چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
کد خبر67109

فرهنگ‌شهر؛
گردشگری، بوم‌گردی و آشنایی با ملل دنیا

گزارش تصویری: استقبال میهمانان نوروزی از کمپ های گردشگری شهرداری تبریز

قطعا تفاوت ها، ما را از یکدیگر متمایز و جدا می کنند. اما اغلب فراموش می کنیم که همه ما انسان هستیم و فرهنگ ما نشانه‌ای از تفاوت های جغرافیایی است تا تفاوت های انسانی.

شهریار تبریز: فهم و پذیرفتن فرهنگ‌های دیگر، ریشه در وسعت تفکر ما و یادگیری ما دارد. باید بدانیم که تنها با کمی کسب اطلاعات می توانیم افق در خود را وسعت دهیم.

روش ۱: افق دید خود را وسعت دهید.

· و به دنبال آشنایی با غذاها، تجربیات و افراد ناآشنا باشید.

·  وسعت رسانه هایی که به آنها گوش می دهید را افزایش دهید تا فرهنگ های دیگر را نیز شامل شود.

· از فرهنگ های دیگر استقبال کنید.

·  زبان جدیدی یاد بگیرید.

· به یاد داشته باشید که حتی افراد مشابه نیز دارای تفاوت های فرهنگی هستند که ارزش دانستن دارند.

 روش ۲: به هنگام سفر، ذهن خود را باز نگه دارید.

· از مکان های جدید دیدن کنید. هر چه که می توانید از دایره امن خود بیرون بروید. به خارج از شهر خود یا حتی کشور بروید و با طرز زندگی افراد دیگر آشنا شوید. چراکه این بهترین راه برای آشنایی با فرهنگ‌های دیگر است.

·  خود را غرق فرهنگی که در آن هستید بکنید و با رعایت عادات فرهنگیشان، آنها را بیاموزید. بهترین راه برای فهم و درک تفاوت های فرهنگی این است که خود را بخشی از آن تفاوتها بدانید. در پختن غذا به میزبان خود کمک کنید، در رویدادهای محلی شرکت کنید و با افراد آشنا شوید.

·  عادات فرهنگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آنها را نیز برای انجام این کار ترغیب کنید. بهترین چیزی که در سفر می توانید همراه خود داشته باشید، چند عکس از محل زندگی خودتان است. با این کار دیگران را با زندگی و فرهنگ خود آشنا خواهید کرد. مهم نیست که از کجا می آیید، با به اشتراک گذاشتن بخش کوچکی از زندگی خود با دیگران می‌توانید به همان اندازه با فرهنگ و طرز زندگی دیگران آشنا شوید. یادگیری، کلیدی است برای فهمیدن و در نهایت پذیرفتن مسائل

روش ۳: پذیرش نکات افراطی یا عجیب فرهنگی

· از دید یک محقق نگاه کنید نه یک خارجی با بیگانه. بهترین راه برای مقابله با تفاوت های فرهنگی، داشتن ذهنی باز و پرسشگر است، سعی کنید بفهمید چرا چیزی اتفاق می افتد تا اینکه آن را مورد قضاوت خود قرار دهید.

· سعی کنید بافتی که تفاوت ها در آن به وجود آمده است را بفهمید، نه فقط خود تفاوت ها را. سنتی در کشورهای نوردیک وجود دارد که در آن سرمای زمستان را با هیجان و اشتیاق در آغوش می کشند، برعکس سایر کشورها، اکثریت مردم نسبت به تابستان اشتیاق بیشتری دارند و در زمستان خود را در گرمای منازل حبس می کنند.

· به دنبال یافتن علت و منشا عادت های فرهنگی موردنظر باشید. هر عادت فرهنگی، حتی آنهایی که افراطی هستند و یا بسیار تفاوت دارند از تمایل به اصلاح کردن یا به دست آوردن چیزی نشات می گیرد و با فهمیدن دلایل پشت این مسائل فرهنگی، شما به درک تفاوت ها و پذیرش آنها خواهید رسید.

· برای رهایی از شوک فرهنگی در مواجهه با تفاوت های فرهنگی، تحقیق کردن، پرسش کردن و مشاهده دقیق، امری ضروری است. سعی کنید تشابهات فرهنگی را پیدا کنید و به دنبال ریشه مشترک رفتارهایشان باشید که در پس آن هاست

· لزومی ندارد تمام مسائل یک فرهنگ را دوست داشته باشید تا به پذیرش مردم دارای آن فرهنگ برسید. مردم در بسیاری از مواقع با یکدیگر مخالفت دارند. اگر میخواهید ذهنی بازداشته باشید، دانش خود را در مورد فرهنگها ارتقاء دهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

شناخت مراکز اسکان

در مجموعه خدمات میزبانی گردشگران، اسکان یکی از مهم ترین عناصر به شمار می آید. مراکز اقامتی بعد از جاذبه‌های گردشگری مقصد، مهم ترین مراکزی هستند که توجه گردشگرها را به خود معطوف می کنند اسکان در اقامتگاهها هدف اصلی گردشگر نیست اما بدون فراهم بودن امکانات اقامتی رغبتی برای دیدار از جاذبه ها ایجاد نمی شود. مسافر با هر انگیزه‌ای به هر مقصدی که سفر کند نیاز به محلی برای خواب، استراحت و خوراک دارد.

اولین مورد مهمی که باید به آن توجه کنید مشخص کردن قصدتان از سفر است. اینکه سفر از نوع سفرهای کاری است و یا تفریحی؟ همسفرها چه کسانی هستند؟ خانواده، دوستان و یا همکاران این موارد در انتخاب محل اقامت شدیدأ تأثیرگذارند.

یک اقامتگاه خوب

قیمت /تناسب با بودجه

اولین و مهم ترین مورد در انتخاب یک اقامتگاه تناسب بودجه و پول شما با قیمت اجاره و رزرو یک اقامتگاه است. این مورد می تواند از رزرو یک هتل چند ستاره تا انتخاب مسافرخانه و یا حتی اقامت در یک چادر مسافرتی تصمیم گیری شما را تحت تأثیر قرار دهد.

ایمنی

اقامتگاه موردنظر حتما باید موارد و الزامات لازم را برای ایمنی جان مسافران رعایت کرده باشد از استحکام بنا و نوسازی تا دارا بودن امکانات اطفاء حریق و کمکهای اولیه

موقعیت جغرافیایی و دسترسی اقامتگاه

موقعیت اقامتگاه و دسترسی آسان به مقصود موردنظر شما در طی سفر یکی دیگر از عواملی است که می تواند در انتخاب یک اقامتگاه موثر باشد. از دسترسی آسان به اماکن تفریحی و گردشگری گرفته تا دسترسی به مراکز بهداشتی و دسترسی آسان به سیستم حمل و نقل.

امکانات اقامتگاه

سطح کیفی سرویس و امکانات ارائه شده در اقامتگاه، زیبایی ظاهری و سرو غذاهای با کیفیت همگی مواردی هستند که در انتخاب یک اقامتگاه تاثیر گذار هستند.

بهداشت اقامتگاه

تمیز و مرتب بودن یک اقامتگاه و رعایت موازین بهداشتی در آن یکی از عوامل مهم در انتخاب اقامتگاه محسوب می شود که در صورت نادیده گرفتن مسلما پشیمانی را برای شما در پی خواهد داشت.

نحوه برخورد صاحبخانه‌ها

حسن برخورد صاحبخانه بدون شک یکی از آن موارد بسیار مهم در انتخاب می باشد. همان اولین برخورد در زمان تحویل اقامتگاه در داشتن حس خوب در آن اقامتگاه و مراجعه دوباره در آینده و معرفی به سایرین و یا لغو رزرو تأثیرگذار است.

این موارد می تواند همچنان ادامه دار باشند اما به خاطر داشته باشید که برای رزرو یک اقامتگاه حتما و حتما اگر به افراد مطلع، افرادی که تجربه اسکان در آن اقامتگاه را داشته اند، دسترسی داشتید از کم و کیف اقامتگاه سؤال کنید. اگر اقامتگاه موردنظر دارای سایت هست حتما قسمت نظرات مشتری و امکانات مجموعه و همچنین قوانین آن را مطالعه کنید.

برای رزرو اقامتگاه از طریق سایت‌های اجاره ویلا و خانه حتما برای رزرو از سایتهای معتبر و  سایتهایی که خدمات مشتری در آن لحاظ شده و همچنین پیشینه عدم رضایت مشتری را در سابقه خود ندارند، استفاده کنید.

در انتها مهم ترین نکته در انتخاب یک اقامتگاه مناسب، راحتی و آسودگی و همچنین داشتن حس خوب در آن مجموعه است. مطمئنا هرجایی که برایتان آرامش‌بخش باشد می تواند بهترین محل برای اسکان شما در طی سفر و ساختن خاطرات شیرین و فراموش نشدنی باشد. پس با انتخابی درست قدم به جاده بگذارید.

خانه‌های بوم گردی

اقامتگاه‌های بوم‌گردی، مکان هایی هستند در محیط طبیعی که با رعایت ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی مناطق مختلف جغرافیایی ساخته می‌شوند.

مدیران این واحدهای اقامتی همان صاحبان اقامتگاه های محلی هستند که سعی دارند با استفاده از منابع محلی، خوراک، پوشش و اسباب و اثاثیه ای که در محیط پیرامونشان موجود است از گردشگران پذیرایی کنند. مکان فیزیکی اقامتگاه به دلیل سبک معماری، مصالح ارگانیک به کار رفته، راحتی داخلی و مبلمان بومی با آن به عنوان یک اکو موزه، جاذبه گردشگری محسوب می‌شود.

از مهم ترین الزام های اقامتگاه های بوم‌گردی، حضور خانواده مالک بوم در کنار میهمانان است. این وجه  از بوم‌گردی از آنجایی که به انتقال آداب و رسوم محلی و فراهم ساختن تجربه مطلوب سفر می انجامد از اهمیت به زیادی برخوردار است. در این اقامتگاهها روابط مستقیم و متقابل میان میزبان و میهمان برقرار می‌شود که در نهایت منجر به تجربه و رضایت گردشگر، احساس امنیت بیشتر برای گردشگری توسعه پایدار مقصد و جامعه محلی و ایجاد کسب و کار بومی می شود.

در استان ما خانه های بوم گردی روستای زیبای کندوان نمونه ای از این اقامتگاه ها است. به تازگی نیز منطقه ای به نام موغان یوردو در روستای زیبای گلجار از توابع شهر مرند پذیرای گردشگران می باشد.

اقامتگاه های بوم گردی به دلیل ساختار بومی، نسبت به دیگر مراکز اقامتی از قبیل هتل، خانه های اجاره‌ای، مراکز اقامتی فرهنگی و مذهبی و ...، ویژگی ها و شرایط خاصی دارند و به دلیل همین ویژگی ها جذابیت و رضایت بیشتری را برای مسافران به ارمغان می آورند. این ویژگیها عبارت‌اند از: بیشتر این اقامتگاه ها توسط یک خانواده بومی اداره شده و تنها جنبه اقامتی ندارد، بلکه در آنها فعالیت های مختلفی مانند ارائه غذا و نوشیدنی بومی، ساخت، آموزش و فروش صنایع دستی محلی، اجرای نمایش و موسیقی سنتی، برگزاری رویدادهای بومی و تورها و فعالیت‌های بوم گردی فراهم شده است.

در اقامتگاه‌های بوم گردی، گردشگران حکم مسافر یا گردشگر را ندارند، بلکه به عنوان مهمان آن اقامتگاه هستند و در شمارش آنها نیز، واژه مهمان به کار می‌رود.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه دهم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 13 =