دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
کد خبر63744

با مشارکت شهروندان در سطح شهر تبریز محقق می شود؛
"درخت دوستی بنشانیم" گامی موثر به سوی احیای باغ‌شهر تبریز

درخت دوستی

آوازه تبریز و باغهای سرسبز و انبوه آن، هنوز هم که هنوز است در افواه است و آشنا و غریبه اذعان می کنند که تبریز، زمانی نه چندان دور، برخوردار از چنین گنجینه بی بدیلی بوده است.

شهریار تبریز/ خاطره میرزایی: شاید نیاز به بیان  نباشد که سیاست های غیرکارشناسانه در حوزه شهرسازی و توسعه بدون برنامه شهر، موجب از بین رفتن باغ ها و زیبایی و سرسبزی تبریز شده و زمانی به خود آمدیم که سایه بتن و آهن و آجر جایگزین طراوت، خنکی و سایه سار درختان انبوه تبریز شده بود.

 دیگر اثری از دلپذیری آب و هوای تبریز و شاخه های سر به هم آورده درختان کوی و برزن نبود؛ قلب سبز تبریز پژمرده بود و نفسهای شهر، در انبوه دود و سایه های گرم و سنگین ساختمان های چند طبقه، به شماره افتاده بود.
حال و روز فضای سبز شهر، این روزها هم تعریفی ندارد؛ با این تفاوت که سیاست های جدید اتخاذشده توسط شهرداری تبریز، در راستای احیای این باغات و تکرار دوران درخشان سرسبزی این شهر تنظیم شده و از اواسط سال گذشته، طرح های مختلف زیربنایی در این حوزه به مرحله عمل رسیده است.

 همزمان با آغاز سال ۹۹ و در کنار اجرای کاشت بهاره، طرح کاشت یک میلیون درخت و یک میلیون درختچه در سطح شهر تبریز از سوی سازمان سیما، منظر و فضای سبز  به مدیریت فضای سبز مناطق ابلاغ شد و متعاقب آن، عملیات کاشت توسط عوامل فضای سبز شهرداری در نقاط مختلف سطح شهر وارد فاز اجرایی شد.

 نهال ها و درختچه ها، به فاصله ۳ متر از هم کاشته شدند که این عملیات تا پایان سال ۹۹ و تا تحقق کاشت یک میلیون درخت و یک میلیون درختچه، ادامه خواهد داشت. با این حال و با توجه به نیاز تبریز به فضای سبز بیشتر، ضرورت تسریع و توسعه کاشت نهال و درخت، اجرای طرح های مشارکتی و عمدتا با همراهی و همکاری شهروندان نیز در دستور کار قرار گرفت. یکی از این طرح ها، "پویش عمومی درخت دوستی بنشانیم " است که به صورت فراخوانی، از شهروندان جهت شرکت در کاشت و حفاظت درختان دعوت به همکاری می نماید.

شهروندانی که علاقمند به توسعه و حفظ فضای سبز و درختان موجود در سطح شهرو نهایتا شرکت در این پویش هستند، با اعلام آمادگی خود به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، محل مورد نظر را برای کاشت مشخص و اعلام می کنند و سازمان با اهدای درخت به آنان و ارائه مشاوره های تخصصی برای کاشت و مراقبت از آنان، به یاری شهروندان می شتابد. در مقابل، شهروندان نیز متعهد به حفظ و نگهداری و مراقبت از این درختان می شوند وامید است نتیجه این تعامل و مشارکت، منتهی به احیای خاطره باغ شهر تبریز گردد.
فضای سبز شهری به عنوان میراث و گنجینه ای گرانبها برای نسل های حال و آینده، ضامن سلامت زندگی است و همین یک دلیل کافی است تا قطع یقین خود را صاحبان اصلی فضاهای سبز شهری بدانیم و در گسترش، حفظ و مراقبت آن نهایت تلاش خود را به کار بریم.  

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =