شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
کد خبر60275

ترجمه اختصاصی شهریار؛
ایده‌هایی برای شهر دیجیتالی فردا

ترجمه

بنا به گفته سازمان ملل، تا اواسط قرن بیست و یکم، دو سوم انسان ها ساکن شهرها خواهند شد. بنابراین بسیار مهم است که از شهر فردا دورنمای دقیق تر و گویاتری داشت.

شهریار تبریز / آذر کریم زاده*: به راستی زیرساخت‌های لازم مربوط به مسکن، حمل و نقل و انرژی برای جمعیت های شهری که به سرعت در حال رشد هستند چیست؟ و چگونه می‌توان از هم اکنون به شرایط اضطراری آب و هوا پاسخ دا ؟ نوشته زیر قصد دارد به بعضی از این سئوالات پاسخ دهد.

شهرهای آینده پویاتر هستند

شهرها در سال‌های آتی مکان‌هایی پویاتر با سرعت زندگی بالاتر خواهند بود. طی چند سال آینده، فن آوری نسل پنجم اینترنت۵G  در همه جا دسترسی به اینترنت را راحت‌تر و سریع‌تر خواهد کرد. این تاثیر در خودروها، خانه‌های هوشمند و ابزارهای اینترنت اشیا (IoT) بیشتر نمود پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال، با ظهور اتومبیل‌های برقی خودمختار بدون راننده و مجهز به این سیستم‌های پیشرفته اینترنتی، وسایل نقلیه در گردش دائم قرار خواهند گرفت که می‌توان در آنها خوابید، خواند و کار کرد.

این تاثیر در مورد پارکینگ ماشین‌ها هم مشهود خواهد بود. فیلیپ بویر، مدیر نوآوری شرکت کووویو (Covivio) اظهار می‌کند: «فردا، ما دیگر نیازی به همان ردپاهای فیزیکی برای پارکینگ نخواهیم داشت، خواه در زیر زمین و چه در خیابان، زیرا به اندازه کافی فضای عمومی و به دنبال آن زمین‌های مختلفی با توسل به اینترنت نسل پنجم برای پارک کردن پیدا خواهند شد»

اشتراک گذاری و تغییر کاربری‌ها متدوال می‌شوند

فضاهای شهری فردا بین چندین کاربرد و کاربر مشترک خواهند بود. ماکسیمه لنکتیت، مدیر نوآوری شرکت Altarea-Cogedim  بیان می کند: «امروزه، کاربران دفاتر، فضایی را اجاره می‌کنند که بطور معمول تنها۳۰٪ از وقت خود را در ۲۲۰ روز کاری در سال در آنجا می‌گذرانند و می‌توان در زمان‌های بدون استفاده، آنها را در اختیار کاربران دیگر گذاشت.»

مثال دیگر، پارکینگ‌های دفاتر مرکزی شرکت می‌باشند. این متخصص ادامه می‌دهد که این فضاهای پارک خودرو در آخر هفته خالی هستند، در حالیکه موقعیت جغرافیایی آنها بسیار ارزشمند است و می توان با اجاره دوباره آنها، سودآوری آنها را افزایش داد و اینگونه مصرف کننده ها می توانند قیمت کمتری بپردازند. در سال‌های اخیر نیز، با توجه به تغییر آب و هوایی و گرم شدن کره زمین، در اکثر کلان شهرهای دنیا سیاست هایی جهت کاهش تردد خودروهای آلوده کننده در پیش گرفته شده که همین امر منجر به استفاده حداقلی از چنین وسایط نقلیه ای شده و به تبع آن اغلب پارکینگ‌ها بخصوص در ساعات غیر اداری خالی می‌مانند. پارکینگ‌های خالی پتانسیل بالایی برای تغییر کاربری دارند. از این رو استارت آپ های متعددی پیشنهاد می کنند تا با شناسایی فضاهای رایگان و آزاد در پارکینگ های عمومی و خصوصی (هتل‌ها، شرکت‌ها، مسکن عمومی، مراکز خرید و غیره)، آنها را به عنوان مراکز هنری یا مرکز فعالیت‌های تجاری به اشتراک گذاشته یا زیر قیمت اجاره دهند.

گروه Covivio  نیز به نوبه خود در نظر دارد سنسورهایی را در سایت‌های همکاران خود قرار دهد تا از میزان واقعی استفاده از فضاها مطلع شود و آنها را مجدداً تنظیم کرده و به کار بیاندازد.

داده‌ها در شهرهای آینده راحت‌تر درخدمت شهروندان قرار می‌گیرند

یکی از عناصر اصلی شهر فردا، سنسورهایی خواهد بود که امکان می دهد بفهمیم که شهروندان چگونه از شهر استفاده می کنند و به عنوان مثال جریان دقیق اتومبیل ها و پیاده روها چیست. استارتاپ  فعال در حوزه نوآوری شهری پیشنهاد می کنند که می توان عملکرد شهر را به لطف داده ها بهبود بخشید. فیلیپ بویر اضافه می کند: "گافا (Google, Apple, Facebook Amazon ) خیلی به شهر علاقه مند است و بیش از پیش برای تجهیز کردن و پویایی آن فعالیت می‌کند. اما ما باید یادآور شویم که این فعالان خصوصی، داده‌ها را بر اساس کارکرد و پویایی ساکنان شهری لحاظ می کنند. این داده ها بسیار با ارزش هستند و مقامات شهری از لزوم به اشتراک گذاری داده ها در سطح شهر آگاه هستند. جوامع دیجیتالی در حال حاضر شهرها را تحت تأثیر قرار داده اند. به عنوان مثال، با کمک نرم افزار Waze  (این یک برنامه مسیریابی مبتنی بر یک سیستم موقعیت‌یابی ماهواره ای است که همراه با نقشه قابل تغییر توسط کاربران آن، بر اساس اصل تولید مشارکتی است.)، با دنبال کردن توصیه‌های سفرهای یکدیگر، از انتخاب درست مسیر و سفری بهتر لذت بیشتری برد.

ساختمان‌های آینده از لحاظ انرژی خود کفا هستند

یک متخصص شرکت بین المللی کولیه (Colliers) گفته است: "امروزه یک نمای شیشه ای می تواند نسبت به نماهای سال ۲۰۰۰، پتانسیل کالریکی ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتری داشته باشد که این امر باعث می‌شود به علت استفاده کمتر از سیستم‌های سنتی گرمایش و تهویه هوا، در کنار مصرف انرژی پایین‌تر، آلودگی کمتری ایجاد شود".

 ساختمان‌های آینده حتی می‌توانند برق خود را تولید کرده و آن را به دیگر جاها نیز توزیع کنند. به عنوان مثال، در شهر لیون فرانسه، منطقه کنفلوانس که منازل مسکونی، مغازه ها، دفاتر و پارکینگ های اتومبیل را یک جا کنار هم دارد، به لطف پنل های خورشیدی، انرژی زمین گرمایی (ژئوترمال) و با استفاده از مواد ساختمانی جدید، انرژی بیش از حد مصرف منطقه تولید می کند. مدیریت منطقه شهری کنفلوانس قصد دارد مبادله برق بین ساختمان‌ها را با استفاده از فناوری بلاکچین بین همه اعضاء به اشتراک بگذارد.

همچنین انجمن ICF Habitat تلاش می کند ۱۲ خانه در منطقه لانگو را به لطف یک رویکرد اروپایی به نام منبع انرژی (EnergieSprong)، از لحاظ انرژی خودکفا کند. به این منظور، آنها نماهایی به ضخامت ۴۰ سانتی متر در کارخانه ها و به صورت دیجیتالی تولید می کنند و برای عایق کاری خانه ها به آنها می‌چسبانند.

__________________________________

*مترجم

منبع :

https://www.demainlaville.com/parkings-vides-avenir-radieux/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 14 =