یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
کد خبر70311

ترجمه اختصاصی شهریار
چرا لوون بلژیک، پایتخت نوآوری اروپا در سال ۲۰۲۰ لقب گرفت؟

image-20210124113740-1.jpeg

شهر لوون( Leuven) بلژیک به عنوان پایتخت نو آوری اروپا در سال ۲۰۲۰ انتخاب شد. این شهر با انتخاب هیئت منصفه متشکل از کارشناسان مستقل از مراکز دانشکاهی، کسب و کار و بخش عمومی توسط کمیسیون تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا در برنامه ای با عنوان افق(Horizon) در  رقابت با شهرهای کلوژ ناپوکای رومانی، اسپو در فنلاند، هلسینگبورگ سوئد، والنسیا اسپانیا و وین اتریش رتبه اول را کسب کرده و جایزه نقدی یک میلیون یورویی را دریافت کرد.

شهریار تبریز / مهراب محرابی‌نیا*: این جایزه که به جایزه iCapital معروف است، هدف عمده اش شناسایی شهر هایی در اروپا است که توانایی های خود را در استفاده بهینه از نو آوری برای بهبود شرایط زندگی ساکنین خود بکار می گیرند.

شهر لوون بواسطه رویکرد ماموریت محور که هدفش ایجاد شبکه های نو آوری مشارکتی است انتخاب شد. در این شهر، سازمانهای مختلف با هدف مشترک ایجاد نو آوری در برخورد با چالش های پیچیده ازقبیل تغییرات اقلیمی، حرکت به سمت اقتصاد چرخشی یا نیاز برای آموزش با کیفیت بالا با هم همکاری می کنند.

شهر لوون بلژیک یکی از مراکز مهم وعالی رتبه دانشگاهی و قطب تحقیقات و فن آوری در جهان تلقی می شود. این شهر، شهروندان، مقامات شهری، محققان و کار آفرینان را به هم مرتبط می کند تا با بکارگیری نو آوری راهکارهای عملی را برای چالشهای امروزی ارایه دهند. این چالش ها شامل حرکت به سوی اقتصاد گردشی، تغییرات آب و هوایی و فراهم کردن استاندارد بالا در زمینه آموزش و بهداشت می باشد. بدنبال پاندمی کرونا ویروس، لوون در نظر دارد شهری پایدار و تاب آور به حساب آید.

رقابت برای کسب پایتخت نو آوری اروپا توسط برنامه تحقیقات و نو آوری اتحادیه اروپا با عنوان افق(Horizon) برگزار و تامین مالی می شود. کمیسیون تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا معیارهای موفقیت و برنده شدن یک شهر یعنی آزمایش، بکارگیری، گسترش، توانمندسازی و چگونگی استفاده شهرها از نوآوری ها و تکنولوژی های جدید جهت پاسخگویی به چالش های اجتماعی را آنالیز می کند. چالش هایی که جوامع و انجمن های محلی را در فرآیند تصمیم گیری خود درگیر کرده و زندگی شهروندان خود را بهبود می بخشد. از جمله اهداف عمده این کمیسیون این است که شهر ها را به عنوان نقش آفرینان منحصر بفرد در پیش برد نو آوری شناسایی کرده و با انتخاب برترین شهرها از نقطه نظر نو آوری و بکار بردن خلاقیت و ایده های نوین، کمک شایانی به تاب آوری، پایداری و کیفیت زندگی شهری می کند.

لوون، عضوی از شهر های باز و چابک، قبلاً برنده جایزه " مفاهیم نو آوری شهری و رویه ها و مدلهای حکومتی که چارچوبی برای آوردن ایده ها به زندگی ایجاد می کند" شده است.

مهمد ریدوانی ( Mohamed Ridouani) شهردار لوون در این رابطه می گوید:

از بابت کسب این جایزه که نمونه بارزی از امید به آینده مشترک بهتر بخصوص در این دوران پر چالش است خوشحالم و به آن افتخار می کنم. شعار شهر لوون "نو آوری برای بهتر شدن و برای همه" است. مدیریت مشارکتی و همدلانه که بصورت سیستماتیک در تمامی بخش ها بکار گرفته می شود مسیر ما برای رسیدن به این شعار است.

از میان پروژه های نو آورانه و خلاقانه شهر لوون برای کسب این انتخاب می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

· لوون ۲۰۳۰: نقشه راه شهر به سمت کربن خنثی شامل بیش از ۶۰۰ شریک از جمله حکومتها، موسسات علمی، شرکتها، سازمانها و شهروندان که باهم مشارکت می کنند تا استراتژی تغییر آب و هو را توسعه و تکمیل کنند.

· Leuven Helps( لوون کمک می کند)،پلتفرم آنلاینی است که در دوران بحران پاندمی کرونا ویروس (کووید-۱۹) راه اندازی شده است که شهروندان نیازمند را به هزاران دواطلب که آماده کمک رسانی هستند وصل می کند. لوون اولین شهری بود که این نوع پلتفرم ها را ترتیب داد که بعداَ ۲۸۰ شهر در سرتاسر جهان از آنها اقتباس کردند.

· Leuven MindGate: اکوسیستم خلاقانه منحصر بفرد متشکل از شرکتها، موسسات آموزشی و حکوتها که زمینه ای برای استعداد یابی، کار آفرینی و سرمایه گذاری فراهم آورده است و از این طریق شهر لوون خودش را به عنوان یکی از مناطق برتر جهان برای خلاقیت، تکنولوژی پیشرفته و بهداشت تبدیل کرده است.

· Leuven, Maak het Mee( هم آفرینی): پلتفرمی است برای همه شهروندان تا بتوانند ایده های خود را برای تبدیل شهر لوون به محل زندگی، کار و بازی بهتر انعکاس دهند.

· تبدیل  خیابان فردریک لینت لوون به " خیابان آب و هوا" به لطف اقدامات محله ای  در مورد خانه های پایدار، پویایی ، مصرف و غیره.

· شبکه شهری"آموزش مشترک" که هدفش افزایش فرصتهای یادگیری برابر و بهبود تنوع آموزشهای شهر لوو در دوران کرونا می باشد. این ابزار معلم ها، دانش آموزان، کارشناسان و داوطلبان را برای تسهیل آموزش الکترونیکی به هم متصل می کند.

پیشینه پایتخت نو آوری

اولین دوره رقابت های انتخاب پایتخت نو آوری اروپا در سال ۲۰۱۴ برگزار گردید. شهر بارسلونا اسپانیا در سال ۲۰۱۴ بخاطر استفاده از فن آوریهای جدید برای نزدیک تر کردن شهر به مردم ، بهبود رشد اقتصادی و تامین رفاه شهروندان خود به عنوان پایتخت نو آوری انتخاب شد در سال ۲۰۱۶، آمستردام هلند. این عنوان را برای ایجاد اکوسیستم نو آوری در چهار بعد: هوشمند، استارت آپها، زیست پذیری و نو آوری اجتماعی دیجیتال به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۷ برنده این جایزه پاریس شد و علت آن حمایت از رشد انجمن استارت آپ و نو آوریهایی که در اختیار شهروندان خود قرار داده بود تا با مشارکت آنها عملیاتی شوند. در سال ۲۰۱۸، آتن یونان علیرغم مواجهه با چالشهای متعدد، از نو آوریها و پروژه های متنوع از قبیل کمپین "این آتن است" که در این کمپین از داوطلبان دعوت می شود تا در مورد حال و گذشته شهر به برخی از ۵ میلیون گردشگر که در سال ۲۰۱۷ از این شهر بازدید کردند، صحبت کنند بهره جست و عنوان پایتخت نو آوری را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۹، شهر نانت فرانسه به جهت سرعت بخشیدن به مشارکت مردمی در رفع چالش هایی از قبیل انرژی، تحول دیجیتالی و برخورداری اجتماعی برنده این جایزه شد.

*مترجم

منابع:

https://oascities.org/leuven-awarded-european-capital-of-innovation-۲۰۲۰/

https://horizon-magazine.eu/article/leuven-named-۲۰۲۰-european-capital-innovation.html

https://eurocities.eu/latest/leuven-named-european-capital-of-innovation/

https://ec.europa.eu/info/news/european-capital-innovation-۲۰۲۰-۱۲-cities-make-it-final-round-۲۰۲۰-aug-۰۵_en

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =