پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
کد خبر67928

مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تبریز مطرح کرد:
کاربردی بودن مهمترین محور تدوین سالنامه آماری شهرداری تبریز است

کاربردی بودن مهمترین محور تدوین سالنامه آماری شهرداری تبریز است

مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تبریز با تاکید بر اهمیت داده های آماری دقیق و کاربردی برای تدوین سالنامه آماری، گفت: شهرداری تبریز با تحلیل دقیق داده های آماری سال های گذشته برنامه ۵ سال پیش روی خود را تدوین کرده است.

به گزارش شهریار، مهدی عبدالهی نگاه تخصصی و کاربرد پذیری را مهمترین محور تدوین سالنامه آماری ۱۳۹۷ شهرداری تبریز دانست و در این باره افزود: مدیریت هوشمند شهر و شهرداری تبریز نیازمند داده های علمی برای اتخاذ سیاست ها و تصمیم های کاربردی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه تدوین سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ نیز مراحل پایانی خود را طی می کند، اظهار داشت: سالنامه های آماری شهرداری تبریز وارد فاز جدیدی از فرآیند های شکلی و محتوایی شده و این موضوع در سالنامه آماری ۹۷ نمود پیدا کرده است.

عبدالهی در این خصوص گفت: گروه آمار و تحلیل اطلاعات با هدف ارتقاء  سطح کیفی کتاب  سالنامه آماری شهر و شهرداری تبریز و در راستای نظرات ارشادی ریاست محترم کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اقدام به برگزاری  جلسات متعدد با اساتید ذی ربط در سطح استان کرده که ماحصل آن تدوین سالنامه آماری سال ۱۳۹۷ کرد.

وی با اشاره به  تفاوت کتاب سالنامه آماری ۹۷ نسبت به کتاب های سال های قبل، تصریح کرد: تبدیل ۲۲۱ جدول خام اطلاعاتی به جداول مقایسه ای اطلاعات با وارد نمودن اطلاعات سال قبل (۱۳۹۶) و ورود حدود ۳۰۰۰ داده اماری جدید و تبدیل فرم های جداول به جداول دارای قابلیت قیاس یکی از مهمترین رویکردهای متمایز این سالنامه آماری است.  

مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تبریز  ادامه داد: تفاوت ساختاری در تقسیم بندی فصول از حالت حوزه معاونت محور به فصل بندی موضوعی و تخصصی مطابق استانداردهای جدید علمی و در نتیجه افزایش سهولت به کارگیری کتاب براساس نیاز های تخصصی (افزایش تعداد فصول از ۷ به ۱۲ فصل) از دیگر تفاوت هاست.

مهدی عبدالهی متذکر شد: این کتاب در مقایسه با سالهای گذشته تلاش کرده با محاسبات دقیق و با بهره گیری از تعاریف و فرمول های علمی سرانه های آماری پرکاربرد حوزه های خدماتی مدیریت شهری را منتشر سازد.

وی ایجاد واژه نامه تخصصی در ابتدای کتاب و افزایش تعاریف تخصصی بر اساس نیازهای مخاطبان، فهرست جداگانه جداول و نمودارها بر اساس استانداردهای علمی، افزایش و اصلاح بیش از ۲۰ جدول آماری در بخش اول کتاب (شهر) و ۴۰ جدول آماری در بخش دوم کتاب (حوزه مدیریت شهری) با توجه به تغییرات ساختاری شهرداری و ایجاد و حذف قلم های آماری تخصصی بر اساس نظر سنجی و مشاوره متخصصین این حوزه و تجارب علمی دیگر کلانشهر های کشور را از دیگر تغییرات در رویکرد تدوین سالنامه آماری نسبت به سال ۹۶ برشمرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 6 =