شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
کد خبر64124

نگاهی به نوآوری‌های شهری اخیر به گزارش مجله فرانسوی لوفیگارو
زندگی راحت‌تر شهری در سایه فن‌آوری (بخش اول)

image-20200704111258-2.jpeg

دانشمندان در تلاش هستند تا دنیای فردا را امروز بسازند، از معماری تا کاوش در فضا، ایده های امروز ممکن است زندگی روزمره فردا باشند. از بیمارستان مجهز به روبات ها گرفته تا اتصال سریع اینترنت در تمام خانه ها، چالش هایی را که بشر در آینده با آنها روبرو خواهد شد را پیش بینی می کنند.

شهریار تبریز / آذر کریم‌زاده*: در این یادداشت به اجمالی از فن آوری ها و  نوآوری هایی که در مجله فرانسوی لوفیگارو نیز به برخی از آنها اشاره شده می پردازیم. با وجود این، چگونه می توان دنیای مدرن آینده را که قادر به کنترل جمعیت رو به رشد بشر با تأثیر حداقل بر محیط زیست باشد تصور کرد.

آسانسورهایی که در جهت افقی هم حرکت می کنند

معمولاً وقتی از آسانسور استفاده می کنید هدف رسیدن به طبقه های کم و بیش بالاتر می باشد، اما شرکت آلمانی تیسان کراپ تصمیم گرفت تا آنها را به صورت جانبی نیز حرکت دهد. این سیستم آسانسور با نام  MULTI مولتی، از یک فن آوری کاملاً متفاوت از جریان فعلی استفاده می کند تا بتواند کابین ها را به صورت افقی حرکت دهد. این آسانسورها مجهز به کابین های مغناطیسی نظیر کابین قطارهای پرسرعت می باشند. به لطف این سیستم جدید، آسانسورها می توانند از بالا به پایین و بالعکس و از راست به چپ و از چپ به راست حرکت کنند، حتی می توانند از تقاطع همدیگر به صورت صلیب عبور کنند.

با استفاده از این سیستم جدید، روش طراحی یک ساختمان می تواند کاملاً تغییر کرده و زمان انتظار بطور قابل توجهی کاهش یابد. اولین MULTI  در سال ۲۰۲۱ در برلین نصب خواهد شد.

مدیریت هوشمند چراغ های راهنمایی

در حالی که آلودگی جوی یک مشکل واقعی در بیشتر مناطق انگلستان است، دولت تصمیم گرفته است تا امور را به دست خود بگیرد. به زودی، آزمایش های مربوط به هوش مصنوعی در راس سیستم مدیریت چراغ راهنمایی را شروع می کنند. هدف بهینه سازی مدیریت ترافیک و کاهش آلودگی است.

طبق مطالعه ای که در اکتبر سال ۲۰۱۹ توسط دولت انگلستان منتشر شده است، ۸۳ درصد مناطق این کشور از میزان آلودگی هوای بالاتر از حد مجاز رنج می برند. با این حال، دولت در تلاش است تا نظارت بیشتری بر شبکه های حمل و نقل عمومی و وسایط نقلیه کم آلوده داشته باشد. به همین منظور، با مجهز کردن سیستم های چراغ راهنمایی به هوش مصنوعی قدم اول را برداشته اند.

این سیستم داده های مربوط به آلودگی محلی و جریان ترافیک را جمع آوری و ترکیب می کند و در عین حال شامل اطلاعات مربوط به هواشناسی نیز می باشد. سپس، این الگوریتم با مقایسه اطلاعات جمع آوری شده، همه چیز را تجزیه و تحلیل می کند تا مشخص کند کجا آلودگی هوا بیشترین افزایش را خواهد داشت. با این حال، هنوز هم مسئله پیش بینی برای ساعات آینده مطرح است.

این سیستم تصمیماتی را اتخاذ می کند و بر اساس نتایج بدست آمده ریتم چراغ راهنمایی را تغییر می دهد. برای وسایل نقلیه که از منطقه خطر دور می شوند، نور سبز طولانی تر باقی می ماند. در مقابل، وسایل نقلیه ای که به این منطقه نزدیک می شوند باید ۲۰ ثانیه دیگر در چراغ قرمز منتظر بمانند.

خطوط عابرپیاده "شناور" برای ایمنی بیشتر در جاده !

از آنجا که تعداد کمی از وسایل نقلیه در صورت عدم وجود چراغ راهنمایی در یک گذرگاه عابر پیاده متوقف می شوند، در کشور تایلند نوع جدیدی از نوآوری در خطوط عابر پیاده بکار گرفته شده است که عبارتند از خطای دید است که در جاده وجود دارد و بسیار فراتر از یک اثر هنری می باشد. در حقیقت، رانندگان با مشاهده این خطوط، فریب خورده و از سرعت خود کاسته و متوقف می شوند! با نزدیک شدن به این خطوط، رانندگان چنین تصور می کنند که اینها بلوک های بتونی هستند که در بالای جاده شناورند! هم اکنون از این نوع خطوط در نزدیکی معابد و مدارس نقاشی شده است.

از آنجایی که جاده های تایلند از جمله خطرناک ترین در جهان هستند و  طبق آمار دفتر امنیت ملی بهداشت، از سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ هزار تصادف با عابران پیاده در این کشور گزارش شده است. بنابراین، این نوآوری می تواند یک راه حل جالب برای کاهش تصادفات مربوط به عابران پیاده باشد.

با این حال، باید به خاطر داشت که عابران پیاده نیز گاه آگاهانه یا حتی ناخودآگاه تخلف می کنند. از اینرو، برخی از شهرداری ها در کشور چین تصمیم گرفته اند که چهره، نام و آدرس عابران پیاده ای که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی کنند را بر روی صفحه های غول پیکری که در کنار چراغ راهنمایی نصب شده اند نمایش دهند. متخلفان بوسیله سیستمی که در آن صفحات بکار گذاشته شده اند جریمه می شوند. با استفاده از تکنیک تشخیص چهره بر اساس هوش مصنوعی، رعایت نکردن مقررات منجر به پرداخت پول می شود.

در واقع شناسایی مجرمان و تحقیر آنها به صورت عمومی با نمایش مشخصات تماس و چهره های آنها بر روی صفحه نمایش بزرگ، نقش مهمی در کاهش تخلفات عابران دارد. این سیستم عکس هایی از متخلفان گرفته و یک فیلم ۱۵ ثانیه ای ضبط می کند، این عکس های مشابه با عکس های موجود در بانک اطلاعاتی پلیس مقایسه می شود. به عنوان جریمه، متخلفان باید معادل سه دلار پرداخت کنند یا در حدود ۲۰ دقیقه به پلیس راهنمایی و رانندگی کمک کنند. این سیستم در شهر پکن نیز برای رانندگان در نظر گرفته شده است که اگر تخلف کنند محکوم به پرداخت ۲۹ دلار جریمه خواهند شد.

روشنایی بدون استفاده از برق با کیسه شن

 ۱.۳ میلیارد نفر در سرتاسر جهان به برق دسترسی ندارند، بنابراین آنها مجبورند از گزینه های دیگری مانند ژنراتورها استفاده کنند که برای کار از بنزین استفاده می کنند. Gravity Light  یک لامپ اکولوژیکی است که به کمک وزن یک کیسه شن یا سنگریزه کار می کند. کارکرد آن ساده بوده و شبیه به یک آسانسور است. کیسه ای پر از شن را بهم وصل می کنیم که به آرامی پایین می آید و باعث تحریک موتور دنده ای می شود که یک موتور کوچک را تغذیه می کند که به نوبه خود ۲۰ دقیقه به یک چراغ روشنایی می بخشد.

فیلتر هوائی که آلودگی را از بین می برد

Molekule   یک فیلتر هوا است که بر روی یک قطعه از مبلمان در خانه قرار می گیرد و برخلاف آنچه که قبلا وجود داشت، این نمونه نه تنها آلاینده ها را جذب می کند بلکه آنها را از بین می برد. راه حل در داخل آن است. این وسیله به یک نانو فیلتر مجهز می باشد که وظیفه از بین بردن سموم، قارچ ها و جلبک ها را داشته و مانع رشد آنها شده و خود از یک سلول خورشیدی تغذیه می کند. با این حال، فیلتر همیشگی نیست و بعد از چندبار مصرف بایستی تعویض شده و با یک مورد جدید جایگزین شود.

..........................................

*مترجم 

منبع :

https://hitek.fr/actualite/top-innovations-۲۰۱۷_۱۴۹۶۳

/https://sciencepost.fr/thailande-un-passage-pieton-flottant-pour-plus-de-securite-sur-la-route/

https://sciencepost.fr/royaume-uni-des-feux-tricolores-vont-etre-geres-par-une-ia-dans-le-but-de-reduire-la-pollution/

https://www.lci.fr/green/bordeaux-des-logements-sociaux-se-chauffent-gratuitement-grace-aux-ordinateurs-۲۱۱۵۷۶۱.html

https://www.gaiapresse.ca/۲۰۱۸/۰۵/verre-recycle-trottoirs-a-base-de-poudre-de-verre-a-montreal/

https://www.futura-sciences.com/tech/actualites/electronique-ibm-۵-innovations-changeront-nos-vies-۵-prochaines-annees-۶۵۸۲۰/

https://lumieresdelaville.net/retrouvez-meilleures-innovations-urbaines-۲۰۱۷/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 14 =