سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
کد خبر50145

گزارش شهریار به‌مناسبت روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی؛
مشق شهرداران مدارس برای ساختن فردایی بهتر/ اقدامات زیرساختی شهرداری تبریز برای ارتقای فرهنگ شهروندی

گزارش تصویری: مراسم تجلیل از شهرداران مدارس و رونمایی از کتاب آموزش شهروندی در مدارس

فعالیت ۸۰ شهردار در سطح مدارس تبریز، از جمله اقدامات زیرساختی شهرداری تبریز برای ارتقای فرهنگ شهروندی است.

شهریارنیوز/ بهنام عبداللهی: می‌گویند «شهر خوب را شهروندان خوب» می‌سازند، اما نگفته‌اند شهروندان خوب را چه کسانی؟ اصلا شهروندان خوب چگونه تربیت می‌شوند، چگونه به صفت «خوب» می‌رسند و چگونه باعث رشد و توسعه شهر خود می‌شوند؟

شهروندان خوب فردا، همین کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان امروز هستند. اگر قرار باشد فردا گلی به سر شهرمان زده شود، توسط این‌ها خواهد بود و لاغیر. دانش‌آموزان امروز همچون ریشه‌هایی بر دل این شهر کاشته شده‌اند و اگر به شکلی صحیح رسیدگی و آبیاری شوند، آینده‌ای سبز در انتظارمان خواهد بود.

«هرچه در نوجوانی بکاریم، در بزرگسالی همان را درو می‌کنیم»

سعید نیکوخصلت، عضو شورای شهر تبریز در جمع دانش‌آموزان خبرنگار گفته بود: «۸۰درصد شخصیت ما در آینده همان چیزی خواهد بود که در سنین نوجوانی آن‌ را در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم.»

به عقیده او، سنین کودکی و نوجوانی سنین بسیار مهمی هستند و هرکس هرچه در آن سنین یاد بگیرد در آینده همان‌ها را اجرا می‌کند.

نیکوخصلت گفت که موفقیت یک جامعه، در گرو تربیت دانش‌آموزانی است که کار گروهی را از همان ابتدا یاد گرفته باشند: «باید یاد بگیریم چگونه در کنار هم تلاش کنیم و باهم به موفقیت دست یابیم . به همین خاطر لازم است در رشته‌های هنری مثل تئاتر یا ورزش‌های گروهی بیش‌تر حضور داشته باشیم.»

او توضیح داد که شاگرد اول بودن زیاد مهم نیست، مهم این است که چقدر از درس خواندن لذت ببریم. همچنین گل زدن در فوتبال از اهمیت چندانی برخوردار نیست بلکه مهم این است که چقدر از یک کار گروهی لذت ببریم.

«۸۰درصد شخصیت ما در آینده همان چیزی خواهد بود که در سنین نوجوانی آن‌ را در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم.»این عضو شورای شهر تبریز اضافه کرد: «مشکل نسل ما این بود که بردن را با موفقیت اشتباه گرفتیم. همیشه برنده بودن به معنای موفق بودن نیست. اصل موفقیت این است که چه کسی بیشتر تلاش کرده و در مسیرش ناامید نشده است.»

«متاسفانه ما آموزش داشته‌ایم اما پرورش نه. مثلا در حفظیات زیاد آموزش داده‌اند اما یاد نداده‌اند که چگونه باهم کار کردن را تمرین کنیم.» این موضوع به نظر نیکوخصلت یکی از ضعف‌های ریشه‌ای آموزش و پرورش بود که جامعه‌مان را با مشکل مواجه می‌سازد.

اما یکی از عرصه‌هایی که در سال‌های اخیر برای حضور دانش‌آموزان در بسترهای پرورشی توسط شهرداری کلانشهر تبریز فراهم شده، همان «شهرداران مدارس» است. عنوانی بزرگ در مساحت‌هایی کوچک.

شاید در نگاه اول به نظر برسد که مگر مدرسه، شهر است که شهردار داشته باشد. اما خیلی زود می‌توان فهمید که هدف از این عنوان چیزهای دیگری است. هدف این است که دانش‌آموزان از همان سنین نوجوانی واژه «مدیریت» را با پوست و گوشت و استخوان‌شان حس کنند.

هدف چیزی جز این نیست که یک دانش‌آموز بداند رنگ‌آمیزی دیوارهای مدرسه یا آسفالت‌کردن حیاط مدرسه چقدر مستلزم زمان و هزینه و کلی برو و بیا است، پس قدرش را بهتر می‌داند.

یک دانش‌آموز که به عنوان شهردار مدرسه انتخاب می‌شود، لاجرم با اداره‌های مختلف از جمله شهرداری ارتباط برقرار می‌کند و در جریان کارهای اداری قرار می‌گیرد. او از همان سنین نوجوانی می‌داند که کار مدیریتی از دور چقدر آسان و از نزدیک چقدر دشوار است.

«شهرداران مدارس، یکی از اقدامات زیرساختی شهرداری تبریز برای ارتقا فرهنگ شهروندی»

مهندس ایرج شهین‌باهر، شهردار کلانشهر تبریز نیز معتقد است بخش عمده‌ای از معضلات زیست محیطی، ترافیکی و خدماتی شهر، ریشه در مسائل فرهنگی دارد: «این نارسایی ها نیاز مبرم به اقدامات زیرساختی دارد و طبعاً آموزش و پرورش و شهرداری، موثرترین دستگاه های اجرایی برای پیگیری این اقدامات است.»

«تدوین کتب ویژه آموزش شهروندی و ارائه آن به صورت جدی و مدوّن در مقاطع مختلف تحصیلی، قطعاً در یک برنامه میان مدت، تاثیرات محسوس در کاهش معضلات شهر خواهد داشت.»او در گفتگو با شهریار درباره اقدامات شهرداری تبریز در حوزه آموزش‌های شهروندی به دانش‌آموزان بیش‌تر توضیح می‌دهد: «تدوین کتب ویژه آموزش شهروندی و ارائه آن به صورت جدی و مدوّن در مقاطع مختلف تحصیلی، قطعاً در یک برنامه میان مدت، تاثیرات محسوس در کاهش معضلات شهر خواهد داشت.»

شهردار کلانشهر تبریز می‌گوید: «باید از همان ابتدا یاد گرفته شود که محل عبور و مرور ما در محدوده های مشخص عابر پیاده است، در غیر این صورت، طبیعی است که مدیریت شهری، متحمل میلیاردها تومان هزینه برای نصب میله در وسط خیابان خواهد بود.»

به عقیده او، موضوع شهرداران مدارس، همدلی و همکاری دانش‌آموزان را با شهرداری به‌همراه دارد: «مشارکت مردمی اساس مدیریت شهری است اما متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم آموزش‌های لازم، میزان مشارکت تقریبا صفر است؛ پسماند و حمل و نقل و ترافیک و مدیریت بحران، محیط زیست و فضای سبز، همه و همه مشارکت شهروندان را می‌طلبد.»

مهندس شهین‌باهر از شهرداران مناطق می‌خواهد که ماهانه جلسات مرتبی با شهرداران مدارس برگزار کنند:‌ «خود بنده نیز هر شش‌ماه یک‌بار در خدمت این عزیزان و مدیران آینده شهرمان خواهم بود.»

«شهرداران مدراس، سفیران مدیریت شهری در خانواده‌ها و مدارس»

از نظر حجت‌الاسلام احمد حمیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز نیز شهرداران مدارس، سفیران مدیریت شهری هستند: «طرح شهردار مدرسه، طرح موفقی است که در شهرداری  تبریز اجرا می‌شود و در این طرح دانش آموزان به‌عنوان سفیران ما در خانواده‌ها و مدارس  نقش خوب و تأثیر‌گذاری را ایفا می‌کنند.»

او می‌گوید: «طرح شهردار مدرسه به‌منظور نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی، تقویت روحیه مشارکت اجتماعی و مسئولیت‌پذیری شهروندان و حفظ محیط‌زیست با رویکرد مشارکت نسل جوان اجرا می‌شود.»

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز، توسعه آموزش‌های شهروندی به شکلی منسجم را از نتایج فعالیت شهرداران مدارس می‌داند: «خواهان تعامل هرچه بیشتر با مدارس و آموزش‌وپرورش در زمینه آموزش‌های شهروندی هستیم.»

به عقیده او نیز آموزش‌های شهروندی و ارتقا فرهنگ شهروندی زمانی تأثیرگذار و محقق خواهد بود که این آموزش‌ها در مدارس به دانش‌آموزان ارائه شود.

«فعالیت ۸۰شهردار در مدارس تبریز»

جعفر پاشایی، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد که «۸۰شهردار در مدارس تبریز فعالیت می‌کنند». به گفته او، وجود ۲۷۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار مدرسه در سطح تبریز ظرفیت بسیار مناسبی برای پرداختن به حوزه های مختلف شهری است.

۸آبان، روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی است و مناسبت این روز، به شهادت رسیدن شهید نوجوان، محمدحسین فهمیده است که در ۱۳سالگی به درجع رفیع شهادت نائل‌ آمد. واقعیت این است که امنیت امروزی دانش‌آموزان و سرزمین ما، مدیون خودگذشتگی‌های بزرگ‌مردانی چون شهید محمدحسین فهمیده است.

اگر نیاز سال‌های دفاع مقدس از جان‌گذشتگی برای حفظ سرزمین و ارزش‌هایمان بود، نیاز امروز تداوم مسیر سرخ شهدا با سازندگی‌های جهادی است. کاری که شهرداران مدارس آن را مشق می‌کنند.

ارسال نظر