دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
کد خبر64215

در حاشیه سمپاشی و اجرای طرح های مبارزه مکانیکی با آفات و بیماری‌ها انجام یافت؛
مبارزه با آفات و بیماری‌ها، گامی به سوی حفظ و توسعه فضای سبز تبریز

مبارزه با آفات

گیاهان و درختان نیز مانند هر موجود زنده ای، نیاز به مراقبت، حفظ و نگهداری دارند؛ لیکن در تفکری بیشتر و دقیق تر، به نظر می رسد محافظت و نگهداری از گیاهان و درختان، به دلیل نقش اساسی و مهمی که در چرخه حیات دیگر موجودات دارند، به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است.

شهریار تبریز / خاطره میرزایی: درختان و گیاهان با تامین غذا و اکسیژن مورد نیاز دیگر موجودات زنده،  بی شک مهمترین نقش را در حیات کره زمین دارند و بی انصافی است اگر با عدم مراقبت و بی اعتنایی به این موجودات مفید، زیبا و دوست داشتنی، حق حیات آنان را نادیده بگیریم.

گیاهان و درختان، به اندازه فواید خود، در قبال صدمات خواسته و ناخواسته و طبیعی و غیرطبیعی مظلومند و آسیب پذیر؛ بنابراین مراقبت و نگهداری، مهم ترین مولفه برای بهره مندی از آنان محسوب می شود. آفات و بیماری ها بخشی از این صدمات هستند که در صورت بی توجهی وعدم درمان یا پیشگیری به موقع، می توانند خسارات زیان ناپذیری را به فضاهای سبز وارد کنند.

آفات و بیماریها، همزمان با فصول رشد و نمو گیاهان فعالیت خود را گسترده ترمی کنند و گاه نیاز است اقدامات پیشگیرانه و درمانی، حتی پیش از فصول رشد انجام گیرد.

از سویی دیگر، شرایط بومی وآب و هوایی هر منطقه و شهر، شیوه های مراقبتی خاص خود را می طلبد و بر همین اساس، لزوم برنامه ریزی های متعدد و متناسب با شرایط زمانی و مکانی، می تواند در رفع این آفات بسیار موثر واقع شود.  فضاهای سبز موجود در سطح شهر تبریزاز این قاعده مستثنی نیست و درختان و گیاهان موجود در این فضاها، با انواع مختلفی از آفات مانند برگخوار نارون، کرم سفید ریشه، انواع شته، انواع شپشک، سفیدکهای پودری، انواع لکه برگی، چوب مرطوب، زوال و پوسیدگی دست به گریبان هستند.

سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیز با اجرای طرح های پیشگیرانه و یا مبارزه با این بیماری ها و آفات، در صدد دفع و رفع خسارات آنها برآمده است.

اولویت سازمان در این زمینه، مبارزه مکانیکی با آفات است تا محیط زیست کمترین ضرر را از سموم شیمیایی متحمل شود؛ اجرای طرح هایی چون چالکود، یخآب و تله نوری، نمونه ای از این مبارزه هاست. با این حال، گاه برای استفاده از سموم شیمیایی، گریزی نیست و عوامل سازمان نیز، بر اساس دوره کارنس این سموم، سمپاشی های مورد نیاز را انجام می دهند.

در عین حال، سمپاشی های لکه ای نیز بر حسب نیاز در دستور کار سازمان قرار دارد. سمپاشی های زمستانه هم، بخشی دیگر از برنامه مدیریتی در حوزه مبارزه با آفات و بیماری هاست. این دوره از سمپاشی در هفته های پایانی زمستان انجام می گیرد.

رسالت حفظ و مراقبت و توسعه از فضاهای سبز، به عنوان میراثی گرانبها از گذشتگان و امانتی گرانقدر برای آیندگان، مهمترین بخش حوزه مدیریت شهری را شامل می شود و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز، به عنوان پرچمدار انجام این مهم، در صدد است با اجرای طرح های کارشناسی و تخصصی و همچنین با جلب مشارکت شهروندان فهیم و مسوولیت پذیر، فضای سبز و به ویژه یاد و خاطره باغشهر تبریز را احیا کند.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 15 =