سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
کد خبر60822

ترجمه اختصاصی شهریار
رویکردهای خلاقانه شهروند محور برای شهرها/شهروندان، محور تمامی نوآوریهای شهری آینده

نوآوری در شهرها

شهرها هر روز با چالش های جدید و جدی روبرو می شوند. اکنون، مشکل انرژی مصرفی شهری، آلودگی، حمل و نقل، پسماند، حاشیه نشینی، بافت های فرسوده، مهاجرت بی رویه و چندین مورد دیگر اذهان مدیران، برنامه ریزان و محققان حوزه شهری را مشغول کرده است و روزی نیست که در گوشه ای از جهان، ایده خلاقانه ای برای رفع یکی از این معضلات ارائه نشود.

شهریار تبریز / رضا عالش زاده: نوشته زیر قصد دارد به پنج مثال از رویکردهای جدید شهرها بخصوص در حوزه اجتماعی اشاره کند.

گسترش فرهنگ اشتراک گذاری به جای خرید

در سالهای آتی، فرهنگ مصرف به تدریج از خرید گرایی به سمت اشتراک گرایی اجتماعی خواهد کرد. وب سایت هایی مانند Airbnb کار اجاره دهی مکان های سکونتی بلا استفاده در مقطعی حتی کوتاه از زمان یا روز را ممکن می سازد و سایت Oszkár به افراد کمک می کند تا رانندگان خودروهایی(نه لزوما ناکسی ها) که مقصد مشترکی با آنها دارند را پیدا کرده و به صورت اشتراکی از خودرو استفاده کنند.

حتی فضاهای دفاتر و ادارات در ایامی که بدون استفاده هستند(حتی در مقاطعی از روز که بی استفاده هستند) می توانند در اختیار افراد دیگری قرار گیرند تا در آن زمانها از انها استفاده کنند و بدین صورت بهترین و مناسب ترین محل کار مورد نیاز خود را بدون خرید و یا اجاره بلند مدت انتخاب کنند.

به عنوان مثال، کارخانه ای ممکن است به مدت بیست روز خارج از چرخه تولید باشد، در این صورت فضاهای مختلف آن کارخانه در اختیار افرادی قرار می گیرد تا در آن بیست روز استفاده کنند.

مزارع ساختمانی در شهرها

با توجه به پیش بینی های مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد(هابیتت)، حدود ۷ میلیارد از جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ ساکن شهرها خواهند بود که یکی از مهم ترین هشدارهای این خبر، لزوم بازنگری در سیستم تولید غذا در سطج جهان است.

در این راستا، در سالهای اخیر تلاش های بسیاری برای ایجاد باغ ها و مزارع کاشت محصولات کشاورزی و باغی در پشت بامها و دیوارها، ایجاد مزارع عمودی آپارتمانی، کشت در محیط های بی خاک(سیستم های آبگونه ای یا هیدروپونیک) صورت پذیرفته است تا مواد غذایی مورد نیاز شهروندان در همان ساختمان های خودشان تولید شود.

در مورد سیستم های هیدروپونی می توان به این مزیت اشاره کرد که چون مواد مغذی مورد نیاز را به طور مستقیم به ریشه گیاهان می رسانند تا ده مرتبه مقدار کمتری از روشهای سنتی آب لازم دارند. البته رهاورد دیگر این تلاش ها، پاکیزه سازی هوا و سبز سازی و زیباسازی نمای هوایی و کالبدی شهرها است.

ساخت ساختمان با استفاده از سیستم پرینت سه بعدی

در گذشته ساخت کامل یک ساختمان در ۲۴ ساعت ایده جالب ولی غیر ممکنی به نظر می رسید، اما اکنون با استفاده از چاپگرهای سه بعدی، این کار ممکن است. به عنوان مثال، Icon که یک شرکت  پیشرو تکنولوژی ساختمان است با همکاری یک سازمان غیرانتفاعی واقع در دره سیلیکون، خانه های سه بعدی برای فقرا در ۲۴ ساعت با قیمت ۴۰۰۰ دلار در مناطق حاشیه ای السالوادور ساخت که یک نمود عینی از برخورداری اجتماعی در شهرهای آینده است.

مثال دیگر جالب توجه، شرکت apis cor  است که یک چاپگر قابل حمل سه بعدی دارد که قادر به ساخت کامل یک ساختمان در محل آن می باشد. آیا به نظر شما آینده صنعت ساختمان اینگونه نخواهد بود؟

مدیریت شهری شهروند محور

خلاقیت اجتماعی فرصتی در اختیار شهرها قرار می دهد تا شهروندان خود را از طریق ایجاد فرصت های جدید، ارتقاء برخورداری اجتماعی و در کل مرتفع سازی نیازهای اجتماعی موجود قدرتمند سازند. شهرها در تلاش هستند تا سیستم های مدیریتی موجود را تغییر داده و شهروندان و سازمان های مردم نهاد( NGO) را در فرایند حل مسائل شهری وارد کنند. به عنوان مثال، در شهر دیترویت ایالات متحده آمریکا، بیشتر موضوعات شهری را سازمان های غیر انتفاعی و خیریه حل و فصل می کنند. نوآوری اجتماعی در اینجا به عنوان سیاست های محلی و روشهای کاری جدیدی است که در سایه آنها، شهروندان نقش کلیدی بازی می کنند. بی گمان استفاده بیشتر از ایده های اشتراکی شهروندان، باعث خواهد شد شهرها از نوآوری های بیشتری برای حل مسائل موجود سود ببرند.

سیستم های باز دیتا و اطلاعات

دولت ها این قدرت را دارند که از ابتکارات و نوآوریهای اجتماعی برای شهرها حمایت کنند. کارولین آنستی که یکی از مدیران ارشد بانک جهانی در سال های گذشته بود می گوید" وقتی که من در بانک جهانی مدیر بودم؛ تمامی دیتاهای عمومی را در دسترس عموم قرار دادم و اینکار باعث شد دولت ها دست به کار مشابهی بزنند. به عنوان مثال، دولت کنیا از این رویه تبعیت کرد و پیشرفت شگرفی در مراکز فن آوری آن روی داد، زیرا استارت آپ ها از این اطلاعات آزاد برای پیشبرد انواع مختلفی از برنامه های کاربردی در حوزه های سلامت، مالی و آموزش و پرورش استفاده کردند". بطور کل، یک سیستم دیتای باز و آزاد، دریچه خلاقیت و نوآوری را برای همه شهروندان می گشاید چرا که همیشه آشنایی با ایده های جدید، به ارائه ایده های جدیدتر ختم می شود.

___________________________

*مترجم

منبع:

http://www.socialinnovationacademy.eu/۸-inspiring-social-innovations-cities/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 12 =