شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
کد خبر64648

ترجمه اختصاصی شهریار
وقتی فن‌آوری رقابت را به شهرهای جاه‌طلب می‌بازد

image-20200718132815-5.jpeg

امروزه با توجه به افزایش چالش‌های متنوع و پیچیده فراروی شهر ها، برنامه ریزان شهری درپی ایجاد راه حل‌هایی برای مرتفع کردن این چالش‌ها می باشند ولی باید اذعان کرد که حل این مشکلات تنها از طریق رویکردهای سیستماتیک میسر است.

شهریار تبریز / مهراب محرابی‌نیا: به عبارت دیگر افزایش روزافزون ساکنان شهری منجر به آشفتگی و بی نظمی شده و شرایطی را بوجود آورده که دستیابی به پایداری را با روش‌های جاری اداری و توسعه شهر با مشکل مواجه کرده است.

از این رو، برنامه ریزان شهری در جهان در صددند تا با نگاهی یکپارچه به تمامی ابعاد شهرنشینی، مدلهایی جدید برای توسعه شهرهای قرن ۲۱ ارئه دهند. در این مجال شما را با تعدادی از نو آوریهای جاه طلبانه در چند شهر مختلف جهان آشنا می کنیم.

ساعت انرژی

در سالهای اخیر توسعه نوآوری ها به سمت بخشهایی است که بیشتر در حیطه میزان مصرف انرژی دخیل باشند. در حال حاضر تقریباً ۴۴٪ از مصرف نهایی انرژی کشورها به ساختمانها تعلق دارد. میزان مصرف آنها طی ۲۰ سال گذشته تقریباً ۲۵ درصد افزایش یافته است. بدین منظور، مرکز نوآوری شهر هوشمند، یک ساعت انرژی متصل به سنسورهایی جهت تجزیه و تحلیل روشنایی، تهویه مطبوع یا مصرف گرمایشی و تشخیص مواردی از این دست را به عنوان نمونه اولیه بر ساختمان شهرداری شهر نیس فرانسه نصب کرده است.

 آیازمان کاهش مصرف انرژی فرا رسیده است؟

"ساعت انرژی" طراحی شده توسط شرکت  EDF به شما امکان می دهد در هر زمانی مصرف انرژی ساختمان خود را مشاهده کنید. سپس نوبت به شما میرسد تا مصرف خود را با توجه به شاخص های مختلفی که نمایش می دهد تطبیق دهید.

بگو ساعت چنده تا بگویم مصرفت چقدره

ساعت انرژی وسیله ای چندرسانه ای است که در زمان واقعی وضعیت مصرف ساختمان مربوطه را نشان می دهد. این وسیله در نظر گرفته شده است تا به منظور تشویق ساکنان و بازدیدکنندگان از بزرگترین نمایشگر هوشمند انرژی در شرکت ها نیز  نصب شود. داده های مصرفی ساختمان توسط حسگرها جمع آوری و به یک پلتفرم وب منتقل می شود. سپس بصورت سازماندهی شده هر ۱۰ دقیقه، بر روی صفحه ساعت به شکل نشانگرهای سبز میزان انرژی مصرفی را نشان می دهند.

این ساعت به عنوان رابط قابل مشاهده برای همگان، میزان مصرف انرژی ساختمان را بر حسب استفاده (گرمایش، روشنایی، فناوری اطلاعات) و همچنین داده های کلاسیک (زمان، تاریخ، آب و هوا) نشان می دهد. تاریخچه داده های مختلف امکان محاسبه رویه مصرف ساختمان را  با استفاده از الگوریتم تسهیل می کند.

این ساعت همچنین به تنظیم هشدارهای مصرف اضافه، نمایش ترازنامه انتشار دی اکسید کربن ناشی از مصرف انرژی ساختمان یا حتی پیامهای خاص در ساعاتی که نیاز به مدیریت مصرف انرژی است مجهز می باشد که می توان بنابه مصرف و تمایل خودمان آنرا تنظیم کنیم. هدف از این ساعت دستیابی به داده های پیچیده به منزله یک سرگرمی تا زیبایی شناختی است. این دستگاه همچنین در نوامبر ۲۰۱۲ توسط آژانس ارتقاء تولید صنعتی جایزه طراحی دریافت کرد.

ساختمان‌ها: مصرف کننده‌های غول پیکر انرژی، مشتاق نوآوری

ساعت انرژی در حال حاضر در مرحله آزمایش است. نمونه های اولیه در چندین ساختمان مهم در شهر نیس فرانسه نصب شده اند. همچنین برنامه هایی وجود دارد که به زودی ساعت انرژی را در مدرسه ها نیز نصب کنند.

اولین خانه شناور در جهان با چاپ سه بعدی

به تازگی، یک مجسمه ساز اهل جمهوری چک با یک شرکت معماری همکاری کرده تا ساخت و ساز جدیدی را توسعه دهد. در واقع، این اولین خانه شناور چاپ شده سه بعدی است که فقط در عرض ۴۸ ساعت قابل چاپ می باشد! نمونه اولیه توسعه یافته در صورت سفارش، می تواند دستاوردهای مشابه دیگری را ایجاد کند.

مایکل ترپاک مجسمه ساز سرشناس جمهوری چک است. همانطور که Designboom در مقاله ای در تاریخ ۲۷ مه ۲۰۲۰ توضیح داده است، وی در یک پروژه منحصر به فرد با همکاری شرکت معماری چک اسکولت، اولین خانه شناور چاپ شده سه بعدی را توسعه دادند که در تابستان سال ۲۰۲۰ بر روی آب قرار خواهد گرفت.

مدیران پروژه فقط از ۴۸ ساعت ساخت و ساز یا بهتر بگوییم چاپ حرف می زنند. به گفته آنها، این اولین خانه شناوری است که به صورت سه بعدی چاپ شده و از تک یاخته ها و موجودات تک سلولی الهام گرفته شده است. علاوه بر این، باید بدانید که خانه دارای یک اتاق خواب، آشپزخانه و همچنین یک حمام با مساحت ۴۳ متر مربع خواهد بود.

نمونه اولیه مورد نظر در اینجا هنوز روی آب نیست. پس از اتمام آن، که پیش بینی می شود در تابستان سال ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد، باید روی یک تخته سنگی (سکو) نصب شود و سپس به رودخانه ولوتاوا در پراگ رانده شود. در نتیجه، هم اکنون ساخت و ساز آن در حال چاپ است.

به گفته مجسمه ساز، برای ساخت خانه در یک زمین، لازم است مجوز ساخت بگیرید، درخواستی که ممکن است قبل از پذیرش، تا دو سال نیز طول بکشد. با این حال، یرای ساخت و ساز  بر روی رودخانه، مراحل بسیار ساده تر بوده و فقط  مربوط به سازمان مسئول ناوبری است.

این خانه شناور باید بطور منطقی به عنوان ویترینی جهت سفارشات احتمالی آتی باشد. با این حال، مایکل ترپاک معتقد است که قیمت آن گران است. در حقیقت این خانه های شناور به نسل دوم منازل اشاره می کند که قیمت آن کمی بیش از صد و ده هزار یورو خواهد بود.

سرانجام، مایکل ترپاک توضیح می دهد که پروژه خانه شناور با الهام از پروژه های ساختمان شناور در هلند است. در این راستا می توان به پروژه مزرعه لبنیات شناور را که در سال ۲۰۱۸ جایگاه خود را در بندر شهر روتردام پیدا کرد، اشاره کرد.

مزرعه شهری در سوئد

برجی در کشور سوئد که دارای مزرعه شهری جهت تغذیه پنج هزار نفر طراحی شده است. معماران سوئدی در حال اجرای یک پروژه منحصر به فرد در کشور خود هستند: یک برج نیمه اداری و نیمه مزرعه. طراحان قصد دارند از نمای جنوبی ساختمان برای برقراری مزرعه روباتیک شهری استفاده کنند!

شعار شرکت Plantagon " "تغذیه شهر، ساختن آینده" است. با توجه به اینکه طی چند سال، بیش از سه چهارم زمین های قابل سکونت را ساکنین شهرها تشکیل خواهند داد، این شرکت متخصص در بخش مزرعه کشاورزی در حال ساختن یک ساختمان بلند ۶۰ متری به نام ساختمان جهانی غذا در شهر  Linköping ، پنجمین شهر بزرگ سوئد برای سال ۲۰۲۰ است.

این یک رویای واقعی است، زیرا بحث از یک برج ترکیبی ۱۷ طبقه می باشد که تا حدودی شامل دفاتر اداری است و نمای جنوبی آن، که شدیدا در معرض نور خورشید است، به کشت مواد غذایی (میوه و سبزیجات) جهت تغذیه ۵۰۰۰ نفر اختصاص داده شده است.

گیاهانی که طبق اصول کشاورزی هیدروپونیک (با نورپردازی LED ) کشت می شوند و با توجه به رشد آنها در گلدان های انفرادی با اندازه قابل تنظیم قرار می گیرند. این گلدان ها همچنین با  نوعی از سنگ تزئین شده اند که هدف از آن جلوگیری از انتقال هر گونه باکتری یا قارچ می باشد. این سنگ در واقع می تواند با استفاده از امواج میکرو استریل شود و از این رو  برای ۶ تا ۷ سال دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

این مزرعه با توجه به تنظیم آبرسانی، آفتاب و دمای هوا به صورت خودکار طراحی شده است. همچنین از انرژی آزاد شده توسط خود ساختمان  دوباره برای اداره مزرعه استفاده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پلانتگون بیان می کند که هدف از این پروژه تولید بیشترین مقدار مواد غذایی با کمترین تأثیر در محیط زیست و مصرف کمترین منابع ممکن بدون به خطر انداختن کیفیت تولید است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که ۷۰٪  قیمت سبزیجات جهت حمل و نقل و ذخیره سازی است و صرفه جویی نه تنها از لحاظ قیمت فروش بلکه از منظر زیست محیطی نیز انجام می شود. در واقع، پیش بینی می شود ساختمان جهانی غذا با استفاده از این پروژه از انتشار ۱۱۰۰ تن  دی اکسید کربن جلوگیری و به میزان ۱۳ میلیون لیتر آب در سال صرفه جویی کند.

آزمایشگاه شهری در ژاپن

شرکت خودرو سازی تویوتا از طرح ساخت الگوی "شهر آینده" در زمینی به مساحت ۱۷۵ آکر(۷۰۸۲۲۵ متر مربع) دردامنه کوه فوجی در شهرتوکیو ژاپن خبر داد. این زمین متعلق یه یک کارخانه قدیمی خودروسازی می باشد که قرار است تا اواخر امسال تعطیل شود و از سال ۲۰۲۱ ساخت آن شروع می شود.

بعد از اتمام این پروژه، حدود ۲۰۰۰ نفر از جمله محققان این شرکت، بازنشستگان و خانواده های آنها زندگی خواهند کرد. همچنین این شهر دارای خدمات آتش نشانی، پلیس و آمبولانس خواهد بود.

مدیران این شرکت در طی برگزاری نمایشگاه سالانه  فن آوری خود  (CES ۲۰۲۰) اعلام کردند که در پی ساخت  شهری بنام Woven City  در ژاپن هستند که در آن ساکنین، ساختمانها و وسایل نقلیه از طریق دیتا و حس گر ها و هوش مصنوعی  بهم متصل هستند. انها در بخش دیگری از صحبتهایشان اعلام کردند این ایده  توسط شرکت تویوتا که به تازگی برند خود را به شرکت "پویایی" تغییر داده است با تمرکز بر توسعه فن آوریهای جدید  ارئه شده است و سالهای سال هست که مورد بررسی کارشناسان این شرکت با هدف ساخت شهر های پاکتر، ایمن ترو سرگرم کننده تر در جهان قرار گرفته است.

در این شهر ساختمانها از چوب ساخته خواهند شد که که تاثیر کربن کمتر از بتن دارد و تمامی اکوسیستم از سوخت هیدروژنی تامین خواهد شد و از فن آوری اینترنت در تمامی جنبه های زندگی استفاده کرده و مانند یک آزمایشگاه شهری برای وسایل نقلیه خود ران،   خانه های هوشمند و سایر فن وریهای روز عمل خواهد کرد.

خیلی از این فن آوری‌های جدید اخیراً در خیلی از آزمایشگاه‌های ژاپن در سرتاسر جهان کار می کنند. ایده Woven City همانطور که آکیو تویودا (Akio Toyoda) رییس شرکت تویوتا در کنفرانس خبری نمایشگاه سالانه اعلام کرده آزمایش تمامی ایده ها در یک مکان است.

برای ساخت این پروژه، شرکت تویوتا از همکاری و مشارکت سایر شرکای علمی و تجاری در تکمیل این پروژه استقبال می کند.

_____________________________

منابع:

https://www.dezeen.com/۲۰۱۸/۰۱/۱۵/video-skyscraper-plantagon-urban-farm-world-food-building-movie/

https://www.connaissancedesenergies.org/l-heure-de-reduire-sa-consommation-d-energie-۱۳۰۳۱۵

https://www.designboom.com/architecture/bjarke-ingel-toyota-city-of-the-future-japan-mount-fuji-۰۷-۰۱-۲۰۲۰/

https://www.bloomberg.com/news/articles/۲۰۲۰-۰۱-۲۴/why-is-toyota-building-a-smart-city-from-scratch

https://www.designboom.com/tag/bjarke-ingels-group-big/

https://global.toyota/en/newsroom/corporate/۳۱۲۲۱۹۱۴.html

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 8 =