شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
کد خبر52408

یادداشت/
داستان اهداء عضو، داستان عشق است

افتتاح دفتر اهدای اعضاء در اداره کل سلامت و امور اجتماعی

اهدای عضو امروزه یکی از شاخص های ارزیابی توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید و این امر مورد توافق نهادهای بین المللی است و در حال حاضر کشور ایران رتبه ۱۳ را در جهان به دست آورده است. البته در کنار این موضوع بخش دردناک داستان فروش اعضاء نیز به ویژه به دلیل وضع نامناسب اقتصادی نباید نادیده گرفته شود.

به هر حال داستان اهداء، داستان عشق است. امروز سعادت یار بود تا در اداره سلامت در خدمت دکتر اکبرنژاد، دکتر حسن زاده و دکتر زارع زاده و دیگر دوستان باشم.

واقعیت این است که اهداء کننده واقعی جانبازان بزرگواری هستند که برای حفظ نوامیس و آسایش دیگران جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند و البته باید به دوستان عزیزم "امیر" و "علی" نیز اشاره کنم که هر دو بدون دریافت هزینه و بدون ارتباط و آشنایی از طرف عضو گیرنده کلیه های خود را پیشکش نمودند و حتی به دیگران نیز اطلاع رسانی نکردند و ناخواسته خبر اهداء آنها از طریق مدارک و اسناد پزشکی به سطح جامعه منعکس شد. واقعا عظمت چنین رفتاری چنان است که هرگاه به خاطر می آورم سر تعظیم فرود می آورم و به قول عطار "ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم".

می خواهم از منظری دیگر که البته کمی تامل برانگیز است نیز اشاره ای کنم و آن، اینکه شهری مانند تبریز در تعداد انبوه پرونده های دادگاهی رتبه بالایی را در سطح کشور دارد و شاید رویکرد اهداء عضو در صورتی که در شهر تبریز فراگیر شود با تلطیف روحیه عموم مردم رابطه ای را نشان دهد. علی ایحال داستان فقر و بیکاری نیز از موارد تاثیرگذار بر سطح نزاع و افزایش پرونده های دادگاهی است و نمی توان تنها از یک منظر به این موضوع توجه کرد.

به هر حال به قول مولانا "عشق اصطرلاب اسرار خداست". عشق اکسیر بی همتایی است که می تواند با سرعتی تمام قله های انسانیت را درنوردد و صلح و آرامش و نیک زیستی را بر مردم به ارمغان آورد.

عشق بهایی دارد و بهای آن در بخشش، گذشت و اهداء است. در این وضعیت معنی و آگاهی بیشتری بر جریان زندگی مستولی می شود و امکان اتصال به جریانی عظیم فراهم می شود و در این لحظه دیگر آنی نیستیم که بودیم و به قول مولانا "هر دم از این باغ بری می رسد/ تازه تر از تازه تری می رسد."

عشق و برکت ارزانی همه

سعید نیکوخصلت

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 1 =