یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
کد خبر62981

گزارش شهریار از آغاز به کار نخستین پروژه کلان عمرانی سال ۹۹
تبریز، شهری پر از روگذر و زیرگذر/ تقاطع ارتش، غیرهمسطح می شود

مراسم کلنگ زنی پروژه های عمرانی و فضای سبز تبریز

پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش یکی از پروژه‌های کلان عمرانی و ترافیکی شهرداری تبریز در سال جاری است که هفته گذشته با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر کلنگ‌زنی و عملیات اجرائی آن به صورت رسمی آغاز شد تا پس از افتتاح و بهره برداری از آن، مسیر کمربندی و امتداد خیابان آزادی شاهد کاهش میزان ترافیک باشد.

شهریار تبریز/ محمود نصیرپور: واپسین روزهای اردیبهشت ۹۹ شاهد کلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی چهار پروژه مهم عمرانی ترافیکی شهری بود، روزی که به صورت رسمی کار احداث این پروژه‌ها آغاز شد و در مهمترین پروژه، کلنگ‌ آغاز احداث تقاطع سه‌راهی ارتش در مسیر خیابان آزادی با اعتبار ۳۸۰ میلیارد ریال به زمین زده شد. این پروژه  با ۵۵۰ متر طول و عرض ۱۶ متر در راستای کاستن از بار ترافیکی خیابان ارتش است که پس از بازگشایی مسیر جدید تا اتوبان کسایی، افزایش تردد و روان شدن ترافیک در این منطقه را موجب خواهد شد.

برنامه شورا برای پروژه های عمرانی

تقاطع غیرهمسطح ارتش یکی از پروژه هایی است که رئیس شورای اسلامی شهر تبریز آن را در ردیف برنامه های این شورا می داند: " ما در سال جاری با برنامه ریزی های شورای اسلامی شهر تبریز شاهد افتتاح پروژه های مختلف عمرانی، خدماتی و رفاهی خواهیم بود. "

شهرام دبیری می گوید که امسال، سال خدمت و فعالیت های عمرانی شهرداری تبریز است و امیدواریم با برنامه ریزی شورای شهر شاهد افتتاح پروژه های مختلف عمرانی باشیم.

به گفته او، امسال بصورت گسترده فعالیت های مختلفی توسط شهرداری تبریز اتفاق خواهد افتاد که یکی از این پروژه ها، همین پروژه روگذر ارتش است که پس از افتتاح در کاهش ترافیک این مسیر نقش موثری خواهد داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز اعتقاد دارد که طبق برنامه ریزی های انجام شده، پشتیبانی مالی پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش بصورت کامل انجام می شود تا این پروژه با سرعت بالا و با کیفیت خوب اجرا شود.

او می گوید: امیدواریم با برنامه ریزی های انجام یافته و فعالیت هایی که شهرداری و مجموعه معاونت عمرانی انجام خواهد داد، شاهد افتتاح این پروژه ها باشیم و تاثیر آن را در کاهش ترافیک مشاهده کنیم.

به گفته دبیری، در سال ۹۹ در زمینه های زیادی از سوی شهرداری و شورای شهر پروژه های خدماتی، رفاهی انجام می یابد تا به مرور همه این پروژه ها افتتاح و تقدیم مردم عزیز و غیور تبریز شود.

کلنگ زنی نخستین پروژه سال ۹۹

با کلنگ زنی پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش اما، اجرای پروژه های زیرساختی برای حل معضلات ترافیکی در سال جاری رسما کلید خورد. این را ایرج شهین باهر شهردار تبریز می گوید و معتقد است که پیرو مصوبات شورای اسلامی شهر، عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش به عنوان نخستین پروژه سال ۹۹ شهرداری تبریز آغاز شده است.

او درعین حال، زمان شروع به کار احداث این تقاطع را کمی دیر می داند و می گوید: کار احداث این تقاطع کمی دیرتر از زمان مقرر شروع شده است که دلیل آن، موضوع کرونا و تعطیلی روزنامه ها و تاخیر در برگزاری مناقصه است.

با این حال اما با انتقال و واگذاری پادگان ارتش و ایجاد کاربری های جدید، در آینده احتمال تراکم و ترافیک در این منطقه وجود داشت و بر این اساس لازم بود تا تقاطع همسطح در این مسیر ایجاد شود.

شهردار تبریزاعتقاد دارد که مسیر خیابان آزادی از جمله مسیرهای سرعتی است و در طول مسیر با احداث زیرگذر و روگذر تلاش شده تا خودروها بدون توقف حرکت کنند. در این راستا ضرورت داشت تا این تقاطع غیرهمسطح در ارتش احداث شود.

ایرج شهین باهر می گوید: با توجه به اینکه تقاطع ارتش، دو سال قبل مسیرگشایی و به شکل عرضی به شهید کسایی وصل شد، به نوعی ترافیک مرکز را به شهید کسایی انتقال داده است که احداث تقاطع غیرهمسطح  می تواند این میزان ترافیک را کاهش دهد.

به گفته شهردار جوان تبریز، احداث پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش پس از تصویب شورای شهر از چند روز قبل شروع شده و شهرداری تلاش می کند که در اسرع وقت این پروژه را به اتمام رسانده و به شهروندان تقدیم کند.

او معتقد است که تلاش شهرداری تبریز در سال جاری، عملیاتی کردن پروژه های ترافیکی زیرساختی برای پیشگیری از ترافیک است.

پشتیبانی بودجه ای کامل از پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش

چنین پروژه های مهم عمرانی اما نیاز به یک پشتیبانی کامل بودجه ای دارد که در این خصوص معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز می گوید: پشتیبانی کامل بودجه‌ای از این پروژه صورت گرفته است و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

محمدحسین اسحقی به موضوع ترافیک تقریبا زیاد در تقاطع ارتش می کند و معتقد است که در پی بازگشایی خیابان ارتش افزایش بار ترافیکی در این منطقه ایجاد شده است چرا که چراغ راهنمایی موجود نیز پاسخگوی این حجم از ترافیک نیست.

با توجه به تراکم خودروها در پشت چراغ قرمز تقاطع ارتش و ترافیکی که در این محل ایجاد می شود، دغدغه اسحقی کاملا بجا به نظر می رسد. بر این اساس چندی قبل یک طرح مطالعاتی در این خصوص آغاز شد و در نهایت تصمیم به ساخت پل روگذر در این محدوده گرفته شد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز در ارتباط با آغاز به کار احداث این تقاطع، می گوید: عملیات کلنگ زنی پروژه تقاطع غیر همسطح ارتش پس از مطالعات کامل و اخذ مستندات لازم از مراکز مربوطه و تصویب در بودجه سال ۹۹، از چند روز قبل آغاز شده است.

با شروع عملیات احداث این تقاطع غیر همسطح، مدتی مسیر عبوری در این نقطه از کمربندی تبریز شاید با کمی اختلال مواجه شود که البته اسحقی با قدردانی از شکیبایی و صبوری شهروندان برای اجرای این پروژه، می گوید که شهرداری تبریز پیشاپیش از زحماتی که در اثر اجرای این پروژه به شهروندان عزیز تحمیل می‌شود، عذرخواهی می کند.

جلوگیری از بار ترافیکی شدید با احداث تقاطع غیرهمسطح

پروژه تقاطع غیرهمسطح ارتش مربوط به شهرداری منطقه ۳ است. داود طالب نژاد شهردار این منطقه از مرکز شهر است و معتقد است که با تداوم روند فعلی، بار ترافیکی این تقاطع در آینده بیشتر خواهد شد و با این حال هدف از احداث تقاطع غیرهمسطح ارتش را جلوگیری از بار ترافیکی آتی این منطقه در آینده نزدیک عنوان می کند.

او می گوید: اراضی پادگان سابق ارتش جمهوری اسلامی در این محدوده به زودی به کاربری های عمومی تبدیل خواهد شد و این نشان می دهد که عدم تغییر در سیستم ترافیکی این محدوده، می تواند در آینده مشکل ساز شود.

به اعتقاد شهردار منطقه ۳ تبریز، خیابان شهدای ارتش پیش تر در راستای کاهش ترافیک محدوده مرکزی شهر احداث شده بود اما با تغییر کاربری ها، این خیابان کشش لازم برای هضم و جابجایی میزان زیادی از خودرو را نخواهد داشت. پیش بینی او این است که در آینده ای نه چندان دور، در این تقاطع بار ترافیکی ایجاد می شود و بر این اساس پس از مطالعات لازم، از اواخر اردیبهشت ۹۹ کار احداث تقاطع غیرهمسطح ارتش که اتصال دهنده ضلع شمالی چهارراه ارتش است، آغاز شده است.

طالب نژاد این اقدام مدیریت شهری را جهت جلوگیری از ترافیک منطقه عنوان می کند و می گوید: تا زمانی که ساخت و سازها در اراضی پادگان سابق ارتش رونق بگیرد، تلاش می کنیم کار احداث تقاطع غیرهمسطح ارتش را به پایان برسانیم.

با این اوصاف و با احداث و بهره برداری از تقاطع غیرهمسطح ارتش، یکی از چهارراه ها و تقاطع های سرعت گیر مسیر کمربندی تبریز از میان برداشته خواهد شد و تبریز که دور تا دور بخش مرکزی آن پر از روگذر و زیرگذر است، یک تقاطع غیرهمسطح دیگر به خود خواهد دید تا از مسیر انتهای چایکنار در قسمت شمال غربی تا آبرسان و توانیر، به غیر از چراغ قرمز تقاطع حافظ، هیچ ایستگاه اجباری برای خودروها وجود نداشته باشد.

تبریز شهری است پر از روگذر و زیرگذر که موجب کاهش ترافیک شده بخصوص در امتداد خیابان آزادی شده و در این میان تقاطع غیرهمسطح ارتش نیز می تواند بر روان بودن ترافیک این مسیر کمک کند.

نظرات

  • همشهری ۱۳۹۹/۰۳/۰۴ - ۲۱:۰۱
    0 0
    البته در این مسیر جلوی درمانگاه بوعلی خود به علت توقف خودرو ها و ایجاد ترافیک سنگین یک توقفگاه اجباری می باشد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 2 =