سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
کد خبر62183

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز:
کارنامه شورای پنجم قابل دفاع است/ عبور از نگرش سلیقه‌ای برای رسیدن به برنامه‌محوری

دکتر فریدون بابایی

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز کارنامه شورای پنجم شهر تبریز را قابل دفاع خواند و گفت: در این دوره از شورا اقداماتی انجام یافت که حاصل خرد جمعی بود.

به گزارش شهریار، فریدون بابایی اقدم در گفتگو با شهریار ضمن گرامیداشت ۹ اردیبهشت روز شوراها اظهار داشت: متاسفانه هنوز برخی مجموعه‌ها شورا را مانعی در مقابل اقدامات خود می‌دانند و به طور مثال در بحران کرونا عملا در هیچ جایی از اعضای شورای شهر مشارکت داده نشدند.

بابایی اقدم وجود شوراهای شهر را در راستای تسریع امور عنوان کرد و افزود: شورا نهادی برآمده از بطن مردم و نماینده مردم است که ارزیابی عملکرد شوراها نیز باید در همین راستا باشد. باید از دوره نخست شوراها تا امروز بررسی اجمالی صورت گیرد و شوراها مرحله تکاملی را طی کنند.

او ادامه داد: چیزی که در قانون آماده و آن چیزی که از شورا انتظار داریم به ویژه نقش پارلمان‌های محلی در کشورهای پیشرفته بررسی شود. باید زمان سپری شده و به مرور زمان از برخی آزمون و خطاها دور شویم و به سمت و سویی برویم که نقش شوراها موثر باشد و شورا جایگاهی در شهرها داشته باشد که این موضوع زمان بر است.

عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: مردم سالاری دینی هم یعنی همین و مردم نمایندگانی انتخاب می کنند که موکل آنها باشد. در موضوع شهرسازی بحثی با عنوان «برنامه ریزی وکالتی» یا «نقش برنامه ریزها به عنوان وکیل مدافع منافع عمومی مردم»  وجود دارد که این کارکرد در شورای شهر دیده می شود.

بابایی اقدم شورای پنجم تبریز را متفاوت تر از شوراهای پیشین دانست و افزود:در این شورا تعداد اعضا به یکباره از ۲۱ نفر به ۱۳ نفر رسیده و  انتخابات سیاسی برگزار شد و بیشتر جربان‌های سیاسی کاندیداها را راهی شورای شهر کردند.

او کارنامه شورای پنجم را قابل دفاع ارزیابی کرد و گفت: در این شورا اقداماتی انجام یافت که حاصل خرد جمعی بود. تدوین چشم انداز، برنامه پنج ساله و بودجه ای که برآمده از آنها بود. افزایش طرح‌هایی که خروجی خود شورا بود در این دوره از شورا نسبت به دوره های پیشین، شفاف سازی در بحث قراردادها، مناقصات و معاملات شهرداری، جلوگیری از انجام معاملاتی که منشا فساد خواهد بود، ایجاد فضای سالم در مجموعه شهرداری تبریز و... از جمله اقدامات مثبت شورای پنجم بود.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: در این شورا شاهد تنش ها و بداخلاقی هایی که در شوراهای پیشین می‌دیدیم همچون درگیری های فیزیکی و...نبودیم.  در دوره پنجم ادبیاتی از سوی اعضا استفاده شده که افکار عمومی نیز انتظار دارند.

بابایی اقدم با ابراز امیدواری از تداوم وحدت و همدلی موجود در شورای پنجم، گفت: شورای پنجم از بحث های سلیقه ای و غیر برنامه ریزانه به سمت و سوی برنامه محوری هدایت شده و تمرکز منابع درآمدی شهرداری که بحث سال ۹۹ است، منجر به توزیع متعادل و متوازن امکانات شهری خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 8 =