یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
کد خبر66737

یادداشت:
برنامه راهبردی- عملیاتی شهرداری تبریز فرآیندی از ذهنیت تا عینیت

شهرداری مرکز

در راستای اجرای مفاد ماده ۱۵ قانون نوسازی و عمران شهری که در آن شهرداری ها ملزم به تهیه برنامه عملیاتی پنج ­ساله هستند و به منظور انطباق نظام برنامه ­ریزی شهرداری ها با روش ­های برنامه ­ریزی نوین و کارآمد، برنامه­ راهبردی- عملیاتی شهرداری تبریز را می توان حرکتی اصول­گرایانه و پاسخی به نیاز مدیریت شهری در جهت تدوین برنامه ­ای فراگیر دانست.

شهریار تبریز / محمد جام کسری*: در یاداشت خود بر اهمیت برنامه محور بودن عملکرد شهرداری تبریز تاکید کرده و نوشت: برنامه راهبردی- عملیاتی شهرداری تبریز در کنار برنامه­ های رایج توسعه شهری متداول(جامع، تفصیلی)، که اغلب ناظر بر ساماندهی کالبدی- فضایی شهرهاست، در چارچوبی علمی و هدفمند، چالش­ های فرا روی مجموعه شهرداری را مرتفع ساخته است.
 
این برنامه راهبردی همچنین از طریق بکارگیری مناسب کلیه منابع، با اتکاء به مشارکت همه بهره­وران و ذینفعان مسیر دستیابی به چشم­انداز سازمان را میسر و فرایند نیل به توسعه را از منظر هزینه­ ها و زمان تسریع کرده است.
 
برنامه راهبردی- عملیاتی شهرداری تبریز به عنوان یک سند بر آن است تا با تبدیل مجموعه شهرداری به یک سازمان استراتژی محور، موجبات هم­افزایی حوزه­ های عملیاتی و ستادی را فراهم کرده و آنها را در دستور کار مدیران امر قرار دهد و با نهادینه کردن برنامه­ محوری به جای روزمرگی و تنظیم یک چارچوب هماهنگ با اتصال بودجه­های سالانه به اهداف، راهبردها و چشم­انداز برنامه، از اعمال سلیقه ­های فردی جلوگیری نموده و مجموعه شهرداری تبریز را به سوی تحول، بالندگی و تحقق چشم­انداز پیش­رو نائل آورد.
 
گر چه تحقق این موضوع در این برهه شاید نوعی ایده ­آل ­گرایی محسوب شود، اما تجربه نشان داده است که توجیه و اعتقاد مدیران میانی و کارشناسان نسبت به برتری چنین شیوه ه­ای در پیشبرد اداره امور شهر در راستای شفافیت، پاسخگویی، اطلاع ­رسانی و جلب مشارکت شهروندان می ­تواند تحقق چنین روندی را نوید بخش باشد.
 
در چشم­انداز مصوب برنامه راهبردی- عملیاتی شهرداری تبریز ۸ مؤلفه کلیدی؛ هویت انسانی، سرزندگی، تاب­آوری، انسجام ساختاری، تعادل و توازن، خاستگاه تشکل­های مدنی و فرهنگی، مرکز تبادل خدمات برتر، گنجینه فرهنگ و تمدن و گردشگری تاریخی- فرهنگی مدنظر قرارگرفته‌اند.
 
 بر این اساس جهت­ گیری تهیه و تدوین احکام برنامه نیز در راستای همسویی و هم‌افزایی هر چه بیشتر با این مؤلفه‌ها بوده است. برای نیل به این مهم، چند اقدام کلیدی انجام‌شده است:
 
الف- دسته‌بندی احکام اولیه بر اساس حوزه­های مربوطه
ب- تشکیل جلسات تخصصی در مرکز پژوهش­های شورا با حضور اساتید دانشگاهی، نخبگان علمی، مدیران اجرایی شهرداری، متولیان امر در حوزه مدیریت شهری تبریز؛
ج- اخذ نکته نظرات راهبردی کمیسیون­های تخصصی شورای اسلامی شهر؛
د) پالایش و تلفیق احکام در کمیسیون تلفیق؛
ه) سنتز و نهایی کردن احکام؛
و) احصاء شاخص­های کمی جهت ارزیابی و سنجش احکام؛
 
ماحصل این اقدامات تهیه سندی مشتمل بر ۱۵۷ ماده است که در قالب ۱۰ حوزه تخصصی؛ اجتماعی و فرهنگی، ایمنی و مدیریت بحران، حمل‌ونقل و ترافیک، ساختاری و اداری، فناوری و هوشمندسازی، فنی و عمرانی، مالی و سرمایه‌گذاری، محیط‌زیست و خدمات شهری، معماری و شهرسازی و گردشگری، با تکیه بر توان و دانش مدیران اجرایی و کارشناسان مجموعه شهرداری تبریز تدوین شده است. در جهت پویایی و ارزیابی برنامه نیز، یک حوزه اختصاصاً به «پایش و ارزیابی» اختصاص‌ یافته است.
 
بدون شک تهیه و به اجرا درآوردن سندی که ماهیت راهبردی- عملیاتی دارد مستلزم انجام اصلاحات ساختاری و نهادی در مجموعه شهرداری است.
 
 از اینرو صرف تهیۀ سند، فارغ از هر کیفیتی که داشته باشد، بدون وجود تمایل و اراده برای انجام اصلاحات، ظرفیت­ سازی و ایجاد تغییرات مثبت ساختاری و سازمانی قطعاً ثمره چندانی به همراه نخواهد داشت.
 
 این مهم مستلزم هم­ افزایی نظام مدیریت شهری(شورا و شهرداری) با نهادهای ذیربط خواهد بود.
 

.........................

کارشناس گروه برنامه ریزی و توسعه شهرداری تبریز

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =