شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
کد خبر64394

نگاهی به نوآوری‌های شهری اخیر به گزارش مجله فرانسوی لوفیگارو؛
زندگی راحت‌ شهری در سایه فن آوری (بخش دوم)

image-20200711130648-1.jpeg

دانشمندان در تلاش هستند تا دنیای فردا را امروز بسازند، از معماری تا کاوش در فضا، ایده های امروز ممکن است زندگی روزمره فردا باشند. از بیمارستان مجهز به روبات ها گرفته تا اتصال سریع اینترنت در تمام خانه ها، چالش هایی را که بشر در آینده با آنها روبرو خواهد شد را پیش بینی می کنند.

شهریار تبریز / آذر کریم‌زاده*: در این یادداشت به اجمالی از فن آوری ها و نوآوری هایی که در مجله فرانسوی لوفیگارو نیز به برخی از آنها اشاره شده می پردازیم. با وجود این، چگونه می توان دنیای مدرن آینده را که قادر به کنترل جمعیت رو به رشد بشر با تأثیر حداقل بر محیط زیست باشد تصور کرد.

تولید لاستیک با استفاده از یک پرینتر

هر ساله کمتر از یک میلیارد لاستیک در سطل زباله ریخته می شود. یک فاجعه زیست محیطی که کمپانی میشلن قصد دارد با این تایر نسل جدید مقابله کند. این کمپانی طرح لاستیک جدیدی را ارائه داده است که می توان با یک پرینت سه بعدی تولید کرد و تنها در این قسمت نوآوری ندارد بلکه این لاستیک حتی نیازی به هوا ندارد، پس با پنچر شدن آن خداحافظی کنید! این لاستیک ضد پنچر، اکولوژیک و هوشمند است.

هنگامی که برای اولین بار آن را مشاهده می کنید، بسیار شگفت انگیز است زیرا به نظر نمی رسد شبیه تایرهای موجود که تا بحال دیده اید باشد. هیچگونه پوشش لاستیکی ندارد، قالب فلزی شبیه لانه زنبوری جایگزین شده است که قادر است بدون تغییر شکل وزن وسیله را تحمل کند و دیگر نیازی به هوا ندارد. در کنار انتخاب مواد اولیه، میشلین با انتخاب مواد قابل بازیافت و پایدار (تراشه های چوبی، مانده های قندی، پلاستیک بازیافتی، پوست میوه و غیره) به زیست محیطی بودن آن نیز فکر کرده است. بنابراین دیگر پسماندهای نفتی باقی نخواهند ماند، بلکه به یک پسماند تخریب پذیر تبدیل می شود. تولیدکننده پا را فراتر نهاده و پیشنهاد می کند که در کارگاه های چاپ سه بعدی می توان چاپ جدیدی از تایر را با توجه به نیاز مشتری (تابستان، زمستان، چهار فصل) تغییر داد. نقطه اوج این نوآوری طول عمر تایر می باشد که به اندازه عمر خودرو خواهد بود.

میکروسکوپ های روباتیک برای محافظت از آب شهری

تا سال ۲۰۲۳ میکروسکوپ های روباتیک مینیاتوری که با هوش مصنوعی و بهم پیوسته از طریق برنامه کلود (cloud) بهم متصل هستند، به طور دائم دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها را رصد می کنند. این تجهیزات مسئول مطالعه پلانکتون هایی خواهد بود که یک شاخص کلیدی برای اندازه گیری آلودگی شیمیایی یا تغییرات دمایی است. این میکروسکوپ ها برای اینکه از لحاظ انرژی کارآمد و ارزان باشند، می توانند به جای هدف متعارف از حسگرهای نور استفاده کنند. این راهکار به ویژه در صورت نشت روغن یا سایر آلودگی های زمینی با نفوذ به داخل خاک نیز قابل استفاده است.

کامپیوترهایی که به طور رایگان ساختمان ها را گرم می کنند

کامپیوترها ضمن تأمین گرمای ساختمان ها، داده ها را به دفاتر مهم بانکی یا آزمایشگاه های تحقیقاتی در پاریس می فرستند. مراکز داده معمولاً گرمای زیادی تولید می کنند. بنابراین استارت آپ ها درصدد بکارگیری این گرما در ساختمان می باشند تا ضمن کار بر روی رایانه، گرمای اتاق نیز فراهم شود. در شهر بوردو، این دستگاه های جدید مانند رادیاتورهای معمولی کار می کنند. از ویژگی آنها مجهز بودن به ریزپردازنده های رایانه ای را می توان نام برد که ضمن کار بر روی کامپیوتر فعال شده و منجر به تولید گرما می شوند.

مکانیسم آن ساده است : هر کامپیوتر- رادیاتور دارای سه پردازنده است که قادر به انجام محاسبات از طرف مشتری در هر نقطه از جهان هستند. انرژی آزاد شده توسط این پردازنده ها برای تولید گرما در اتاق مورد استفاده مجدد قرار می گیرد و نیروی ۶۵۰ وات ایجاد می کند. کاربر دستگاه خود را به عنوان یک رادیاتور پیش پا افتاده در نظر می گیرد که مطابق میلش روشن یا خاموش می کند و دقیقاً روی LED کشویی تنظیم می شود. تفاوت در این است که علاوه بر منبع تغذیه الکتریکی خود، از طریق کابل به شبکه فیبر نوری متصل شده و دسترسی رایگان به اینترنت را تسهیل می کند.

"بطری وگان" ۱۰۰٪ گیاهی و تجزیه پذیر

نیکلاس موفلت که مخترع "بطری وگان"، اولین بطری پلاستیکی ۱۰۰٪ گیاهی می باشد، پس از بیست سال تحقیق در مورد مواد جدید که بتوانند جایگزین بسته بندی پلاستیکی مبتنی بر نفت باشد، موفق شد ماده جدیدی را با استفاده از نیشکر باگاس ایجاد کند (باگاس تفاله‌ای است که پس از استخراج شکر از نیشکر و سورگوم، حاصل می‌شود. این ماده به عنوان یک سوخت زیستی برای تولید گرما، انرژی، برق، تولید پالپ و مواد ساختمانی استفاده می شود).

با وجود قیمت بالای آنها (۳۰٪ بیشتر از بطری های پلاستیکی سنتی) تاکنون دو میلیون بطری زیست محیطی به فروش رسیده است. "بطری وگان" می تواند از رنگ های مختلفی برخوردار باشد. رنگ پایه ای آنها شفاف بوده ولی می توانند توسط مواد گیاهی مانند کاکائو، قهوه، خاک، چوب پنبه، هویج و غیره رنگ شوند. این ویژگی به مشتری اجازه می دهد تا بسته بندی هایی متناسب با محتوای آن را انتخاب کند. محتوای آنها از انواع مایعات مختلف تشکیل شده است که در حال حاضر در یک "بطری وگان" به مدت یک ماه قابل نگهداری است. در شرایط عادی تا شش ماه و در صورت جمع آوری و بازیابی در یک مرکز کمپوست در کمتر از ۸۵ روز قابل تجزیه می باشند.

علاوه بر بسته بندی های زیست محیطی، این شرکت در سپتامبر سال ۲۰۱۸، آب معدنی عرضه کرد که از چشمه ای در لوکزامبورگ تأمین می شد. بدلیل بسته بندی در بطری های گیاهی، قابل جمع آوری و تجزیه بیولوژیکی تا ۵۰۰ میلی لیتر، به طور مستقیم به شرکت ها (برگزار کنندگان رویدادها، نمایشگاه های تجاری، شبکه ارگانیک، پذیرایی در خارج از خانه و غیره) فروخته می شود.

کلینیک‌های شهری متحرک، هوشمند و خودکار

تصور کنید که مریض هستید و تمایل یا زمان مراجعه به بیمارستان را ندارید. با این نوآوری شاید به زودی دیگر نیازی به مراجعه به بیمارستان ها نباشد. امروزه پزشکان SOS وجود دارند که البته می توانند به خانه مراجعه کنند اما باز هم این پزشکان واقعی هستند که به خانه شما باید بیایند.

انجمن آرت فکت یک کلینیک سیار، هوشمند و مستقل ایجاد کرده است که قادر خواهد بود به تنهایی به خانه شما برسد. طبق گفته این شرکت، کلینیک سیار می تواند بعد از آنالیز و اسکن کل بدن، تشخیص خود را در مورد بیماری به شما ارائه دهد. شما می توانید از طریق ویدئویی مجهز، مستقیماً از کلینیک سیار، با پزشک مشورت کنید. پزشکی که با او مشورت می کنید می تواند نسخه ای را از راه دور برای شما ارسال کند تا بتوانید مستقیماً داروهای تجویز شده را خریداری کنید.

پیاده روهایی بر پایه پودر شیشه

ما همیشه به دنبال راه های جدید برای ایجاد زیرساخت های انعطاف پذیر و ایمن هستیم، ضمن اینکه ردپای اکولوژیکی آنها را نیز کاهش دهیم. پیاده رو بتونی بر اساس پودر شیشه ای یک راه حل زیست محیطی، ارزان تر و به همان اندازه مقاوم در برابر بتونی است که بر اساس سایر ترکیبات ساخته می شود  شهر مونترال بیش از صد تست برای اطمینان از اثربخشی، ایمنی و دوام پیاده روهای بتنی بر پایه پودر شیشه انجام داده است و این روش حاکی از دوام مشابه حتی بهتر از بتن بدون پودر شیشه است. این کار معادل ۵۰۰۰۰۰ بطری شیشه ای را بازیافت می کند. شهر مونترال با افزایش نسبت زیر ساخت های خود بر اساس مواد بازیافت شده، نقش مهمی در توسعه این بازار ایفا می کند. همچنین به تکامل تکنیک هایی که اهدافشان توسعه پایدار می باشد کمک می کند.

________________________________

*مترجم

منبع :

https://hitek.fr/actualite/top-innovations-۲۰۱۷_۱۴۹۶۳

/https://sciencepost.fr/thailande-un-passage-pieton-flottant-pour-plus-de-securite-sur-la-route/

https://sciencepost.fr/royaume-uni-des-feux-tricolores-vont-etre-geres-par-une-ia-dans-le-but-de-reduire-la-pollution/

https://www.lci.fr/green/bordeaux-des-logements-sociaux-se-chauffent-gratuitement-grace-aux-ordinateurs-۲۱۱۵۷۶۱.html

https://www.gaiapresse.ca/۲۰۱۸/۰۵/verre-recycle-trottoirs-a-base-de-poudre-de-verre-a-montreal/

https://www.futura-sciences.com/tech/actualites/electronique-ibm-۵-innovations-changeront-nos-vies-۵-prochaines-annees-۶۵۸۲۰/

https://lumieresdelaville.net/retrouvez-meilleures-innovations-urbaines-۲۰۱۷/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 7 =