سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
کد خبر64014

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز:
تحقق ۴۱ درصدی بودجه شهرداری در سه ماهه نخست امسال/کرونا باعث کاهش درآمدهای شهرداری نشد

شهرداری مرکز

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز از تحقق ۴۱ درصدی بودجه مصوب شهرداری طی سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

مرتضی موحدنیا در گفتگو با شهریار با اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس اعلام سامانه ساجا، بیشترین میزان تحقق بودجه مربوط به اردیبهشت ماه بوده و در خرداد ماه نیز نسبت به سال گذشته شاهد روند نزولی در تحقق بودجه بوده ایم و در مقایسه با بوجه ۹۸ کاهش درآمد نداشته ایم.

او یادآور شد: در عین حال بودجه نقدی شهرداری طی این مدت با مدت مشابه سال گذشته برابر بوده ولی بودجه غیرنقدی کاهش یافته است که این موضوع نشان دهنده عدم فروش اموال شهرداری طی سال ۹۹ و اکتفا به درآمدهای نقدی بوده است.

موحدنیا با اشاره به بودجه سه هزارو ۶۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تبریز در سال ۹۹، گفت: این بودجه به صورت ماهانه جهت وصول بین مناطق و سازمان‌ها تقسیم شده که 3 هزار و ۱۳۵ میلیارد تومان آن مربوط به مناطق و بقیه آن متعلق به سازمان‌ها است.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز یادآور شد: به طور منظم در خصوص درصد تحقق بودجه از مناطق و سازمان‌ها گزارش‌های ماهانه دریافت می‌شود.

کرونا باعث کاهش درآمدهای شهرداری نشد

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر ویروس کرونا در تحقق بودجه شهرداری طی این مدت، تصریح کرد:با وجود دوران کرونایی و تعطیلی ادارات تا ۱۵ فروردین، شیفت‌بندی کاری و به تبع آن کاهش مراجعات مردمی، در بودجه کلی طی سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته، ۲۸ درصد افزایش درآمد داشته‌ایم.

موحدنیا ادامه داد: هر چند ما این اتفاق را به فال نیک نمی‌گیریم چرا که سه ماهه بودجه ۹۸ تقریبا یک هزار میلیارد تومان کمتر از بودجه ۹۹ بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز تاکید کرد: طی این مدت بخش هایی که نیاز به درآمد بود تعطیل نشده و طوری برنامه ریزی شد که پرسنل بخش درآمد و صدور پروانه در مجموعه حضور داشته باشند. شهرداری تبریز موفق شده با تلاش همکاران مناطق و سازمان ها، خدمات شهری را تعطیل نکرده و هزینه‌های جاری پرداخت شده و پروژه‌های عمرانی نیز تعطیل نشود.

او ادامه داد: به رغم اینکه شاهد کاهش چشمگیر درآمد بخش اتوبوسرانی و قطار شهری بودیم و شهرداری از این بابت بسیار متضرر شد ولی با این وجود تلاش شده، شهرداری و خدمات شهری همچنان تداوم یابد چرا که خدمات شهری تعطیلی بردار نیست و تنظیف شهر، جمع آوری پسماند، رسیدگی به فضای سبز و... به طور روزمره باید انجام می‌شد.

شهرداران مناطق از منابع مختلف برای افزایش درآمد تلاش کنند

موحدنیا در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: با وجود اینکه افزایش درآمدهای شهرداری از سه کد عوارض پروانه ساختمانی و جریمه ماده ۱۰۰ است ولی تاکید و توصیه ما برای شهرداران مناطق این بوده که در خصوص افزایش درآمد از منابع مختلف وارد عمل شوند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز با بیان اینکه شهرداران مناطق نباید تنها به پروانه ساختمانی اکتفا کنند، خاطرنشان کرد: هر چند پروانه ساختمانی ۷۰ درصد از درآمد شهرداری را شکل می‌دهد ولی باید در خصوص وصول طلب شهرداری از دستگاه های دولتی، وصول عوارض آلایندگی، عوارض نوسازی، عوارض مشاغل و... نیز توجه شود.

او افزود: طبیعی است مواردی مثل نوسازی، مشاغل و سایر کدهایی که برای شهرداری درآمد پایدار به همراه دارد در  سه ماهه نخست وصول آنها کم باشد چرا که معمولا وصول آنها در فصل پایانی سال بیشتر است.

تسریع در اجرای پروژه‌های عمرانی با افزایش درآمدهای شهرداری

موحدنیا با اشاره به آغار برخی پروژه‌های مصوب بودجه ۹۹ گفت: پروژه‌هایی مثل تقاطع غیرهمسطح ارتش، پل همسان کابلی، فضای سبز، عملیات اجرایی پارک بزرگ تبریز و... هم اکنون آغاز شده و به هر اندازه درآمد شهرداری افزایش یابد، در پروژه‌های عمرانی نیز به همان اندازه می‌توان پیشرفت داشت.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز با اشاره به اینکه در بودجه ۹۹ به دو موضوع اساسی توجه ویژه ای شده است، اظهار داشت: فضای سبز و فناوری(هوشمندسازی) دو موضوع مورد تاکید در بودجه ۹۹ شهرداری تبریز به شمار می‌رود.

او ادامه داد: حتی در بیماری کرونا هم شاهد بودیم چیزی که برای شهرداری تبریز ضروری است، فناوری و بروز رسانی ساختارهای آن است چرا که می توانیم خدمات بسیاری از طریق سازمان فناوری ارائه دهیم. هم اکنون در شهرداری منطقه ۹ این اتفاق رخ داده که بدون حضور شهروندان پروانه ساختمانی صادر شود و تلاش داریم در تمام مناطق این موضوع تسری یابد.

موحدنیا از هوشمندسازی به عنوان یکی از برنامه‌های شهرداری تبریز نام برد و تصریح کرد: با این اقدام می‌توان حضور فیزیکی شهروندان را نه تنها در دوران کرونایی بلکه در تمام ایام سال کاهش داد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 10 =