دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
کد خبر63322

ترجمه اختصاصی شهریار
نماهای ساختمانی جدید، تلفیق کارایی و خلاقیت

بنای ساختمانی

در سالهای اخیر، متخصصان حوزه ساختمان نماهای مدرنی طراحی کرده اند که کارکردهای جدیدی بر بناهای شهری اضافه کرده اند.

شهریار تبریز / رضا عالش‌زاده*: اکنون، نماهای جدید می توانند به حذف مونواکسید کربن و در نتیجه پاک سازی هوای محیط کمک کنند، انرژی خورشید را جذب و ذخیره کنند، ساختار مقاوم تر و در عین حال سبک تری داشته باشند، و با بهینه سازی گرمایش و سرمایش ساختمان ها، در حفظ منابع انرژی ارزشمند فسیلی و تجدید ناپذیر مفید واقع شوند. در واقع نماهای خلاقانه جدید باعث کارایی انرژیکی بیشتر ساختمان ها شده و تاثیر مثبتی بر روی تعادل دی اکسید کربنی محیط دارند. نوشته حاضر قصد دارد دریچه ای به سمت برخی از نماها با تکنولوژی ساخت عالی و خلاقانه باز کند.   

نماهای خلاقانه فولادی

تاکنون، نماهای از جنس فولاد زنگ نزن بیشتر در ساختمان های بزرگ با پرستیژ بالا استفاده شده اند، اما توسعه های مبتکرانه در فن آوری باعث شده است که این نوع نماها حتی برای بناهای کوچک هم محبوب باشند. ترکیب آنها با چوب، بتون، سنگ و آجر و صفحات فولادی پوشش دار باعث معرفی تنوعی گسترده طراحی این نوع نماها شده است. فولاد همچنین می تواند بطور کارآمد برای نماهایی با کارکردهای فنی خاص مانند کنترل نور و حفاظت الکترومغناطیسی استفاده شود. به علاوه، فرایندهای جدید کامپیوتری و تراشکاری، برش با لیزر و جت آب در کنار تکنیک های سه بعدی تغییر شکل امکانات و ویژگیهای جدیدی به این نوع نماها داده است.

نماهای فولادی با مصرف بهینه انرژی

یکی دیگر از سیستم های نمای فولادی در نمایشگاه سالانه صنعت ساختمان مونیخ آلمان توسط موسسه صنعت فولاد معرفی شد. سیستم صفحات فولادهای سبک باعث ساخت بناهایی می شود که از لحاظ مواد و انرژی به ویژه در ساختمان های پرکیفیت چند مرتبه کارآمد باشند. نماهای به اصطلاح خورشیدی فولادی با جمع کردن هوا از طریق جریان روب های هوایی، به گرمایش درون ساختمان کمک می کند. حدود ۶۰۰ وات انرژی گرمایی به ازای هر متر مربع دیواره نما می تواند از این طریق تولید شود و باعث کاهش هزینه های گرمایش تا حد ۵۰ درصد گردد.

نماهای خنثی کننده دود

برای مقابله با ذرات معلق ریز دود در شهرها، یک شرکت استارت آپ برلینی با عنوانembellishments یک نمای خلاقانه ای از فولاد و پلاستیک معرفی کرد که توانایی خنثی سازی دود را دارد. راز پشت پرده این نمای بلعنده دود در پوشش اکسید تیتانیمی آن است که با جذب دوده هوا، آن را به دیگر ترکیبات شیمیمایی مثل آب و یا دی اکسید کربن تبدیل می کند.

این نما همچنین می تواند حدود ۲۶/۰ گرم اکسید نیترژن را به ازای هر متر مربع بشکند که برابر با آلودگی حاصل از ۱۷ خودرو در روز است. این تکنولوژی به ویژه در آمریکای جنوبی خیلی مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، یک نمای ۲۵۰۰ متر مربعی در بیمارستان مانوءل گونزالز شهر مکزیکو با این تکنولوژی طراحی و اجرایی شده است.

نماهای پایدار پوشش دهی شده با بیو پلاستیک ها

گرانول های جدید ترمو و بیو پلاستیکی با نام ARBOBLEND توسط موسسه تحقیقاتی طراحی سازه در دانشگاه اشتوتکارت آلمان معرفی شده است که ۹۰ درصد مواد سازنده اولیه آن تجدید پذیر هستند. صفحات ساخته شده از این مواد، می توانند با مته زنی بیشتر، رنگ کردن، لایه سازی، برش لیزری و برش CNC حتی تحت فراورش بیشتر هم واقع شوند. با این روش سازه ها و بخش هایی با کیفیت های متفاوت سطحی ساخته شوند. اولین پروژه این موسسه در اشتوتکارت و بر روی نمای ساختمان Arbo Skin اجرا شد که در آن، از موادی استفاده شد که از لحاة زیست محیطی پایدار و تجدید پذیر هستند.

نماهای بیونیکی با ویژگیهایی شبه گیاهی

زیست سازه ها(بیونیک ها) رهیافت امیدبخشی را برای دستیابی به نماهایی می دهند که از منظر انرزی کارآمد هستند. با استفاده از تکنولوژیهایی که از روی طبیعت مدل سازی شده اند، یک نما می تواند از حالت یک پوشش حفاظتی غیرفعال به یک وسیله تنظیم کننده تعادل انرژی ساختمان تبدیل شود. این رهیافت قایلیت های کاملا جدیدی را برای کارامدی کارکردی و زیست محیطی ساختمان ها اضافه خواهد کرد. تاکنون، دو سیستم برای تولید انرژی و سایه اندازی بر اساس اصول بیونیکی توسعه پیدا کرده است: فلکتوفین وپیچک خورشیدی.  

پیچک خورشیدی توسط شرکت آمریکایی S.M.I.T معرفی شد. این سیستم بر اساس آویزان کردن برگهای مصنوعی دارای سلول های فوتو ولتایی لایه نازک است که مانند گیاه پیچک در نمای ساختمان به نظر می رسند. از طرفی، این سیستم نقش خنک کردن محیط را هم  دارد و از طرفی دیگر، انرژی بطور همزمان توسط تابش افتاب تولید می شود. این سیستم در نیویورک بکار گرفته شده است.

سیستم فلکتوفین توسط چند تیم تحقیقاتی از شهرهای اشتوتکارت و فرایبورگ آلمان طراحی و معرفی شد. مرغ بهشتی به عنوان مدل این سیستم در نظر گرفته شده. مهم ترین ویژگی این سیستم سایه کاری این است که تغییر شکل های الاستیکی جایگزین لولاها، مفصل ها و اتصالات زوایا شده است. ویژگی خلاقانه دیگر این سیستم توانایی آن برای ایجاد سایه در سطوح با انحنای مضاعف در شرایط تابش شدید خورشید است که بطور پایدار مصرف انرژی برای تهویه هوا را کاهش می دهد.

نگاهی به آینده:سیستم های نمای شیشه مجهز به جریان آب

پروژه InDeWaG که اتحادیه اروپا تامین مالی آن را بر عهده دارد، در حال حاضر بر روی یک روش هیجان انگیزی کار می کند که از عناصر نمای شیشه ای استفاده می کند که جریان آب در بدنه آن توانایی سرمایش و گرمایش را دارد، به این معنی که ساختمان ها انرژی بسیار کمتری برای گرمایش و تهویه نسبت به قبل مصرف خواهند کرد و هزینه های ساخت و ساز برای ساختمان های جدید تا مقدار ۱۵ درصد کاهش پیدا خواهند کرد. هدف این سیستم ها تولید صنعتی عناصر استاندارد ساخت و ساز است که قابلیت استفاده در اقلیم های مختلف را داشته باشند.

نتیجه گیری:

تکنولوژیهای خلاقانه نماسازی ساختمان قصد دارند تا راه حل های بلند مدتی برای ساخت نماهای پایدار و هوشمند ارائه کنند. بیشترین کارایی انرژیکی و راحتی در کنار حداقل سازی استفاده از منابع دیگر هدف این سیستم ها است. امروزه یک نما حتما باید چیزی بیشتر از زیبایی صرف برای ارائه داشته باشد.

___________________________

*مترجم

منبع:

https://www.lead-innovation.com/english-blog/how-high-tech-facades-combine-efficiency-and-creativity

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 3 =