شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
کد خبر61369

یادداشت شهریار؛
پویش رحمت، طرحی ماندگار در تاریخ تبریز

کشتارگاه صنعتی شهرداری تبریز با تمام توان فعال است

بیماری کرونا، افزون بر تمامی مشکلات سلامتی و درمانی که به همراه دارد، زندگی بسیاری از افراد روزمزد، کارگران و دستفروشان را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به دنبال تعطیلی مراکز خرید، و منع تردد و تجمع در معابر شهری، بسیاری از شهروندان برای تأمین مایحتاج اولیه زندگی خود با مشکل روبرو شده‌اند و همچون همیشه، چشم به همت عالی و بلند بزرگمردان تبریز دوخته‌اند.

شهریار تبریز/ جهانبخش احمدیان: کهن‌شهر تبریز از دیرباز مهد مردان و زنان بزرگی بوده است که مایه مباهات و فخر این شهر شده‌اند. افرادی که به واسطه فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی نظامی، برگ زرینی بر تارک تاریخ این شهر زده و نام آن را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند. زیاد دور نرویم، همین تاریخ معاصر ما از مشروطه تا به‌ حال، مردان و زنانی را شاهد بوده‌ است که بر اعتبار تبریز افزوده‌اند. سرداران مشروطیت، علامه‌های دوران، سرداران عاشورایی و در کنار آن ها، چهره‌های علمی و اجتماعی، همچون مرحوم دکتر مبین، تبریز را شهره آفاق کرده‌اند.
تبریز هیچگاه از این دست مردان و زنان بزرگ با طبعی عالی، خالی نبوده و با توجه به فرهنگ و خیرخواهی بزرگان آن، جای خالی بزرگان گذشته احساس نخواهد شد.
امروز وقتی صحبت از امور خیر در شهر می‌شود، چند نام بزرگ در اذهان عموم متبلور می‌شود که چند سالی است بهواسطه فعالیت‌های خیرخواهانه آنها، تبریز  شهری بدون گدا و متکدی نام گرفته است.
امروز این افراد پویشی راه انداخته‌اند که در این وضعیت کرونایی کشور، باری هر چند کوچک از دوش دولت بردارند.
پویشی راه انداخته‌اند که در این روزها، هیچ مردی و هیچ پدری شرمنده اهل و عیال و خانواده خود نباشد؛ اعتبار خود را گرو گذاشته و چشم به همتی مردمی و عمومی، می‌خواهند همچنان نام تبریز و تبریزی در سپهر ایران بدرخشد.
بیماری کرونا، افزون بر تمامی مشکلات سلامتی و درمانی که به همراه دارد، زندگی بسیاری از افراد کارگران و دستفروشان روزمزد را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به دنبال تعطیلی مراکز خرید، و منع تردد و تجمع در معابر شهری، بسیاری از شهروندان برای تأمین مایحتاج اولیه زندگی خود با مشکل روبرو شده‌اند و همچون همیشه، چشم به همت عالی و بلند بزرگمردان تبریز دوخته‌اند و آنها نیز با تکیه بر اعتماد عمومی مردم، قدم در میدانی گذاشته‌اند که نیازمند همراهی مردم و مسئولین هستند.
شعبان و رمضان، ماه‌هایی هستند که بیشترین نذر و انفاق مردمی در آن صورت می‌گیرد و با توجه به اعلانیه‌های بهداشتی و درمانی مبنی بر عدم تجمع افراد و دستور بزرگان شهر و کشور مبنی بر تعطیلی مجالس مذهبی و دینی، فرصت مناسبی است که نذورات مردمی در اختیار این مردان بزرگ شهر قرار گرفته و از این طریق به دست نیازمندان واقعی شهر برسد.
پویش رحمت، با اعتبار مردان بزرگ تبریز و اعتماد عمومی مردم به آنها، می‌تواند الگویی برای تمام شهرهای کشور باشد و در این ایام سخت، حداقل بخشی از نگرانی‌های عمومی مردم در راستای تأمین مایحتاج اولیه زندگی را برطرف سازد.
کهن‌شهر تبریز همواره به پرورش مردان و زنان بزرگ افتخار کرده و نامشان را بر تارک صفحات تاریخ خود حک کرده است؛ قطع به یقین، با مشارکت عمومی شهروندان، پویش رحمت نیز طرحی ماندگار در اذهان عموم خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 0 =