دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
کد خبر68026

ترجمه اختصاصی شهریار
بسیج شهرهای خلاق جهان در مقابله با کرونا

image.png

شبکه شهرهای خلاق یونسکو( UCCN) در سال ۲۰۰۴ با هدف افزایش همکاری در میان شهرهایی تاسیس شد که همگی خلاقیت را به عنوان فاکتوری راهبردی برای توسعه پایدار شهری قبول دارند.

شهریار تبریز / رضا عالش‌زاده*: این شبکه به عنوان بستری برای تسهیل تبادلات علمی و فرهنگی و همکاری میان شهرها، تشریک تجارب و اطلاعات مرتبط با پروژه های شهری ارزشمند به ویژه در زمینه های علمی، هنری و شهری عمل می کند.

با شیوع جهانی بیماری مهلک کرونا که تاکنون جان میلیون ها نفر در سطح جهان را به خطر انداخته و موجب مرگ افراد بسیاری زیادی شده است، مدیریت شهری در کشورهای مختلف در کنار مدیریت درمانی دست به انجام پروژه های متنوع مقابله با این ویروس منحوس دست زده اند، پروژه هایی که البته همگی با موفقیت قرین نبوده و برخی اوقات در عمل با شکست روبرو شده اند. در بعضی موارد شهرهای خلاق یونسکو در این راستا تلاش کرده اند از عناصر فرهنگی و هنری برای تقویت روحیه همکاری میان شهرها و شهروندان در مقابله با کرونا یاری بگیرند، در بعضی دیگر از شهرها، مقرارت تشویقی و تنبیهی برای پیاذه سازی مقرارت مرتبط با کرونا استفاده شده است. نوشته زیر به مثالهایی از این تلاش ها اشاره دارد.

لیما با افزایش مسیرهای دوچرخه سواری به وخامت کرونا پاسخ می دهد

از همان گزارش های نخست در مورد کرونا، موضوع حضور شهروندان در مسیرهای شلوغ و پرترافیک به عنوان یکی از فاکتورهای افزایش ریسک آلودگی به این ویروس معرفی شد. در میان روشهای مختلف آموزش، تشویقی و تنبیهی که بسیاری از شهرها امتحان شد، شهر لیما، پایتخت بولیوی، دست به ابتکار جالبی زد. این شهر بر طول و گستره مسیرهای دوچرخه سواری شهر افزود.

بنا بر گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی، لیما که مشهور به ترافیک بسیار شدید و قفل شدگی وحشتناک در معابر شهری است، در چند ماه اخیر حداقل ۵۰ کیلومتر بر مسیرهای قبلی دوچرخه در شهر که حدود ۲۳۰ کیلومتر بود افزوده است. به علاوه، این شهر به طرز چشم گیری بر ظرفیت پارکینگ دوچرخه در قسمت های شلوغ افزوده است که در هر کدام از جایگاه پارکینگ می توان تا ۲۰ دوچرخه نکه داشت. البته شهردار لیما، جورج مونز، هدف دوگانه ای را برای این پروژه شهری تعریف می کند: هدف کوتاه مدت ترغیب مردم به دوچرخه سواری و کاستن از بار ترافیکی و ازدحام جمعیت در خیابان ها وکاهش استفاده از وسایل نقیله عمومی شلوغ که نتیجه آن کاستن از احتمان سرایت ویروس کرونا در میان شهروندان است و دیگری اهداف بلند مدت بهبود شرایط ترافیکی شهر و سلامت شهروندان و کمک به افزایش کیفیت محیط زیست.

کورتیبای برزیل و استفاده از چاپگرهای سه بعدی برای تولید شیلدهای صورت

شهر کوروتیبای برزیل که عنوان شهر خلاق طراحی یونسکو را یدک می کشد، معروف به سناریوهای پویا و مدرن طراحی است. این شهر توسعه اقتصادی خود را از طریق سرمایه گزاری استراتژیک در زمینه صنایع خلاقانه فرهنگی شتاب بخشیده است.

کورتیبا در مواجهه با کرونا از متخصصان حوزه طراحی برای تولید شیلدهای محافظ صورت با استفاده از تکنولوژی چاپکر سه بعدی بهره برده و از مجرای همکاری میان نهادهای مختلف شهری مانند شهرداری، موسسه خلاقیت و نوآوری کوریتیبا، سرویس خدمات اجتماعی شهر، دبیرخانه آموزش و تحصیلات عالی و چندی از بخش های خصوصی، بودجه لازم برای تولید محافظ های صورت با چاپگرهای سه بعدی را فراهم آورده است.

این رهیافت مشارکتی برای تولید خلاقانه و سریع محافظ در نتیجه همکاری هم افزایانه میان بخشهای دولتی و خصوصی نتیجه داده است. به عنوان مثال، MAHA ۳D  یک استارت آپ فعال در این شهر است که در زمینه ارائه راه حل های فنی در فن آوری چاپ سه بعدی کمک و تغییرات اصلاحی برای ارتقاء سطح کیفی و عملکردی محافظ های صورت فعلی و تسهیل پروسه عملیاتی تولید آنها ارائه کرده است، در حالیکه شهرداری این شهر، امکانات زیرساختی مانند مکان و تجهیزات آزمایشگاهی را در اختیار مجموعه قرار داده است.

علاوه بر این، مدیریت این کارگاه شهری بزرگ از تمامی افراد، نهادها و موسساتی که دارای دستگاه چاپگر سه بعدی هستند دعوت کرده است که بطور داوطلبانه در این کار جمعی برای مقابله با این بیماری خطرناک همکاری کنند.

سئول کره جنوبی و ایده "هر شهروند، یک شهردار"

یکی از بهترین مثال های استفاده از تکنولوژی و دیتا در شهر سئول کره جنوبی مشاهده می شود که به منظور افزایش اطلاعات به روز شهروندان در مورد آخرین تحولات کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. مدیریت شهری این شهر از ایده " هر شهروند، یک شهردار" از این جهت بهره می برد که شهروندان حق دارند همان اطلاعات به روزی که در حوزه کرونا در اختیار شهردار است دسترسی داشته باشند و به این منظور پلتفرم و سایتی طراحی و مورد بهره برداری قرار داده است.

این سایت که روزانه چندین بار به روز رسانی می شود اطلاعات جدید حوزه کرونا از جمله تعداد مبتلایان جدید، سن، جنسیت، تاریخ ابتلاء، علایم ابتدایی، بیماریهای زمینه ای احتمالی آنها و پروسه درمان را ارائه می کند. شهروندان حتی می توانند در صورت نیاز به حضور در اماکن عمومی به اطلاعات جدید بیماری در آن منطقه دسترسی داشته و وضعیت سطح آلودگی و شرایط ترافیکی آن را رصد کنند.

هدف از پروژه مذکور این است که به شهروندان اجازه داده شود به  قصد انجام عملیات و اقدامات پیش گیرانه دستری سریع به اطلاعات، پروتکل ها و موارد احتیاطی داشته باشند تا به عنوان مثال در موارد مشاهده علایم خاص مشابه با یک بیمار گزارش شده سریعا به نزدیک ترین مراکز درمانی که آدرس آن در همان سایت معرفی شده است مراجعه کنند.

برگاموی ایتالیا و موزه گردی مجازی

در راستای اقدامات محدود کننده شهرها برای مهار ویروس کووید ۱۹، شهرداری برگامو ایتالیا دست به پروژه های آنلاین متنوعی در حوزه موزه ها و گالری های هنری زده است تا شهروندان فرصت تجربه زندگی پویای فرهنگی را از مجرای اقدامات ویژه ای مثل تورهای مجازی، موزه گردی آنلاین و بارگزاری ویدیو ها و پادکست های خاص داشته باشند.

در میان این اقدامات خلاقانه، موزه تاریخ شناسی برگامو تصاویر زیبا و دیده نشده این شهر را از دل آرشیو های قدیمی عکاسی در وب سایت رسمی به نمایش گذاشته است و یا گالری هنری اصلی این شهر، پلتفرم آنلاینی  طراحی کرده است که اجازه می دهد شهروندان دسترسی دیجیتال به شاهکارهای هنری این شهر از جمله آثار منتقنا، بوتیچلی، بلینی، و رافائل و جزییات مربوط به آن اثار را داشته باشند

اما گاهی اوقات باید جدی تر عمل کرد!

با وجود همه اقدامات ترغیبی و تشویقی شهرها، گاهی اوقات شهروندان از رعایت ساده ترین پروتکل های بهداشتی که استفاده از ماسک است سر باز می زنند. در این حالت است که مدیریت شهری برخی از شهرها دست به وضع قوانین سخت گیرانه می زنند.

در بسیاری از ایالت های کشور آمریکا و برخی از شهرهای اروپایی، قوانین بسیار جدی برای ترغیب شهروندان برای استفاده از ماسک در اماکن سربسته و فضاهای بازی که به علت ازدحام امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد تصویب و اجرایی کرده اند.

در این ارتباط، به عنوان نمونه، در آوریل سال ۲۰۲۰، ایالت نیوجرسی آمریکا اولین ایالتی بود که استفاده از ماسک صورت را اجباری اعلام کرد و با استفاده از فرصت ها و امکان های تبلیغاتی و آموزشی مانند تلویزیون و بیلبوردهای  شهری تلاش کرد شهروندان را به این کار آگاه و ترغیب کند. در مرحله اول عملیاتی سازی این قانون، شهروندانی که در اینکار اهمال میکردند احضار قانونی شده و تذکر دریافت می کردند.

در ایالت کولاردو این کشور در می همین سال، اگر شهروندی در امکان سربسته و فضاهای باز شلوغ از ماسک صورت استفاده نمی کرد پلیس می توانست بعد از تذکر اول و در صورت تکرار این سهل انگاری تا ۵ هزار دلار جریمه و تا یک سال زندان برای فرد خاطی تنبیه تعیین کند.

به نظر می رسد با فرسایشی شدن انتظار برای معرفی واکسن کرونا، مدیریت درمانی و شهری در کشورهای مختلف تلاش می کنند با استفاده از مکانیزم های مختلف، علاوه بر تشویق شهروندان برای رعایت پروتکل های بهداشتی دست به کارهای ابتکاری و گاها تنبیهی برای افزایش شانس موفقیت شهروندان برای گذر از این دوران پرمشقت می زنند. مسیری که شهرداری تبریز نیز در آنقدم های موثری به صورت توزیع بسته های غذایی میان شهروندان فقیر، سمپاشی معابر، دورکاری کارکنان کار ادارت تحت مدیریت این نهاد، و البته چندین پروژه سرگرمی آنلاین و ... برداشته است.

.........................................

*تحقیق و ترجمه

https://www.vox.com/۲۰۲۰/۸/۴/۲۱۳۵۴۳۲۵/coronavirus-face-mask-mandate-enforcement

www. Who.int

https://digileaders.com/smart-cities-during-covid-۱۹-how-cities-are-turning-to-collective-intelligence-to-enable-smarter-approaches-to-covid-۱۹/

https://en.unesco.org/covid۱۹/cultureresponsecreative-cities-mobilized-against-covid-۱۹

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 7 =