شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
کد خبر55316

ترجمه اختصاصی شهریار؛
چرا آتن به عنوان پایتخت نوآوری اروپا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد؟

آتن.jpg

کمیسیون تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا در برنامه ای با عنوان افق ۲۰۲۰، شهر آتن، پایتخت یونان را به عنوان پایتخت نوآوری اروپا در سال ۲۰۱۸ انتخاب و جایزه نقدی یک میلیون یورویی را به این شهر قدیمی اعطا کرد.

شهریار تبریز / الهام امیری*: در ادامه به تعدادی از پروژه های نوآورانه و مهم شهر آتن که در این انتخاب موثر بودند اشاره می کنیم:

پروژه POLICS : بازسازی ساختمان های متروکه با ارائه تسهیلات مالی به ساکنان آنها، شرکت های کوچک، جوامع خلاق و دیگر گروه های اجتماعی شهری برای دمیدن روح زندگی به گوشه و کنار شهر آتن.

نوسازی بازار عمومی کیپسلی: هدف از نوسازی و مرمت این بنای تاریخی ۹۰ ساله با حمایت فعالانه شهروندان آتن علاوه بر ایجاد یک بازار کارآفرینی اجتماعی جدید، میزبانی نمایشگاه ها، کارگاه های آموزشی، نمایش های تئاتر و سایر طرح های بزرگ است.

ساخت مرکز سرگرمی سرافیو: این مرکز یک زمین بزرگ انجام بازی های محلی محبوب آتن است. این مرکز همچنین مجموعه ای از ابتکارات مانند آزمایشگاه دیجیتال، مدارس باز یا شبکه فرهنگ آتن و فضای جدید اجرای مراسم ها بوده که به دنبال تصمیم مشترک شهرداری و انجمن محلی این شهر ساخته شده است.

پروژه ابتکاری با عنوان Curing the Limbo که برای پناهندگان و مهاجران امکان برقراری ارتباط با دیگر ساکنان آتن جهت یادگیری زبان، ایجاد مهارت های جدید، یافتن فرصت های شغلی و مشارکت در امور شهر را برای آنان فراهم می کند.

شورای دیجیتال که شرکت ها و موسسات آموزشی را جهت ارائه آموزش های سواد دیجیتالی و آموزش تکنولوژی های مدنی و همچنین جهت ارتقای نوآوری های پایدار مانند سطل های بازیافت هوشمند گردهم می آورد.

کمپین "این آتن است": در این کمپین، از داوطلبان دعوت شد تا در مورد حال و گذشته شهر برای برخی از ۵ میلیون گردشگری که در سال ۲۰۱۷ از این شهر بازدید کردند، صحبت کنند.

رقابت سالانه پایتخت نوآوری اروپا در فوریه ۲۰۱۸ با مجوز دادن به شرکت شهرهایی با بیش از صد هزار نفر ساکن و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای مرتبط با برنامه "افق ۲۰۲۰" برگزار شد. در این رقابت ۲۶ شهر از ۱۶ کشور اروپایی شرکت کردند. انتخاب شهر برنده و پنج شهر پیشگام (پنج شهر در رده دوم رقابت) توسط یک هیئت داوری مستقل از کارشناسان ادارات، دانشگاه ها، شرکت ها و بخش غیر انتفاعی صورت گرفته است.

کمیسیون تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا معیارهای موفقیت و برنده شدن یک شهر یعنی آزمایش، بکارگیری، گسترش، توانمندسازی و چگونگی استفاده شهرها از نوآوری ها و تکنولوژی های جدید جهت پاسخگویی به چالش های اجتماعی را آنالیز می کند.

چالش هایی که جوامع و انجمن های محلی وسیع را در فرآیند تصمیم گیری خود درگیر کرده و زندگی شهروندان خود را بهبود می بخشد

از دیگر شهرهای پیشگام در نوآوری می توان به آهوس(دانمارک)، هامبورگ(آلمان)، لیوون(بلژیک)، تولوس(فرانسه) و اوما(سوئد) اشاره کرد که توانستند برنده جوایزی نیز بشوند. جوایز نقدی اهدا شده به شهرهای برنده در راستای توسعه فعالیت های مبتکرانه محلی و تعامل با شهرهای دیگر استفاده خواهد شد.

‌اولین دوره رقابت ها در سال ۲۰۱۴ برگزار شد. شهرهای برنده در دوره های قبلی عبارتند از: بارسلونا(۲۰۱۴)، آمستردام(۲۰۱۶) و پاریس(۲۰۱۷). جوایز تحت برنامه افق ۲۰۲۰ با بودجه ۷۷ میلیارد یورو (۲۰۲۰-۲۰۱۴) اعطا می شود. برگزاری دوره بعدی این رقابت ها برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است.

-------------------------

* مترجم

منبع:

https://ec.europa.eu/commission/news/athens-european-capital-innovation-۲۰۱۸-۲۰۱۸-nov-۰۶-۰_en

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 10 =