پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
کد خبر62687

چرا تمیزی تبریز، زبانزد خاص و عام است؟
«تبریز تمیز»؛ تدبیر مدیریت شهری و مشارکت شهروندی

شهر همیشه تمیز - ائل گولی

شاید در کلانشهرهای ایران بتوانید شعار «شهر ما خانه ما» را در دیوارها بخوانید، اما در تبریز این شعار تبدیل به عمل شده و شهروندان تبریزی به واقع شهر را خانه خود دانسته و احساس مالکیت نسبت آن دارند.

شهریار تبریز/ جهانبخش احمدیان: مهمان‌نوازی تبریزی‌ها در تمام کشور زبانزد عام و خاص است، و یکی از نشانه‌های این مهمان‌نوازی تمیزی و نظافت شهر است که بارها از سوی مدیران ارشد کشوری به آن پرداخته شده است. به عبارتی تبریزی‌ها اعم از شهروند و مدیران استانی و شهری آن، همانند یک میزبان مهماندوست، خانه و کاشانه خود را برای ورود مهمانان از دیگر شهرها آماده می‌کنند.

دو یا سه سال پیش تبریز تمیزترین شهر ایران از سوی نهادهای وابسته به سازمان ملل انتخاب شده و در نشریه الکترونیکی آن نهاد نیز به آن پرداخته شد. در داخل کشور نیز اخیرا رئیس‌جمهوری در سفرهای خود به این مسئله اشاره کرده است و همین هفته گذشته نیز تبریز را الگویی برای شهرهای ایران در حوزه مدیریت شهری معرفی کرد.

تبریز در کنار عناوینی چون شهر بدون گدا، شهر بدون معتاد متجاهر، امروز تمیزترین شهر ایران نیز شناخته می‌شود که این امر در سایه تلاش نیروهای خدوم تنظیف شهری و مهمتر از آن مشارکت شهروندان و تشکل‌های مردم‌نهاد در حفظ پاکیزگی شهر است.

شاید اگر بررسی دقیقی در مورد شیوع بیماری کرونا در شهرهای کشور صورت بگیرد، آمار مبتلایان تبریز به لحاظ مراعات پاکیزگی و نظافت شهری از سوی شهروندان و همیاری مدیریت شهری، پایین‌تر از دیگر شهرهای کشور باشد.

این عنوان تنها در سایه خدمات بیش از ۲هزار پاکبان و مشارکت شهروندان در امر جمع‌آوری پسماند شهری و رفت و روب معابر و محلات است که عادت به تمیزی دارند و شاید در این راه شهروندان تبریزی منتظر هیچ نهادی نمانده و خود رأسا اقدام به پاکسازی محل زندگی خود می‌کنند؛ بر همین اساس امروز اگر پرسشنامه‌ای میان شهروندان تبریزی در حوزه خدمات شهری توزیع گردد، بدون شک در لیست معضلات شهری، تنظیف و پسماند، کمترین میزان دغدغه‌ای شهروندان خواهد بود، چرا که خود شهروندان نیز در این امر مشارکت فعال دارند.

البته نباید و نمی‌توان به صورت مطلق حکم به تمیزی صددرصدی شهر داد، و صد البته که نقایصی نیز در این حوزه وجود دارد، ولی ارائه راهکارهای عملی، جدیت در امر تنظیف شهری و مشارکت شهروندان و تشکل‌های مردم‌نهاد در این حوزه، تا حد چشمگیری می‌تواند به تمیزی شهر کمک کند.

رفت و روب معابر، جمع‌آوری پسماندهای شهری، توزیع پلاستیک‌های حمل زباله، نصب باکس‌های تفکیک زباله خشک و تر در اکثر مناطق شهر، ارائه آموزش‌های شهروندی از طریق رسانه‌های جمعی و گروهی، می‌تواند اقدام مدیریت شهری باشد که هم اکنون در برخی از مناطق این موارد اجرا می‌شود.

در دیگر سو، تفکیک زباله‌های خانگی از مبدأ، همکاری با پاکبانان در جمع آوری پسماندها، پرهیز از ریختن زباله در معابر نیز می‌تواند حقی بر گردن شهروندان باشد که جهت نیل به شهری نمونه و تمیز بایستی ادا گردد.

یک بحث دیگر در این حوزه، تفکیک اصولی زباله از مبدأ است که مدیریت شهری می‌تواند با همکارای ادارات مسؤول در حوزه فرهنگ، با احداث واحدهایی اقدام به خرید پسماند خشک از شهروندان کرده و در مقابل، بن خرید کتاب، بلیط سینما یا تئاتر، یا بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی ارائه دهد که این طرح می‌تواند تا حد قابل توجهی در تفکیک زباله از مبدأ مؤثر باشد. کاری که قدیم‌ها مراکزی تحت عنوان ضایعاتی انجام می‌دادند و در قبال پسماند خشک پول پرداخت می‌کردند و هم اکنون کشورهای آسیای شرقی، با اندکی تغییر در این طرح، اقدام به خرید پسماند و ارائه محصولات فرهنگی یا بلیط کرده‌اند.

در نهایت شاید در کلانشهرهای ایران بتوانید شعار «شهر ما خانه ما» را در دیوارها بخوانید، اما در تبریز این شعار تبدیل به عمل شده و شهروندان تبریزی به واقع شهر را خانه خود دانسته و احساس مالکیت نسبت آن دارند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 4 =