پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
کد خبر52768

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز:
فقر و بیکاری عمده ترین دلیل بروز آسیب های اجتماعی است

حسن زاده

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز با اشاره به اینکه شهرداری‌ها مسئولیت مستقیمی در هیچ یک از آسیب‌های اجتماعی ندارند، گفت: وقتی بخش عمده‌ای از شهروندان یک شهر دچار فقر، بیکاری و آسیب اجتماعی هستند نمی‌توانند برای توسعه آن شهر گامی بر دارند.

به گزارش شهریار، محمدحسین حسن‌زاده صبح امروز در نشست کارگروه آسیب‌های اجتماعی کلانشهرها که به میزبانی معاونت فرهنگی اجتماعی و اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز برگزار شد، اظهار داشت: تکدی گری، کارتن خوابی، کودکان و زنان خیابانی، طلاق، اعتیاد و حاشیه نشینی در کلانشهرها عمده ترین آسیب اجتماعی در شهرها به شمار می‌روند.

حسن‌زاده عمده ترین دلایل بروز آسیب‌های اجتماعی را ۲ محور فقر و بیکاری عنوان کرده و افزود: تمامی شهرداری‌ها باید برای این دو موضوع برنامه داشته باشند چرا که هر شهری که برای توسعه گام بر می‌دارد نیازمند شهروندان توانمند است.

وی تصریح کرد: در ماده ۸۰ و ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه نیز  وظایف خاصی در این خصوص برای شهرداری‌ها تعیین شده است.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز با بیان اینکه طبق آمارها بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور از فقر نسبی رنج می‌برند، گفت: ۲.۵ تا ۶ میلیون نفر در کشور دچار بیکاری هستند. همچنین نرخ بیکاری در کشور بیش از ۱۲ درصد است اگر در سطح فارغ التحصیلان و جوانان هم اشاره کنیم آمار بیکاری حدود ۲۵ درصد است.

حسن‌زاده با اشاره به اینکه سلامت روان و سلامت فردی ایرانیان در خطر است، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها در ظهور و بروز مسائل اجتماعی تقصیر چندانی نداشته‌اند؛ یعنی تمامی آنها صاحب موقعیتی هستند که غفلت‌های گذشته را در مسائل اجتماعی ناشی شده است.

وی ادامه داد: نتیجه استراتژی، نگاه، برداشت ها و سلیقه ها عمدتا غلط و نادرستی که در گذشته توسط دستگاههای مختلف صورت گرفته، شهرها را با مشکلات حادی روبرو کرده که الان ما در کلانشهرها شاهد این مسائل هستیم.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی عمده‌ترین مشکل اجتماعی در کلانشهرها است.

حسن‌زاده افزود: ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور در حاشیه شهرها ساکن هستند. همچنین در بافت‌های فرسوده هم ۸ تا ۹ میلیون نفر زندگی می کنند. یعنی یک حساب سر انگشتی نشان می‌دهد حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در مسکن‌های غیر ایمن و مخاطره آمیز زندگی می‌کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: امیدوارم طی این نشست بتوانیم یک راهکار و استراتژی برای حل مشکل آسیب‌های اجتماعی در کلانشهرها پیدا کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 14 =