شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
کد خبر63483

ترجمه اختصاصی شهریار؛
گردون، پویا و سازگار؛ مقابله ساختمان‌ها با تغییرات اقلیمی

ساختمان سازی

آیا ساختمان ها می توانند در مقابله با تغییرات آب و هوایی نقشی ایفا کنند؟ از آنجایی که ساختمان ها هنوز هم از مهم ترین دلایل انتشار CO۲ محسوب می شوند، حداقل نقش آنها در کاهش تأثیر منفی دی اکسید کربن خواهد بود.

شهریار تبریز / آذر کریم‌زاده*: بسیاری از ساختمان های موجود یا پروژه های آینده نگر با تأثیر مثبت بر محیط زیست، چه با تولید انرژی مضاعف و چه با انجام کارهای شگفت آور، مانند پاکسازی فعال هوای محیط، حتی بیشتر پیش می روند.

معماری متناسب با زمان

از گذشته های دور، مفهوم معماری با ساختارهای ایستا و تغییرناپذیری همراه بود که از عناصر خارجی محافظت می کرد. امروزه اوضاع تغییر کرده است به این ترتیب که معماران برجسته ایده ایجاد ساختمان هایی را که شرایط محلی آب و هوا را در نظر نمی گیرند کنار گذاشته اند.

اکنون و از این به بعد ساختمان ها بایستی سازگار با محیط زیست و نه مقابل آن عمل کنند. آخرین روند در مدیریت انرژی ساختمان ها، تکنیک ها و مفاهیم غیرمعمول را نیز برای بهبود عملکرد ساختاری و راحتی کاربر یا ایفای سهم مثبت در محیط محلی برجسته می کند و به معماران این امکان را می دهد تا ساختمان هایی را تصور کنند که قادر به پاسخگویی به نیازهای ساکنان خود بوده، هوا را تصفیه کرده و زیست بهتر همه را در نظر بگیرند.

توربین های بادی در ساختمان ها و بین طبقات دوار

همه ما کاربرد پنل های خورشیدی را می دانیم، اما انرژی باد چیست و چرا آن را مهار نمی کنیم؟ بسیاری از پروژه های مربوط به ساختمان های مرتفع به ترکیب توربین های بادی به عنوان نمادهای بصری - اکولوژیکی بر روی ساختمان ها اقدام کرده اند. اگرچه این توربین های بادی به ندرت به اندازه کافی بلند یا به اندازه کافی بزرگ هستند تا انرژی زیادی را تأمین کنند، اما این مفهوم هنوز دارای پتانسیل بسیار خوبی می باشد.

به هر حال، یکی از انقلابی ترین پروژه ها که زیبایی و پتانسیل را در خود جای داده است "برج گردون" می باشد که برای ساخت در دبی طراحی شده است، توربین های بادی بصورت افقی بین شکاف هر طبقه جای گرفته اند و این همه چیز نیست : در هر طبقه از این ساختمان توربین ها قادر به چرخش مستقل از دیگر طبقات خواهند بود.

ممکن است کسی تصور کند که این چرخش تنها ظرافت و هدر رفتن انرژی است، اما کاملاً برعکس است : این واقعیت که هر طبقه مستقل باشد باعث می شود فضای مهمی برای جای دادن و کار گذاشتن توربین های بادی و پنل های خورشیدی ایجاد شود. در صورت تحقق این پروژه ساختمانی، انتظار می رود که "برج گردون" انرژی اضافی را برای توانمندسازی حداکثر پنج ساختمان با همان اندازه فراهم کند.

ساختمانی که هوا را تمیز و تصفیه می کند

یکی از بهترین روش های شناخته شده، ترکیبی از پوشش گیاهی در پشت بام ها، دیواره ها و محوطه داخلی ساختمان ها است. از اینرو Bosco Verticale، در شهر میلان ایتالیا، دارای یک سطح کاشته شده معادل ۱۰،۰۰۰ هزار متر مربع جنگل است.

علاوه بر پوشش گیاهی، معماران طرح جدیدی به نام "Airscraper" (اسکرابر هوا) را تصور می کردند، که در مسابقه آسمان خراش ها در سال  ۲۰۱۹ در رتبه دوم قرار گرفت، این امکان را می دهد تا هوا را از سطح زمین مکیده و سپس آن را به سوی آسمان توسط دودکشی که بر روی بیش از ۸۰۰ متر از ارتفاع ساختمان کشیده شده است هدایت کند. در طی این مسیر، هوا فیلتر و تصفیه می شود. این روند همچنین اثر مجموعه گرمای شهری را در سطح خیابان کاهش می دهد.

بسیاری از فناوری های جدید از مفهوم ابتکاری "دیواره تنفس" استفاده می کنند که در واقع این دیوارها از روکش های مخصوص یا بتن برای جذب کربن و ذرات آلاینده حاصل از فعالیت انسانی استفاده می کنند. به عنوان مثال، بیمارستان مانوئل در مکزیکوسیتی با روکش دی اکسید تیتانیوم پوشانده شده است که دود را گرفته و علیه برخی آلاینده ها عمل می کند. پوشش هتل Le Palazzo  واقع در شهر میلان با استفاده از انرژی خورشیدی ذرات مضر را تجزیه و به بتن هوشمند تبدیل می کند.

چشم انداز و نمای های واکنشی

اگر  نما "صورت" یک ساختمان است، آیا نباید آن را متحرک کرد؟ پلک های ما با نور تطبیق می یابد، پوست مان به ما طراوت می دهد و بینی ما هوا را فیلتر می کند بنابراین تعجب آور نیست اگر نمای ساختمان ها این ظرفیت و بسیاری کارایی دیگر را داشته باشند.

نمای جنبشی دانشگاه کولدینگ در دانمارک با شرایط آب و هوایی جهت تنظیم دمای محوطه سازگار است : ۱۶۰۰ کرکره فلزی مثلثی آن به طور خودکار میزان نور مورد نیاز برای خنک کردن یا گرم کردن فضای داخلی را تأمین می کند. بر همین اصل، آفتاب گیرهای واکنشی برج های البحر در ابوظبی برای کاهش گرما تا ۵۰٪، در طی روز مرتب باز و بسته می شوند.

طراحی پویا حتی می تواند عملکرد محیطی یک ساختمان را با تنظیم فعال فضاهای اطراف آن بهبود بخشد. چترهای غول پیکر مسجد مدینه در عربستان سعودی در برابر خورشید و دمای هوا برای کاهش گرمای فضای حیاط های همجوار واکنش نشان می دهند. آنها به این ترتیب راحتی بازدیدکنندگانی را که به نماز می روند بهبود بخشیده و همچنین به کاهش نیاز انرژی برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان کمک می کنند. در زمستان، روند معکوس می شود : خورشید در طول روز حیاط و محوطه ها را گرم می کند، سپس چترها برای حفظ گرما در شب باز می شوند.

ساختمان هایی که با آب و هوا سازگار هستند  

منسوجات همچنین مزایای بسیاری به ساختمان ها می دهند. منسوجات نیمه شفاف می توانند تأثیر خورشید را بدون مسدود کردن منظره کاهش دهند و به دلیل سبک بودن آنها، همچنین برای عناصر متحرک مانند سایه های خورشیدی گزینه مناسبی هستند. برنامه های کاربردی دیگر این امکان را به وجود می آورند که نما با باد حرکت کند و حتی از طریق ماژول های پیزو یکپارچه برق تولید کند.

پوشش پارچه فایبرگلاس در ساختمان تحقیقاتی Sedus Stoll در Dogern، آلمان، به ساختار آن در طول روز ظاهر یک مونولیت سفید و شب ها ظاهر یک شبح را می بخشد، اما همچنین می تواند نمای واضحی از یک چشم انداز پنجره ای ارائه دهد که همه اینها ضمن بهبود عملکرد انرژی ساختمان امکان پذیر می باشد. نمای فایبرگلاس از برج تست در روتویل، آلمان، شفافیتش را با افزایش ارتفاع بالا می برد، در حالی که شکل مارپیچی آن، عکس العمل برج را در برابر ارتعاشات به میزان قابل توجهی تقویت می کند.

پیش از این، اجرای مدل فقط برای ساختمان های بلند امکان داشت. اکنون، نسل جدید معماران در حال طراحی ساختمان های آینده گرایانه است که بهره وری انرژی بی سابقه ای را با طراحی خارق العاده آن پیوند می دهد. در زیر، پنج ساختمان آینده نگر را مورد بررسی قرار می دهیم که معماری منحصر بفرد آنها مطابق با شرایط اقلیمی می باشد.

کریستال، شرق لندن، انگلیس

این سازه شیشه ای کم ارتفاع اغلب در صدر لیست ساختمان های آینده نگر جهان قرار دارد. اشکال کریستالی آوانگارد اشاره ای به نماهای مدرن شهری اشاره دارد اما همچنین کاخ کریستالی که برای نمایشگاه جهانی ۱۸۵۱ در لندن ساخته شده است را به یاد می آورد. با استفاده از انرژی خورشیدی و گرمای ژئوترمیک برای تولید انرژی خاص خود، ساختمان کریستال بزرگترین نمایشگاه پایداری شهری را در خود جای داده است.

تائو ژو، تایپه

فینالیست جایزه نوآوری در سال ۲۰۱۵ که در تایپه واقع شد، یک طراحی آینده نگر خیره کننده ای را ارائه می دهد که با دودهای آلوده کننده شهری مبارزه می کند. گیاهانی که در مارپیچ های مضاعف ۹۰ درجه ای آن رشد می کنند، ۱۳۰ تن دی اکسید کربن را در هر سال جذب می کنند. علاوه بر این، ساختمان از بازیافت آب باران در ساختار گیاهی خود استفاده می کند.

کتابخانه عمومی تیانجین، چین

در کتابخانه عمومی تیانجین به مساحت ۳۳۸۰۰ متر مربع، قفسه ها به مانند آبشاری از سقف رو به پایین کشیده شده اند. فضای داخلی موج دار بوده و سقف های مسحور کننده آن جلوه ای علمی تخیلی را به نمایش می گذارند. کره غول پیکر برجسته ای در محوطه سالن اجتماعات بازدیدکنندگان را جذب خود می کند. این ساختمان که دارای برچسب بهره وری انرژی شرکت گرین استار چینی می باشد، بیش از یک مکان یا سایت مسحورکننده جذابیت دارد.  

چیزی که آینده در خود نهفته است

ساختمان موزه هنرهای روایی لوکاس در شهر لس آنجلس نمونه دیگری از ساختمان های سازگار با شرایط اقلیمی می باشد که شامل یک سقف سبز شهری به مساحت ۴.۵ هکتار دارای طراحی ناب و به ظاهر گران قیمت است که به نظر می رسد مخالف با گرانش است، که محبوب طرفداران حماسه جنگ ستارگان می باشد.

آسیاب بادی که نماد همه جانبه کشور هلند است، با این آسیاب بادی هلندی به سمت ساختمان های آینده نگر پیش می رود. این آسیاب که در کشور روتردام ساخته شده، با استفاده از توربین بادی و پنل های خورشیدی انرژی تولید می کند. هم آپارتمان و هم یک فضای فرهنگی را با هم ادغام می کند. آنچه که مسلم است، این دایره فریبنده شیشه و فولاد منظره شهری را دگرگون می کند.

ساختن زمان حال آینده نگر

این نمونه ها فقط نگاهی اجمالی به طراحی پیشگام در آینده است که در حال تبدیل منظره شهری در سراسر جهان است. معماران مشتاق هستند که با اتخاذ اشکال و خطوط جدید، کدها و قالب ها را بشکنند و پا فراتر نهند. این اثر همیشه چشم نواز است در حالی که مقیاس انسانی را حفظ بکند. به همان اندازه جالب توجه به نظر می رسد که این طرح به طور فزاینده ای تحت تأثیر تمایل به کاشت پایداری و فناوری های سبز در کلیه ساختمان های آینده باشد.

شروعی امیدوار کننده اما ناکافی

در حال حاضر، اکثر پروژه های اکولوژیکی در حال ایجاد پروژه های راهنمای هوشمندی هستند که توجه رسانه ها را به خود جلب می کنند. اگر قرار باشد ساختمان ها تأثیر واقعی بر محیط زیست داشته باشند، شیوه های ساختمان سازی اکولوژیکی بسیار رایج تر می شود، به این معنی که شرکت ها تمام ساختمان های خود را مطابق با استانداردهای سبز مورد استفاده برای دفاتر خود طراحی می کنند.

معماران و مالکان ساختمان باید آگاه باشند که فن آوری هایی مانند آسانسورهای انرژی صفر و شیشه های فتوولتائیک واقعا وجود دارند. مسلماً همه ساختمان ها با مصرف خالص مثبت قابل تبدیل نیستند (به عنوان مثال ساختمان های تاریخی)، اما می توان ساختمان هایی با انرژی مثبت و انرژی صفر را به اندازه کافی ایجاد کرد تا تأثیر منفی کل محیط ساخته شده، اگر نه همه، جبران شود.

بدین ترتیب، مفهوم هوشمندی در زمینه ساخت و ساز سازگار با شرایط آب و هوایی شامل استفاده کارآمد از انرژی و منابع و همچنین ادغام فناوری اتوماسیون برای به حداکثر رساندن راحتی کاربر و کارایی ساختمان می باشد. به عبارت دیگر، چنین ساختمان هایی با هدف فراهم کردن محیط های دلپذیر، سبز و با تکنولوژی پیشرفته، امکان زندگی بهتر و کار سازنده تر را در اختیار کاربران قرار می دهند.

­_____________________________

مترجم*

منابع :

https://www.urban-hub.com/fr/buildings/les-batiments-evoluent-pour-le-climat/

https://www.urban-hub.com/fr/buildings/des-batiments-futuristes-pionniers-de-lecologie/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 1 =