دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
کد خبر66539

اعضای سبز تبریز را بشناسیم «۷»؛
درباره درختچه «برگ نو» چه می‌دانیم؟

برگ نو

بخش وسیعی از فضای سبز تبریز تحت کشت انواع درختچه قرار دارد و آشنایی با این گونه از گیاهان می تواند به حفظ و نگهداری و حتی ازدیاد و تکثیرآنان توسط عوامل فضای سبز و شهروندان کمک کند.

به گزارش شهریار، برگ نو، درختچه ای پهن برگ و خزان کننده، متعلق به خانواده زیتون است که شاخه های متعدد و توده ای شکل با وضعیت قائم تولید می کند. برگهای بیضوی و منتهی به نوک باریک دارند. گلها سفید معطر و به صورت خوشه های متعدد و پر گل تولید می کند.

میوه این درختچه در پاییز کاملاً می رسد میوه های شبیه انگور یاقوتی به رنگ سیاه تقریباً به سان خوشه انگور بر روی شاخه ها نمایان است. البته با توجه به اینکه ترون در سال چندین نوبت متوالی سربرداری می شود معمولاً به موقعیت تولید گل و میوه نمی رسد ولی اگر یکسال زراعی ترون سربرداری نشود می تواند هم گل و هم میوه تولید کند این گیاه هیچ حساسیتی به قطع جوانه انتهایی و افقی ندارد هم قابل سربرداری و هم امکان فرم دهی از کنار و پهلوها را دارا است.

مواردکاربرد

عمدتاً به عنوان پرچین، جداکننده و حائل استفاده می شود. به علت فرم پذیری خوب و رشد سریع و تراکم پذیری آن این درختچه را به عنوان پرچین استفاده می کنند. به غیر از برگ نو این گیاه را به نام ترون نیز می شناسند.

این درختچه در بهبود آلودگی هوا، تثبیت گرد و غبار معلق، همچنین در ایجاد پرچین به منظور جدا کردن محوطه فضای سبز از معابر در پارکها کاربرد ویژه دارد. همچنین از این درختچه به عنوان جداکننده و تفکیک محوطه های جزئی باغ ها، ویلاها، پارکها و... استفاده می کنند. همچنین به منظور مخفی کردن بعضی از عناصر و اجزاء منظر که طراح تمایل به نمایش دادن آن ندارد دارای کاربرد است مثلاً طراح در نظر دارد سفتی و زمختی دیوار سیمانی یا پله های سیمانی پارک دیده نشود از ترون به عنوان پوشش سبز برای مخفی کردن دیوارها استفاده می شود.

نیازهای اکولوژیکی:

این گیاه در محلهای آفتابی و سایه آفتاب به خوبی رشد و نمو می کند. نیاز به آب فراوان و در زمینهای نسبتاً مرطوب رشد سریع و خوبی دارد. مناسب در هر خاکی و اغلب دارای گونه های متحمل به سربرداری شدید، مقاوم به آلودگی و باد می باشد. در اواخر فصل بهار یا اوایل تابستان گلهای سفید فراوان خوشه ای که گاهی اوقات بدبو ظاهر می شوند. گلها کمتر رشد می کنند زیرا به علت فرم دهی شاخه ها و سربرداری متعدد معمولاً به مرحله گلدهی و میوه دهی نمی رسد.

روش تکثیر:

ازدیاد این گیاه توسط بذر و قلمه صورت می گیرد. بعضی از واریته ها با تقسیم بوته و پیوندزدن نیز تکثیر می شوند. قلمه ها در بهار یا اواخر تابستان از شاخه های انتهایی در حال رشد برداشته می شوند. یکی از روشهای فعال تکثیر طبیعی این گیاه پنجه زنی از پاجوش های قبلی درختچه است. ضمناً بذرهای تمیز شده آنرا بایستی پیش از کاشت به مدت ۲-۳ ماه در دمای صفر تا ده درجه سانتی گراد، سرمادهی کرد.

آفات و بیماریها:

 نوعی قارچ به نام سیتوسپورا روی درختچه برگ نو ایجاد بیماری فتیله نارنجی می کند. هنگام مشاهده علائم خسارت با یکی از سموم قارچ کش طبق دستور مصرف آن سم پاشی کرد.

پراکندگی در سطح شهر:

در تمامی مناطق سطح شهر و در پارکها به وفور کاشته شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 6 =