شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
کد خبر63654

ترجمه اختصاصی شهریار؛
شهرهای روی آب/ شهرهایی که کانال‌های آبی از بین آنها عبور می‌کنند

شهرهای روی آب

راه‌های آبی همواره در طول تاریخ نقش مهمی در زمینه حمل و نقل بازی کرده اند. امروزه هم شهر های مهمی چون ونیز، بیرمنگام و گیتورن شهرت جهانی بواسطه برخورداری از سیستم های آبی خود دارند.

شهریار تبریز / مهراب محرابی‌نیا: شاید وقتی صحبت از شهرهای روی آب می شود همه بی درنگ نام ونیز و  قایق های گوندولا(Gondola) در ذهنشان خطور می کند، ونیزی که همه زیبایی هایش را از کانالهای آبی حیرت انگیز دارد. راههای آبی این شهر با شکوه و نمادین هستند. اما باید اذعان کرد که ونیز تنها شهر کانالی در جهان نیست، بطوریکه بسیاری از شهرهای دیگر نیز همانند ونیز هستند و رقیب این شهر به شمار می روند که در سرتا سر جهان گردشگران را به خود جذب کرده و راههای در آمدی را برای شهروندان آن شهرها فراهم می آورد.

 در این مجال شما را با بعضی از این شهرها که کوچه و خیابان هایشان را آب گرفته است و گشت و گذار را باید با قایق انجام داد، آشنا می کنیم.

شهر کان تو (CAN THO) در کشور ویتنام

شهر کان تو یکی ازچهار شهر بزرگ ویتنام هست و در منطقه مکونگ دلتا ( (Mekong delta واقع شده است. این شهردر مرکز کانالهای آبی و رودخانه ها قرار گرفته است. طول ترافیک آبی در این شهر 1157 کیلومتر می باشد. رودخانه هائو (Hau) به عنوان بزرگترین شاخه رودخانه مکونگ در بخش شمالی این شهر در جریان است.

درکنار شبکه های آبی عظیم این شهر بازارهای شناور از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شوند. شما می توانید انواع مختلفی از کالاها را از کاسبان محلی که با قایق داد وستد می کنند خریداری کنید. بازار مشهور کای رنگ  Cai Rang marketمشهورترین بازار در کان تو تلقی می گردد. گشت و گذار در بازارهای شناور بهترین راه برای خرید کالاهای محلی و جنبه های فرهنگی شهر می باشد. این امر باعث شده سالانه هزاران نفر از گردشگران از این شهر دیدن کنند.

شهر هامبورگ (HAMBURG ) در کشور آلمان

هامبورگ در بین شهر های بزرگ آلمان قرار دارد  که بسیار مدرن و صنعتی می باشد و درکنار صنعتی بودن از جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی برخوردار است. هامبورگ یک شهر بندری است و بندر آن سومین بندر بزرگ دنیاست.

شاید با گفتن اینکه شهرهامبورگ به شهر پل ها معروف است شما را به تعجب وادارد .زیرا این شهر از ترکیب بیش از 200 پل ساخته شده است.به همین دلیل اکثر گردشگران که از این شهر بازدید می کنند دوست دارند تا به داخل آب بروند و از زیر پل ها بگذرند و با انواع آنها و سازه ها ی تشکیل دهنده آشنا شوند.

شهر بانکوک (BANGKOK) در کشور تایلند

شهر بانکوک دربین گردشکران جهان به ونیز شرق معروف است. این شهر از آبراهی می گذرد که از رودخانه چائو فرایا (Chau Phraya) تغذیه می شود. سیستم کانالهای آبی از قرن 18 به بعد جز لاینفک شهر بانکوک بوده است. راههای آبی برای محافظت از مرزهای این شهر کنده شدند. در طول قرن 19 کانالهای آبی این شهر برای مصارف آبیاری و در زمینه حمل و نقل به سرعت گسترش یافتند. امروزه، تعداد زیادی از این کانالها زهکشی شده اند. هنوزم که هنوز است سیستمهای آبی و کانالی نقش کلیدی در حمل ونقل کشور تایلند ایفا می کند. سیستم کانالی بانکوک عمدتاً کلانگز(  (Klongsنامیده می شوند. این کانال 18 کیلومتری که از غرب تا شرق بانکوک در جریان است یکی از بهترین راهها برای گشت و گذار و دیدن مناظر زیبای این شهر می باشد. این کانال شما را به مکانهای تاریخی و مراکز خرید وصل می کند.

بازارهای شناور بخش مهم دیگری از راههای آبی بانکوک به شمار می آیند. تعداد زیادی از قایقهای رنگارنگ خرید و فروش که اقلام و محصولات محلی را می فروشند به واقع یک تجربه لذت بخش را بوجودمی آورد. Damnoen Saduak, Amphawa, Taling Chan Khlong Lat Mayomو  Bang Nam Pheungپنج بازار مهم شناور در شهر بانکوک قلمداد می شوند.

شهر گیتورن (GIETHOORN) در کشور هلند

دهکده گیتورن (GIETHOORN) در استان افریسل در شمال کشور هلند واقع شده است که خود هلندی ها این شهر را خیتورن می نامند. به راستی، باید لقب رویایی ترین روستای جهان را به گیتورن داد. این دهکده برای خودش یک ونیز است. ونیزی که نه در ایتالیا بلکه در منطقه خوش آب و هوایی در هلند قرار گرفته است. گیتورن همچنین شهر بدون اتومبیل نیز نامیده می شود و وسیله حمل ونقل در آن قایق می باشد.

شهری با جمعیت 2,620 نفر که انگار آنرا از داستانهای تخیلی و افسانه ای گرفته اند. زمین این دهکده بوسیله کانالها جدا شده و توسط پلهای کوچک بهم متصل شده اند. در این دهکده بیش از 180 پل وجود دارد. هلندیهای گیتورن همانند ونیزی ها برای حمل ونقل تنها از قایق استفاده می کنند. این قایقها به whisper boats  معروف هستند. قایق هایی که به صورت انفرادی و دسته جمعی مدام در حرکتند این قایقها مجهز به موتورهای الکتریکی بی صدا می باشد. از اینرو، شما می توانید در بین کانالهای رویایی با آرامش از مناظر و طبیعت زیبای این دهکده لذت ببرید.

شهر BIRMINGHAM در کشور انگلستان

با جمعیتی بالغ بر 1.9 میلیون نفر، بیرمنگام دومین شهر پرجمعیت انگلستان به شمار می آید. جدای بحث ترافیک و شلوغی این کلاشهر، چیزی در حدود 100مایل کانال آبی زیبا و قابل کشتیرانی در این شهر وجود دارد.

از نظر طول، کانالهای بیرمنگام بیشتر از ونیز می باشد. سیستم کانال گسترده ی شهر بیرمنگام در طول انقلاب صنعتی اروپا ساخته شده است. اما امروزه از آن بیشتر برای مقاصد توریستی استفاده می شود اولین کانال شهر بیرمنگام در سال 1769 کنده شد و هدف آن اتصال شهر بیرمنگام با شهر Wednesbury (ویدنزبری) بود. پیشتر در قرن 18، 174 مایل کانال در این شهر وجود داشت . امروزه، فقط 100 مایل آن قابلیت کشتیرانی دارد. اگرچه کانالهای موجود از قسمتهای مهم شهر عبور می کنند اما شما می توانید از مناظر جادویی شهر دیدن نمایید.

کیپ کورال (Cape Coral) در کشور آمریکا

کیپ کورال (Cape Coral) شهری در شهرستان لی ایالت فلوریدا است که در سال ۱۹۷۰ بنیان‌گذاری شده‌است. این شهر به داشتن 400 مایل راه آبی معروف است بطوریکه از تمامی سیستم های کانالی جهان طولانی تر است و جلوه خاصی به شهر می دهد. این شهر هم دریاچه های آب شیرین و هم آب شور دارد. این کانال 400 مایلی ساخت بشر در دهه 1970 کنده شده است. از آب این کانال برای آبیاری و محافظت شهر در مقابل سیل نیز استفاده می شود.

شهر کرالا در کشور هند

شهر ساحلی کرالا (KERALA) در جنوب هند واقع شده است. این شهر از پنج دریاچه ی بزرگ تشکیل شده است که با کانال به یکدیگر متصل هستند. در این شهر یک آبراه معروفی است که تقریبا اکثر گردشگران با آن آشنا هستند و از آن می گذرند و در خانه های قایقی سکنی می گزینند.

از دوران گذشته تا بحال، مرداب های کرالا در هند راهی بوده اند تا مردم محلی هند بتوانند از طریق آن ها رفت و آمد کنند، ماهی بگیرند و حتی از آب های آن برای مصارف کشاورزی استفاده کنند. بنابراین یک راه عالی برای گشت و گذار در این آب ها، سوار شدن بر قایق های کوچکی است که به شیوه ی سنتی هندی ها تزیین شده اند. در این آب ها همچنین مسابقه های قایق سواری هم برگزار می شود و یک جای عالی برای وقت گذرانی هم برای افراد محلی و هم برای توریست هاست.

شهر UTRECHT در کشور هلند

اُوترخت یکی از شهرهای هلند و نیز مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر استان اوترخت است. در شهر اوترخت کانالهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها کانال Oudergracht می باشد که در بخش مرکزی شهر واقع شده و معروف به کانال قدیمی می باشد.

در سالهای گذشته از این کانال برای ذخیره آب استفاده می سشد ولی اکنون  این انبا رهای ذخیره تبدیل به رستوران و کافی شاپ شده اند.

انسی( Annecy)، فرانسه

شهر انسی (Annecy) در جنوب شرق فرانسه واقع شده و در کنار دریاچه زیبا و خیره کننده انسی قرار دارد. انسی شهری بسیار توریست پذیر است. ساختمان های پوشیده شده از گل، کلیساها، گذرگاه های طاقدار قدیمی وکانال های زیاد این شهر را بسیار زیبا کرده اند. رودخانه تیو( Thiou) و دو کانال دیگر از شهر انسی فرانسه عبور می کنند. در سالهای گذشته، کنترل این راههای آبی موجبات عظمت و قدرت شهر و وسیله کسب درآمد ساکنین آن شهر بوده اما در حال حاضر اقتصاد این شهر بیشتر بر روی موضوع گردشگری است.

انسی  به دلیل وسعت و بزرگی راه های آبی و همچنین مجاور بودن این شهر با کوه های آلپ، ونیز آلپ نامیده می شود. علاوه بر این، این شهر قلعه های بازسازی شده زیادی دارد و محلی خوب برای گشت و گذار به حساب می آید.

شهر SUZHOU در  استان جیانگ سو کشور چین

سوژو (SUZHOU) یا سوچو یکی از شهرهای تاریخی کشور چین است که در استان جیانگ سو (Jiangsu) واقع شده است شهر تاریخی سوژو به واسطه داشتن باغها و کانالهای زیبا قابل تحسین است. سوژو که معمولا به نام ونیزشرق معروف است از مهمترین جاذبه های گردشگری چین به حساب می آید. این شهر بوسیله 15 کانال کوچک احاطه شده است که اغلب مناطق دیدنی و مکانهای تاریخی نیز در همین قسمت شهر قرار دارند.

این شهر همچنین در نزدیکی کانال بزرگ Grand Canalکه شامل 1200 مایل راه آبی در چین دارد واقع شده است. این بزرگترین کانال ساخته شده توسط انسان است که در بین سالهای 581 و 618 ساخته شده است. هم کانال بزرگ و هم کانالهای کوچک از بین مناظر زیبای شهر عبور می کنند.

 تیگره، آرژانتین

شهر تیگره ورودی یک آبراه مهم در آمریکای جنوبی می باشد. اگرچه وجه تسمیه این شهر بخاطر پلنگ هایی می باشد که زمانی در این شهر شکار شدند اما این شهر برای مدتها به وارادات میوه و بازار خود معروف بود. به هر حال، همانند خیلی از شهرهای تجاری دیگر، تیگره اکنون به عنوان یک شهر گرذشگری معروف است. گردشگران می توانند با سوار شدن بر روی قایق های چوبی از بین کانالها عبور کرده و از معماری آرژانتینی متاثر از اروپا لذت ببرند. این شهر با جزایر و کانالهایش شبیه ونیز قبل از توسعه باشد.

بروژ، بلژیک

بروژ یا بروخه مرکز استان فلاندری غربی بلژیک و بزرگ‌ترین شهر این استان است. شهر بروخه در شمال غربی بلژیک قرار گرفته‌است. نام بروژ از واژه Bryggja آمده که معنای اصلی آن بارانداز و بندرحدس زده می‌شود.

شهرت شهر بزرگ و قرون وسطایی بروژ به کانالهای زیبا و معماری قدیمی آن بر می گردد. این شهر رویای بسیاری از گردشگران می باشد. راههای آبی بروژ به ونیز شمال معروف هستند. گشت و گذار از بین کانالها بهترین راه برای دیدن شهر به حساب می آید. کانالهای رویایی بروژ تمام قسمتهای شهر را بهم متصل می کند. شما می توانید در هر نقطه از شهر از خدمات قایقی برای رفتن به مقاصد مورد نظر خود بهره مند شوید.

­_______________________

*مترجم

منابع:

https://themysteriousworld.com/most-beautiful-canal-cities-in-the-world/

 https://weburbanist.com-water-worlds-15-real-floating-towns-ocean-cities/

https://www.pandotrip.com/top-7-canal-cities-not-named-venice-30533/

https://www.smartertravel.com/canal-cities-that-arent-venice/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 1 =