یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
کد خبر66715

اعضای سبز تبریز را بشناسیم درختچه ها (۸)
درباره درختچه «به ژاپنی» چه می‌دانیم؟

کاشت درختچه

بخش وسیعی از فضای سبز تبریز تحت کشت انواع درختچه قرار دارد و آشنایی با این گونه از گیاهان می تواند به حفظ و نگهداری و حتی ازدیاد و تکثیر آنان توسط عوامل فضای سبز و شهروندان کمک کند.

به گزارش شهریار، به ژاپنی، درختچه ای خزان کننده، با فرم کروی و شاخه های خاردار، برگها تخم مرغی شکل، دندانه ای است. گلها به صورت توده ای و فنجانی شکل به رنگ سفید، قرمز، صورتی، نارنجی نمایان می شود. میوه زرد رنگ دارد.

موارد کاربرد این درختچه کاشت به عنوان تک بوته زینت،  ایجاد پرچین،  جلوه ویژه در کاشت ترکیبی با یاس زرد و عناصر سبز در راستای ایجاد کنتراست در طراحی منظر است.

نیازهای اکولوژیکی:


درختچه ای نسبتاً آفتاب دوست و خاک معمولی، مکان آفتابی برای زمان گلدهی ضرورت دارد. این درختچه، مقاوم به سرما و خشکی نسبی هوا، در آب و هوای معتدل نیز رشد مطلوبی دارد.
 
روش تکثیر:


تکثیر این گیاه، به سه روش است:
خوابانیدن، پیوند، کشت بذر، قلمه زدن
در تکثیر از طریق خوابانیدن، پاجوش ها یا تنه جوش های نزدیک طوقه را به سطح زمین متصل کرده به روی آن خاک باغچه اضافه می کنیم بطوریکه سر و ته شاخه خوابیده زیر خاک نماند یا بیرون باشد.
در تکثیر از طریق پیوند، به روی پایه های مرتبط و مقاوم و از قسمتهای تازه و جوان همان سال پیوند زده می شود. در این صورت یک واریته جدیدی از پایه و پیوند حاصل شده است.


در تکثیر از طریق کشت بذر، بذور رسیده، ضدعفونی شده و سرمادیده (ورنالیزاسیون) شده را در بهار در شاسی می کاریم پس از سبز شدن و تشکیل گیاهچه کامل و قوی شدن اندام هوایی به گلدان منتقل می نمائیم. گیاه باید برای کاشت در زمین اصلی یکساله و خشبی شده باشد.

تکثیر از طریق قلمه به دو صورت انجام می شود:
اول- قلمه های نیمه چوبی در اواخر تابستان و اوایل پاییز
دوم- قلمه های چوبی در زمستان


در هر دو صورت بخش قلمه شده را به خاک ماسه ای جهت جوانه زنی و تولید ریشه منتقل می کنیم و پس از ریشه زائی کامل به گلدان منتقل می شود. بعد از اینکه اندام هوایی کافی برای رشد و فتوسنتز تولید شد و ریشه های پر و قوی به عمل آمد جهت کاشت در بستر اصلی منتقل می کنیم.پراکنش در سطح شهر:

در منطقه چهار کاشته شده است.آفات و بیماری:

آفات و بیماری خاصی در این درختچه در شهر تبریز مشاهده نمی شود.
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 11 =