دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
کد خبر66764

آفت‌های شایع در فضای سبز تبریز را بشناسیم (۱)
درباره آفت گیاهی «شته» چه می‌دانیم؟

آفتهای گیاهی

آفت ها و بیماری های گیاهی یکی از علل نابودی گیاهان و تخریب فضای سبز محسوب می شوند و به همین دلیل، شناسایی و مبارزه با آنها از ضرورت های حوزه فضای سبز است.

به گزارش شهریار، در بخش هایی که از این پس به صورت سلسله وار درج می شود، تلاش بر این است تا شهروندان محترم در حد امکان با این آفت ها آشنا و روش های مبارزه با آن ها را بدانند و بدین ترتیب، گامی در راستای حفظ فضای سبز تبریز برداشته شود.

شته یکی از آفت های رایج و مهم در فضای سبز تبریز است که گیاهان بسیاری را مورد حمله قرار می دهد. در تبریز، عمدتا درختان نارون و اقاقیا را هدف می گیرد و خسارت های بسیاری به آنها وارد می کند.  

سرعت تکثیر این آفت زیاد است و در چند رنگ یافت می شود. این حشره با استفاده از قطعات دهانی مکنده، از شیره گیاه تغذیه می کند که موجب کمرنگ شدن، زرد شدن و در نهایت از بین رفتن گیاه می گردد.

پیچیدگی برگ و در برخی موارد تشکیل گال از دیگر علایم این آفت است. حمله این آفت  عمدتا به قسمت های جوان گیاه است. وجود مورچه های فراوان در اطراف گیاه، یکی از نشانه های وجود شته در گیاه محسوب می شود؛ چرا که مورچه با این آفت همزیستی دارد و از شیره کورنیکول آن تغذیه می کند.

خوشبختانه مبارزه با این آفت چندان مشکل نیست؛ چندقطره مایع ظرفشویی در یک لیتر آب و اسپری کردن آن روی گیاه، می تواند در دفع این آفت موثر باشد؛ البته یکبار دیگر هم باید با آب ساده شستشو دهیم تا گیاه نسوزد.

یک قاشق غذاخوری الکل در ۱ لیتر آب نیز از راهکارهای خانگی مبارزه با این آفت است. وجود کفشدوزک هفت نقطه ای نیز برای مبارزه با این آفت موثر است؛ زیرا این حشره از شته تغذیه می کند.

در موارد شدیدتر، سمپاشی های تخصصی نیاز است که بهتر است از محل معتبر خریداری کرده و نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =