شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
کد خبر59595

معرفی کتابخانه فرهنگسرای الغدیر؛
ارائه خدمات کتابخانه و قرائتخانه در فرهنگسرای الغدیر

کتابخانه

در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کتابخانه و قرائتخانه فرهنگسرای الغدیر در خدمت دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر شهروندان است.

به گزارش شهریار، کتابخانه و قرائتخانه فرهنگسرای بزرگ الغدیر یکی از بزرگترین کتابخانه‌ها و قرائتخانه‌های سطح شهر تبریز می‌باشد که با فراهم نمودن محیطی آرام و دارا بودن ۹۷۷۰ عنوان کتاب و با دو سالن قرائتخانه برای خواهران و برادران همه روزه از ساعت ۷:۳۰ صبح الی ۱۷ عصر در خدمت دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر شهروندان می‌باشد.

میز امانت و مخزن کتاب:

مخزن کتابخانه شامل حدود ۹۷۷۰ جلد کتاب چاپی فارسی و لاتین با موضوعات مختلف است که بر اساس نظام دهدهی دیویی رده‌بندی شده‌اند. مخزن کتاب کتابخانه به صورت نظام دسترسی باز طراحی شده است. از جمله خدمات میز امانت، امانت کتب موجود در مخزن با استفاده از نرم‌افزار جامع کتابخانه‌ای است که پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی مراجعه‌کنندگان به کتابخانه است. در میز امانت کلیه امور بازگشت، رزرو، عضویت و تسویه حساب صورت می‌پذیرد.

بخش مرجع:

این بخش با هدف تهیه منابع مرجع روزآمد، شامل کتب مرجع مکتوب و الکترونیکی شامل انواع کتابشناسی‌ها، دایره المعارف‌ها، دانشنامه‌ها، زندگینامه‌ها، منابع تاریخی، جغرافیایی و واژه‌نامه‌ها به صورت عمومی و تخصصی است. استفاده از کتب مرجع تنها در محیط کتابخانه امکان‌پذیر می‌باشد.

بخش نشریات:

بخش نشریات کتابخانه با اشتراک سالانه نشریات چاپی در حوزه‌های فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، پزشکی، روانشناسی و... و.   در فضای کتابخانه فعالیت می‌کند.

از دیگر خدمات بخش نشریات می توان به ارائه نشریات عمومی و عامه‌پسند به کلیه کاربران کتابخانه، روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها و ... اشاره کرد. بخش نشریات کتابخانه با وظیفه اصلی فراهم‌آوری، طبقه‌بندی، آماده‌سازی نشریات در خدمت مراجعه‌کنندگان محترم می‌باشد.

سالن مطالعه:

سالن های مطالعه با امکان ارائه خدمات به حدود نفر از خواهران و نفر از برادران در دو سالن مجزا برای خواهران و برادران داراست. در ایام امتحانات زمان استفاده از سالن‌های مطالعه افزایش می‌یابد.

بخش پایگاه‌های اطلاعاتی و تحویل مدرک:

با توجه به اهمیت اشاعه اطلاعات در قرن حاضر و به دلیل محدودیت‌هایی که منابع چاپی دارند و نیز صرفه‌جویی در هزینه و زمان در سال‌های اخیر توجه به منابع الکترونیکی بسیار زیاد شده است و این مسئله نشان‌دهنده لزوم ایجاد بخشی به نام پایگاه‌های اطلاعاتی در هر کتابخانه می‌باشد. این بخش با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی در دسترس به ارائه خدمات به کاربران می‌پردازد. در این بخش امکان سفارش و دانلود مقالات، کتاب‌های الکترونیکی توسط کاربران وجود دارد.

بخش خدمات فنی:

خدمات فنی در کتابخانه شامل ۲ قسمت فهرست‌نویسی و آماده‌سازی منابع است. نظر به اهمیت فهرست‌نویسی و رده‌بندی در دستیابی آسان به منابع اطلاعاتی می‌توان این بخش را یکی از مهمترین قسمت‌های کتابخانه به حساب آورد. در حقیقت فهرست‌نویسی، اطلاعات و مشخصات کتب موجود در مجموعه کتابخانه و محل نگهداری آن را به سهولت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. عملکرد فهرست‌نویسی بر مجموعه قواعدی متکی است که کتابخانه‌های جهان با تفاوت جزئی نسبت به هم، از آن پیروی می‌کنند. بخش فهرست‌نویسی کتابخانه فرهنگسرا با استفاده از سیستم رده‌بندی دهدهی دیویی و با استفاده از گسترش‌های رده‌بندی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات کتابشناختی کتاب‌های جدید را وارد نرم افزار کتابخانه می‌نماید تا بازیابی منابع برای کاربران به سادگی صورت گیرد. پس از فهرست‌نویسی کتاب‌ها، مراحل آماده‌سازی آن‌ها جهت ارسال به مخزن شامل پرینت کارت‌های امانت و الصاق بارکد، لیبل شماره و برچسب‌های امنیتی در بخش خدمات فنی انجام می‌گیرد.

بخش سفارشات:

بخش سفارشات کتابخانه فرهنگسرای الغدیر مسؤلیت مجموعه‌سازی منابع کتابخانه را به عهده دارد. گردآوری مجموعه از دو طریق سفارش و خرید کتب و کتب اهدایی امکان‌پذیر می‌باشد.

در حال حاضر سفارش و خرید کتاب با نظر مستقیم مدیریت فرهنگسرا و مسئول کتابخانه و بر اساس نیاز صورت می‌گیرد و کتب اهدائی نیز  پذیرفته می‌شوند.

دسته‌بندی کتب فرهنگسرا:

۱۱۰۰ عنوان کتاب درسی

۸۶۷۰ عنوان کتاب غیردرسی

موضوعات کتب کتابخانه فرهنگسرای الغدیر:

تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مذهبی، علوم روز، زبان و ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، داستان‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، روانشناسی، کتب مرجع، کتب کنکور، کتب ارشد، و ...

مجلات:

این کتابخانه با داشتن نوارهای صوتی برای روشندلان و همچنین تهیه نشریات و مجلات استانی و سراسری در تلاش است تا بتواند سهمی هرچند کوچک در ارتقاء سرانه کتابخوانی و همچنین سهولت امر قرائت کتاب داشته باشد.

تعداد اعضا:

اعضای فعلی کتابخانه ۵۴۰۰ نفر است.

عموم علاقه‌مندان می‌توانند با در دست داشتن کپی شناسنامه و یا کپی کارت ملی، دو قطعه عکس و با هزینه ۵۰/۰۰۰ ریال جهت ثبت‌نام به واحد کتابخانه و قرائتخانه فرهنگسرای الغدیر مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 6 =