یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
کد خبر49938

کاهش ۵۰درصدی ساخت و ساز عامل افت درآمد پایدار شهری

بابایی اقدم

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز، کاهش۵۰ درصدی ساخت و ساز را عامل افت درآمد پایدار شهری دانست.

به گزارش شهریارنیوز، فریدون بابایی اقدم، در ارزیابی عملکرد شهرداری تبریز در دوره مدیریت ایرج شهین باهر در یک سال گذشته گفت: شهردار تبریز در این یک ساله مدیریت شهر را با بخشی از بودجه سال 96 و در چند ماه اخیر هم با بودجه مصوب شورای پنجم کار کرده، معیار و ملاک ارزیابی عملکرد شهرداری بحث بودجه است که چقدر در برنامه کاری تعریف شده محقق شود.

وی با بیان اینکه قطعا همه فعالیتها تحت تاثیر مسائل و مشکلات مالی شهرداری و آن هم متاثر از مسائل اقتصادی کشور است، افزود: در سال 92 و 93 آمار پرونده‌های درخواست پروانه ساختمانی بالغ بر 5 هزار مورد در سال بود که امسال کمی بالاتر از 2 هزار پرونده است، در خوشبینانه‌ترین حالت 50درصد کاهش ساخت وساز داریم.

بابای اقدم تصریح کرد: باتوجه به اینکه بالاترین منابع درآمدی شهرداری بالغ بر 80درصد درآمدها از حوزه شهرسازی است، هرگونه تغییر منفی در این بخش مجموعه را با مشکلاتی در بخش هزینه و عملکردها مواجه خواهد کرد.

عضو شورای پنجم شهر تبریز خاطرنشان کرد: سیاست کلی شورا که قبل از انتخاب شهردار نیز تعیین و به مهندس باهر ابلاغ شد در راستای مدیریت درآمد و هزینه بود، براین اساس تصور می‌کنم عملکرد شهردار مناسب و قابل دفاع بوده است.

فریدون بابایی اقدم، با یادآوری اینکه ما چند ردیف هزینه بزرگ در شهرداری از جمله مترو داریم که سالها قبل آغاز و در دوره چهارم شورا کمی تسریع یافته است، گفت: شهرداری پیشرو اجرای پروژه بود که بخشی از طریق تسهیلات و بدهی بانکی تقبل می‌شد و این موارد به دوره مدیریت شهردار فعلی منتقل شدند که منجر به تحمیل و بالا رفتن برخی هزینه‌ها بود.

وی ادامه داد: بالغ بر 2هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده و در تکمیل 3 کیلومتر آخر خط یک، مهار ایستگاهها و در خط دو نیز نزدیک به 500 میلیارد تومان تزریق شده است. در یک سال گذشته اتمام خط یک و فاینانس خط دوم موضوع ثابت جلسات شورای شهر بود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز، گفت: این مسائل شتاب حرکت شهرداری را گرفته و در مواردی شهردار را به چالش می کشد از طرفی نیز در حوزه جاری بودجه با تورمی روبرو هستیم و در طی سالیان با مازاد نیرو و بهره‌وری پایین نیروی انسانی روبرو بودیم که از جمله سیاستهای شورا تدوین تدابیر مناسب برای ارتقای بهره وری نیروی انسانی و انتقال برخی از فعالیتها از حالت برون‌سپاری به داخل سازمان است. در مجموع عملکرد شهرداری با وجود مشکلات اقتصادی در کل جامعه و کشور قابل دفاع است.

ارسال نظر