شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
کد خبر59587

ترجمه اختصاصی شهریار
نوآورترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹

image-20200201133457-1.jpeg

در شهرهای امروز، نوآوری به نوعی چالش همگانی تبدیل شده است. امروزه نوآوری برای حل مشکلات و چالش‌های شهرها و نیز حل مشکلات اجتماعی شهری ضرورت یافته است.

شهریار تبریز / مهراب محرابی‌نیا*: نوآوری تنها جایی می‌تواند رخ دهد که شرکت‌های کمک  نو آور (start-ups) و کارآفرینان زیرساخت‌ها و منابع شهری را در اختیار داشته باشند تا بتوانند تاثیرات شگرف خود را به جا بگذارند.

تغییرات زیست محیطی، جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی-اجتماعی ایجاب می‌کند که شهرها به طور موثر و پایدار مدیریت شوند. شهرهای دنیا به طور فزاینده‌ای در حال رقابت برای جذب استعدادها و سرمایه گذاری‌ها هستند. به عنوان مثال، آنها می‌خواهند میزبان بازی‌های المپیک و جام جهانی باشند، دانشگاه‌هایی در کلاس جهانی بسازند، توجه شرکت‌های بین المللی را جلب کنند و در نهایت در حال ساختن برندهای خود برای جذب ساکنان و بازدیدکنندگان جدید هستند.

مفهوم شهر نوآور که مفهوم گسترده و جدیدی در راستای درک صحیح از سرمایه‌های غیرمتمرکز و جریان‌های اکولوژیکی شهری با استفاده از سرمایه فکری و دربرگیرنده جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک شهر است، در دهه ۱۹۹۰ در سطح محلی و منطقه‌ای مطرح شد.

آژانس نوآوری استرالیایی ۲thinknow هر ساله اطلاعات ۱۵۴۰ شهر را به طور جهانی مقایسه کرده و از میان آنها در نهایت ۵۰۰ شهر را در رتبه بندی نهایی قرار داده و فهرستی از نوآورترین شهرهای جهان از نظر وجود استارتاپ‌ها تهیه می کند تا از این طریق بتواند بهترین شهرها و مکانها را برای پیاده کردن ایده های نو در زندگی پیدا کند.

شاخص رتبه ‌بندی این شهرها در مجموع ۳۱ حوزه و بر اساس ۱۶۲ معیار است که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: معیارهای صنعتی و اقتصادی و خلاقیت شرکت‌های فناوری، دارایی‌های فرهنگی، زیرساخت‌های انسانی، حریم خصوصی شهروندان و بازارهای شبکه‌ای و زیر ساخت های انسانی مثل تحرک، تحصیلات و فن آوری و...از جمله این موارد است.

به تازگی این شرکت رتبه بندی شهرهای نو آور در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد که بر این اساس نیویورک موفق شد رتبه اول این رده بندی را به خود اختصاص دهد.

از میان ۱۰ شهر برتر این رتبه‌بندی، ۵ شهر نیویورک، شیکاگو، بوستون، لوس آنجلس و سان فرانسیسکو متعلق به آمریکا است. شهر سان فرانسیسکو که مرکز غول‌های فناوری گوگل، فیس بوک و اپل است نتوانست رتبه سال گذشته خود را حفظ کند.  

توکیو ژاپن، رتبه اول سال گذشته، به رده دوم سقوط کرده است. شهرهای چینی در سال جاری نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته اند، ولی هیچ کدام نتوانستند در میان ۱۰ رتبه اول قرار گیرند و پکن و شانگهای به ترتیب به جایگاه ۲۶ و ۳۳ بسنده کردند.

تنها سه شهر اروپایی توانستند در میان ۲۰ شهر نخست قرار بگیرند که شامل لندن، پاریس و برلین هستند که رتبه‌های آن‌ها به ترتیب سوم، ششم و دوازدهم است. شهرهای آفریقایی در جایگاه‌های انتهای این لیست قرار گرفتند.

کریستوفر هایر مدیر این شرکت می گوید: فهرست ما به منظور ارزیابی شرایط نوآوری است و معمولا وضعیت شهرهای رو به رشد را از منظراستفاده از نو آوری‌های جدید پیش بینی می کند. در واقع این خود شهرها هستند که می توانند در صدر شهرهای نو آورقرار گرفته و از قابلیت‌های نو آوری در زمینه‌های مختلف تعیین شده بهره مند شوند.

۱۰ شهر منتخب نو آور در سال ۲۰۱۹

نیویورک- امریکا

بواسطه حضور شرکت بزرگ اپل و همچنین بیش از ۷۰۰۰ استارت آپ، از رتبه سوم خود در سال گذشته به رتبه اول صعود کرده و عنوان برترین شهر نو آور را به خود اختصاص داده است.

بخش فناوری این شهر رشد چشمگیری در سالهای گذشته داشته و در حوزه های مختلفی از قبیل ساخت ربات‌های پیشرفته، امنیت سایبری، سلامت و علوم انسانی قدمهای بزرگی برداشته شده است.

توکیو- ژاپن

این شهر رتبه اول سال گذشته را داشت ولی امسال به رده دوم نزول کرده است ولی همچنان یکی از قطب‌های برتر و پیشگام در زمینه نو آوری می باشد.

این کلانشهر ژاپن مرکز تحقیقات و توسعه روباتیک و فن آوریهای سه بعدی در جهان به شمار می آید.

لندن –انگلستان

لندن در سال ۲۰۱۸ در رده دوم قرار داشت، امسال علی‌رغم پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه فناوری و استقبال از نو آوری‌های شرکت‌های مختلف و استعدادهای برتر یک رده نزول کرده است.

پایتخت انگلستان همچنان قطب پیشرو برای شرکت‌های فن آوری بزرگ از قبیل فیس بوک، اپل، اینتل و گوگل می باشد.

لس‌آنجلس- آمریکا

در جنوب دره سیلیکون(دره سیلیکون به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان عجیب ترین نقطه سخت افزاری جهان نام دارد) قرار گرفته است.

مرکز فن آوریهای نو و بیش از ۵۰۰ استارت اپ و همچنین مرکز اداری بسیاری از غولهای صنعتی از جمله گوگل، اسنپ چت، Salesforce(از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری) است.

بخش فن آوری چیزی در حدود ۱۰ درصد اقتصاد داخلی را در بر می گیرد. لس آنجلس سال گذشته در جایگاه ۵ قرار داشت.

سنگاپور- پایتخت سنگاپور

به عنوان یکی از دو شهر آسیایی که در بین ۱۰ شهر برتر نو آور قرار گرفته است، سنگاپور یکی از قطب‌های سرمایه گذاری برای شرکت‌هایی است که خواستار سرمایه گذاری در بازارهای آسیا-اقیانوسیه هستند.

شهری که دو هکتار زمین برای کارهای تحقیقاتی در زمینه وسایل نقلیه خودران، چراغهای راهنمایی رانندگی، ایستگاههای اتوبوس و خطوط عابر پیاده تدارک دیده است.

بیش از ۱۰ شرکت تست‌های خود را در این مکان انجام می دهند. این شهر سال گذشته در جایگاه ششم رده بندی شهر های نو آور قرار داشت.

پاریس- فرانسه

پایتخت فرانسه که رشد سریعی در رقابت با شهرهای همسایه از جمله لندن در تبدیل شدن به قطب فن آوری اروپا داشته است. به طوری که برنامه های زیادی از قبیل تسهیل اخذ روادید، مالیات شرکتها و قوانین کار در جهت جذب شرکتها و استعدادهای جهان را تدارک دیده است. رتبه سال گذشته این شرکت نهم بود.

شیکاگو- آمریکا

شیکاگو به عنوان یک شهر تازه وارد در میان ۱۰ شهر برتر نو آور جهان، شیکاگو رویکرد منحصر بفردی در جذب و حفظ استعداد دارد.

به جای محدود کردن فن آوریهای جدید در دره ی سیلیکون، در تمامی قسمتهای شهر پراکنده شدند. این کار شرایط اکوسیستمی را بوجود آورده که  اکثر شرکتهای جدید تمایل دارند در این شهر سرمایه گذاری کنند. این شهر در سال گذشته در رده بندی ۱۱ قرار داشت.

بوستون- آمریکا

یکی از ۵ شهر امریکا که در ۱۰ رتبه اول شهرهای نو آور جهان قرار گرفته است. بوستون یکی از شهرهایی است که در زمینه فن آوریهای نو پا رشد سریعی داشته است و همچنین این شهر مرکز صنعت روباتیک در جهان به شمار می آید و در زمینه محتویات وب حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

این شهر در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۷ قرار داشت.

سن فرانسیسکو-سن خوزه، امریکا

مرکز استارت اپ های پویا و متنوع بوده و همچنین مرکز تعدادی از غولهای تکنولوژی جهان ازجمله گوگل، فیس بوک و اپل می باشد. این شهر نسبت به سال گذشته ۶ پله نزول کرده است.

تورنتو – کانادا

بزرگترین شهر کانادا است و یکی ازبزرگترین پیشگامان حوزه تحقیقات هوش مصنوعی در بخش های مختلف از جمله مراقبتهای بهداشتی درجهان می باشد که باعث جذب سرمایه گذاری کلان شده است.

 همچنین حضور شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، اینتراکسون و استارز موجب شده تورنتو به محلی بسیار مناسب جهت توسعه و پیشرفت این شهر تبدیل شود. این شهر در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۸ قرار داشت.

______________________________________________

*مترجم

https://interestingengineering.com/new-york-leads-worlds-most-innovative-cities

https://www.weforum.org/agenda/۲۰۱۹/۱۱/innovation-cities-technology-startups/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 8 =