دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
کد خبر55611

ترجمه اختصاصی شهریار نیوز/
کتابخانه ابزار

کتابخانه ابزار.jpg

چرا خرید کنیم؟ چرا انباشته کنیم؟ در حالی که می توانیم به اشتراک بگذاریم؟

شهریار تبریز/ آذر کریم زاده*: امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که ناگزیر از ارتباط و برخورد با دیگران هستیم، مسلم است که هیچ کس قادر نیست بدون کمک و مساعدت و ارتباط با دیگران، نیازهای معمولی خود را برطرف سازد.

اخیراً در بعضی از کشورهای اروپایی همچون آمریکا، کانادا، فرانسه و ... به منظور صرفه جویی در هزینه های خرید، جابجایی و تقویت حس شراکت و ارتباط جمعی، مکان هایی را برای دسترسی بهتر و زودتر به ابزارهای لازم جهت رفاه مردم در اختیار آنها قرار می دهند.

آنها به عنوان یک شرکت تعاونی همبستگی با هدف غیرانتفاعی ابزارهایی با استفاده مشترک (پخت و پز، تجاری، صنایع دستی، مکانیک، باغبانی، برق و غیره) را به صورت امانت در اختیار شهروندان قرار می دهند. این شرکت ها یک فضای کاری مجهز به ابزارهای تخصصی به منظور انجام تمرین های مهارتی کار با انواع ابزار یا کارگاه های آموزشی در موضوعات مختلف را ارائه می دهند. شهروندان می توانند دانش فنی و مهارت های خود را به صورت تبادلات بین فرهنگی نیز توسعه دهند.

اما اگر هنوز برای شما ایجاد چنین مکانی متقاعد کننده نیست به دلایل زیر توجه کنید:

۱- اجتناب از خرید و نگهداری شخصی و فردی ابزار و آلاتی که تنها چند بار در سال استفاده می شود (شن کش، اره، ماشین چمن زنی، تجهیزات کمپینگ و غیره)

۲- کمبود فضا در آپارتمان های امروزه برای ذخیره و نگهداری ابزار.

۳- این روش بسیار ارزان تر از خرید آن وسیله است.

۴- اشتراک گذاشتن ابزار و دانش خود در اختیار همسایگانمان، لذت همبستگی و تعاون را نیز به افزایش می دهیم.

۵- کتابهای بسیاری نیز در این زمینه برای مطالعه عموم به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد.

از این رو، شهرداری پاریس تصمیم به ایجاد چنین مکان هایی با عنوان ابزارکده (کتابخانه ابزار) گرفته بود که در ژوئن ۲۰۱۸، توسط بودجه مشارکتی تأمین مالی شده است.

افرادی که مایل به عضویت در این ابزارکده هستند در ابتدا مبلغی حدود ۵ یورو پرداخت می کنند. بیش از پنجاه ابزار برای کارهای کوچک تعمیراتی، دکوری، نجاری، باغبانی، بنایی و نقاشی در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

ابزارهایی مانند انبردست، اره، چکش، پیچ گوشتی، مته، اره منبت کاری و غیره... استفاده از این ابزار رایگان است ولی برای اجاره یا امانت ابزار آلات بزرگ همچون دستگاه های الکترونیکی، اعضا باید ۵ تا ۱۰ یورو به اتاق کنترل پرداخت کنند، یا وثیقه ای در قبال آن دریافت می شود. کسانی که این ابزارها را به امانت گرفته اند (معمولا بین ۳ روز تا یک هفته) بلافاصله بعد از اتمام زمان ذکر شده با پس دادن صحیح و سالم کالا، وثیقه خود را تحویل می گیرند.

این روش به نوبه خود نوعی طرح نوآورانه برای کارهای خودانجام (خودت انجامش بده) بوده و بر پایه اشتراک به وجود آمده است و از طریق آن افراد تشویق به قرض گرفتن به جای خریدن و تعمیر کردن به جای دور انداختن، می شوند! به عنوان مثال، خریدن مته ای که احتمالا در سال یکی دو بار به کار بیاید ارزشی ندارد بخصوص در آپارتمان های کوچک پاریسی که چنین ابزارهایی فضاهای بسیاری را اشغال می کنند.

هدف دیگر از استقرار چنین مکانهایی به منظور ایجاد محیطهای اجتماعی، تبادل افکار، حرفه و همچنین حس نوع دوستی است. کسانی که در این کتابخانه ابزار حق عضویت دارند می توانند آنجا اشیاء و وسایل خود را زیر نظر کارشناسان تعمیر کرده و با آنها تبادل نظر کنند.

در طول سال نیز کارگاه های آموزشی یکبار در ماه با انجمن های مرتبط سازماندهی شده اند که استفاده مجدد از اشیاء و تعمیر آنها را آموزش می دهند. برای مثال، افرادی توانستند با جورابهای خراب، اسفنج های مقاوم و اکولوژیک درست کرده و با استفاده از قوطی های آلومینیومی کهنه، زیرسیگاری و با استفاده از ضایعات، آلات و سازهای موسیقی درست کنند.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* مترجم

منبع :

https://www.paris.fr/actualites/une-bibliotheque-a-outils-pour-bricoler-sans-se-ruiner-۶۵۴۲

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 5 =