جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
کد خبر74045

پروژه بیست و هفتم نیز طبق وعده شهردار به افتتاح رسید؛
هرروز یک افتتاح، گامی در تحقق وعده شهردار

پارک باغشمال

افتتاح پروژه‌های شهری به طور میانگین هر ۱۰ روز یک بار، وعده‌ای بود که شهردار تبریز بهمن‌ماه پارسال به شهروندان داد و حالا با گذشت ۴ ماه، و کاهش مدت زمان افتتاح‌ها از هر ۱۰ روز به هر روز، ۲۷پروژه در نقاط مختلف شهر مورد بهره‌برداری قرار گرفته تا این وعده شهردار در موعد مقرر، محقق شود.

به گزارش شهریار،  ایرج شهین باهر اواخر سال گذشته در خلال آئین بهره برداری و کلنگ زنی چند پروژه عمرانی شهرداری تبریز، وعده افتتاح پروژه های عمرانی با میانگین هر ۱۰ روز یک پروژه را به شهروندان داد؛ وعده ای که با گذشت چهار ماه تحقق یافته و  بریدن روبان پروژه های عمرانی در نقاط مختلف شهر همچنان تداوم دارد. در حال حاضر این فاصله زمانی ۱۰ نیز به ۱ یا ۲ روز تغییر یافته و در هر هفته ۵ یا ۶ مراسم بهره‌برداری در نقاط مختلف شهر برگزار می‌گردد.
طبق وعده شهردار که گفته بود پس از دهه مبارک فجر، شهرداری تبریز هر ۱۰ روز یک برنامه افتتاح خواهد داشت، تاکنون ۲۷پروژه مورد بهره برداری قرار گرفته است. بر این اساس، مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده ۱۶)، هنرسرای حیدربابا، عمارت ائل گلی، پل عینالی، اضافه شدن ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جدید و بازسازی شده به ناوگان حمل و نقل عمومی، بهره برداری از پروژه مسیرگشایی فاز دوم خیابان شهید میلانی و بهره برداری از مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی، فرهنگسرای استاد نظمی، پارک حکیم ملامحمد فضولی، پروژه مسقف‌سازی گلزار شهدای وادی رحمت، پارک حیدربابا، مسیرگشایی فاز اول ملازینال،  مجموعه خدماتی چندمنظوره بحران در محوطه کارگاه امانی، مسیرگشایی جاده باسمنج به دروازه تهران و بهره‌برداری از پروژه های عمرانی، خدماتی و رفاهی در بافت تاریخی شهر، پارک کودک کوی دادگستری و پارک ترافیک در کوی باغچه‌بان از جمله پروژه هایی بود که طی حدود ۴ ماه گذشته افتتاح شده است.

پروژه اول؛ افتتاح مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده ۱۶
پروژه مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده ۱۶ بانوان) واقع در جاده تبریز - صوفیان، روز دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس دفتر رئیس‌جمهور برگزار شد.
در این آیین که با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی، فرماندار شهرستان تبریز، شهردار کلانشهر تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، مدیرکل سازمان بهزیستی، مدیرکل اداره کار، رفاه و تأمین اجتماعی استان، شهردار منطقه ۶ و جمعی از معاونان و مدیران شهری برگزار شد، پروژه مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده ۱۶ بانوان)، به صورت ویدئو کنفراس توسط رئیس دفتر رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

پروژه دوم؛ افتتاح هنرسرای حیدربابا
موزه آثار استاد احد حسینی با نام "هنرسرای حیدربابا" روز یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹ با حضور استاندار آذربایجان شرقی، شهردار تبریز و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز مورد بهره برداری قرار گرفت.
هنرسرای حیدربابا با ۲۵ اثر مدرن،   ۱۴ اثر ترکیبی و تعدادی آثار مربوط به فولکلور آذربایجان اثر استاد احد حسینی بازگشایی شد. این موزه اولین و بزرگ ترین موزه انفرادی خاورمیانه و حتی دنیاست که یک موزه آموزشی است و مفاهیمی درباره حقیقت وجود بشر ارائه می کند.
شهرداری تبریز برای ساخت و تجهیز این نگارخانه ۸۰ میلیارد ریال هزینه کرده که در دو طبقه آثار استاد احد حسینی به نمایش گذاشته شده است.

پروژه سوم؛ بهره برداری از مرمت عمارت ائل گلی
عمارت تاریخی ائل گولی تبریز روز ۲۷ اسفند ۹۹ و همزمان با میلاد امام حسین (ع) بازگشایی شد.
این بنای تاریخی با صرف هزینه ۲۰ میلیارد ریال و با پایان یافتن عملیات مرمت و زیباسازی مورد بهره برداری قرار گرفت. پروژه مرمت عمارت تاریخی ائل‌گلی، توسط کارشناسان و معماران سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز طی پنج ماه انجام شد.
تعویض درب و پنجره ها، مرمت و زیباسازی کامل فضای داخلی، تعویض کفپوش عمارت، اصلاح مبلمان داخلی و نورپردازی بنا بخشی از اقداماتی است که در این طرح انجام گرفته است.

پروژه چهارم؛ پل عینالی
آیین بهره برداری از پروژه پل اتصال عینالی به اتوبان پاسداران روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹ همزمان با روز پاسدار با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و مدیران شهرداری برگزار شد.
پل اتصال عینالی به اتوبان پاسداران که یکی از پروژه‌های مهم ترافیکی در شهرداری منطقه ۱ تبریز است، با اعتبار ۱۵۵ میلیارد ریال در دو بخش تملک و اجرا، تکمیل و به بهره‌برداری رسید.
پل عینالی به طول ۲۹۰ متر و عرض ۵/۵ متر است که نقش مهمی در ایجاد ارتباط مسیر ارتباطی پارکینگ عون بن علی به ضلع جنوبی اتوبان پاسداران دارد.

پروژه پنجم؛ بهره برداری از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جدید و بازسازی شده
با حضور فرماندار، شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، روز ۲۹ فروردین سال ۱۴۰۰ و همزمان با روز ارتش، یکصد دستگاه اتوبوس صفرکیلومتر، بازسازی شده و مینی بوس به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شد.

پروژه ششم؛ مسیرگشایی فاز دوم خیابان شهید میلانی
مسیرگشایی فاز دوم شهید میلانی روز شنبه چهارم اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید.
اجرای این پروژه، در راستای سیاست‌های شهرداری منطقه ۴ در حوزه نوسازی و توانمندسازی بافت ناکارآمد شهری عملیاتی شده است. فاز دوم مسیرگشایی شهید میلانی، پس از تملک واحدهای فرسوده در مسیری به طول ۲۷۰ متر و عرض ۱۸ متر، با ارزش سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد ریال عملیاتی شده‌ و تحکیم بافت سکونتی را در پی داشته‌ است. نوسازی بافت ناکارآمد شهری، تعریض محدوده ترافیکی و تقویت خدمات محله‌ای، از دیگر دستاوردهای این پروژه است. با بهره برداری از این شش پروژه که اغلب طرح های ضروری و مورد نیاز شهر بود، شهرداری تبریز تلاش کرده است تا آرامش خاطر شهروندان را فراهم و به سمت شهری توسعه یافته و انسان محور حرکت کند.

پروژه هفتم؛ مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی (پل مهندس اشرف نیا)

مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی به طول ۱۲۲۰ متر احداث مسیر و ۷۲۰ میلیارد ریال هزینه، پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۴۰۰ همزمان با سالروز استقرار نهاد شوراها تقدیم شهروندان عزیز شد. مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی شامل پل شادروان مهندس اشرف نیا، دو رمپ شمالی جنوبی و سه طرح تعریض و اجرای مسیر دسترسی است که بهره برداری از آن ها، نقش بسیار موثری در روان سازی و تبادل ترافیک در مسیرهای خروجی و ورودی به جاده ائل گلی، بلوار توانیر، بلوار استاد شهریار، کمربند میانی و دروازه تهران ایفاء خواهد کرد. مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی دارای یک رمپ شمالی است. این رمپ خودروهای خروجی از بلوار توانیر را در مسیر برگشت، نرسیده به پل کابلی و از مقابل زندان مرکزی تبریز به بلوار استاد شهریار (چایکنار) هدایت می کند.   

مجموعه پروژه های تکمیل طرح تبادل اتحاد ملی دارای یک رمپ جنوبی است که ۱۰۰ متر طول و ۱۶ متر عرض دارد. خودروهای خروجی از بلوار توانیر که قصد ورود به جاده ائل گلی را دارند، پس از عبور از روی پل کابلی و در همان ابتدای کمربندی میانی از سمت راست وارد رمپ جنوبی شده و در ادامه پس از طی مسیر در مجاورت خط یک قطار شهری تبریز، از مقابل هتل شهریار در مسیر رفت جاده ائل گلی قرار می گیرند.

پروژه هشتم؛ فرهنگسرای استاد نظمی تبریزی و مجموعه پروژه‌های شهرداری منطقه ۵

فرهنگ‌سرای استاد نظمی تبریز یکی از پروژه‌های به افتتاح رسیده در منطقه ۵ شهرداری تبریز است که با مساحت یک هزار مترمربع و اعتبار ۴۰ میلیارد ریالی در اختیار شهروندان قرار گرفت. برنامه‌ریزی مدیریت شهری تبریز آموزش مهارت‌های زندگی و حقوق شهروندی و کلاس های جانبی در این مرکز است.  فرهنگ‌سرای استاد نظمی تبریز یکی از پروژه‌های به افتتاح رسیده در منطقه ۵ شهرداری تبریز است که با مساحت یک هزار مترمربع و اعتبار ۴۰ میلیارد ریالی در اختیار شهروندان قرار گرفت. برنامه‌ریزی مدیریت شهری تبریز آموزش مهارت‌های زندگی و حقوق شهروندی و کلاس های جانبی در این مرکز است. همزمان با این پروژه،  پارک محله‌ای نصر با مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع و با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال، پروژه رمپ پاسداران به باغمیشه با ۵۰۰ متر طول و ۱۰ میلیارد ریال، احداث و برق‌رسانی به مراکز ذخیره آب در مرزداران، جاده تهران و پارک جنگلی آرپادره‌سی با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال، ۳۰ هزار تن آسفالت‌ریزی اساسی اتوبان پاسداران و معابر اصلی حوزه با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال ، برق‌رسانی و تأمین روشنایی پارک جنگلی آرپادره‌سی با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال، کف‌سازی پارک‌ها، معابر و اصلاح جداول سطح حوزه نیز با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال، تکمیل مبلمان پارک‌های سطح حوزه با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال، لوله‌کشی شبکه آب خام منطقه به طول ۱۲ کیلومتر و با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال، دیگر پروژه‌های شهرداری منطقه ۵ تبریز است که افتتاح شده و در اختیار شهروندان قرار گرفت.

پروژه نهم؛ پارک حکیم ملا محمد فضولی و مجموعه پروژه‌های شهرداری منطقه ۳

پارک محله ای حکیم ملامحمد فضولی در شهرک طالقانی با مساحت ۱۲ هزار مترمربع  مساحت و ۴۵ میلیارد تومان اعتبار و با امکانات متنوعی چون فضای ورزشی، فضای بازی کودکان، آبنما و مبلمان زیبا، در زمین مشهور به منبع آب، عصر امروز به بهره‌برداری رسید.  همزمان با پارک محله‌ای حکیم ملامحمد فضولی، پارک محله‌ای صائب واقع در خیابان صائب نیز با کاربری‌های مشابه در زمین شهرداری منطقه از قطعات تفکیکی نیروی انتظامی و  نوسازی و بازسازی و بهسازی محوطه داخلی ورزشگاه جهان پهلوان تختی (باغشمال سابق) نیز به بهره‌برداری رسید.  در عملیات نوسازی و بهسازی محوطه داخلی ورزشگاه،   ۴۵۰ متر طول جدول گذاری و ۲ هزار مترمربع کفسازی انجام گرفته است تا ورزش دوستان و علاقه مندان ورزش و ورزشکاران عزیز با نشاط و شادابی افزونی از این محیط استفاده کنند.

پروژه دهم؛ فاز دوم مسقف‌سازی گلزار شهدای وادی رحمت

ساماندهی مزار شهدا بر اساس دستورات و فرامین رهبر معظم انقلاب توسط بنیاد شهید اجرا می شود و شهرداری تنها مسقف سازی و کف سازی این مکان را برعهده دارد که بر همین اساس پروژه فاز دوم مسقف‌سازی گلزار شهدای وادی رحمت تبریز، در زمینی به مساحت ۶ هزار مترمربع و با اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریالی به اتمام رسیده بود که همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، با حضور خانواده‌هاای شهدا و جانبازان استان به بهره‌برداری رسید.   نمای سنگی محوطه بیرونی و عملیات نورپردازی محوطه داخلی به منظور جلوه بخشیدن به این پروژه فرامنطقه‌ای و تأمین روشنائی آن و همچنین احداث پیاده رو و جدول گذاری پروژه نیز اجرائی شده است. با پایان مسقف سازی فاز ۲ بلوک شهدای وادی رحمت، عملیات گلکاری، ساماندهی و تزیین فضای سبز به همراه تعویض ۱۱۰۰ پرچم قبور مطهر شهیدان نیز اجرایی شده است.

پروژه یازدهم؛ بهره برداری از پارک حیدربابا

با هدف افزایش سرانه فضای سبز و خدمت رسانی به مردم تبریز و در راستای تحقق باغ‌شهر تبریز و گسترش فضای سبز شهر، روز دوشنبه دهم خرداد ۱۴۰۰ پارک حیدربابا به مساحت ۹۲۸۶ متر مربع با هزینه تملک و اجرا ۲۵۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به عنوان یک پروژه خدماتی شهرداری تبریز بهره برداری شد. پارک حیدربابا چهل و پنجمین پارکی است که در دوره مدیریت فعلی شهرداری تبریز احداث و مورد بهره برداری قرار می گیرد. اجرای پارک حیدربابا، در راستای تداوم برنامه حفظ و تبدیل باغات قدیمی واقع در داخل شهر به پارک و مراکز تفریحی و گردشگری و مانعی برای تغییر کاربری باغات تبریز به فضاهای مسکونی و تجاری است. با بهره‌برداری از پارک حیدربابا، طرح توسعه آن نیز با تملک باغات همجوار و ادغام آن با این پارک در دستور کار شهرداری قرار دارد که نقش مؤثری در افزایش سرانه فضای سبز و توسعه فضاهای رفاهی و تفریحی شهروندان که لازمه یک شهر زیست‌پذیر است، خواهد داشت.

از جمله اقدامات صورت گرفته در این پارک محله‌ای می توان به دو هزار مترمربع کفپوش، ۲۵۰ تن آسفالت‌ریزی، ۴۵۰ متر مسیر دوچرخه‌سواری، ۱۶۵ مترمربع زمین بسکتبال، ۱۴۰ مترمربع زمین هفت‌سنگ، شش چشمه سرویس بهداشتی، و دو میز شطرنج اشاره کرد. همچنین، ۳۱۷ اصله نهال، پنج هزار بوته درختچه، شش هزار و ۹  گلدان گلگاری و دو هزار ۹۰۰ مترمربع چمن‌کاری، در راستای توسعه فضای سبز منطقه کاشته شده است.

پارک حیدربابا واقع در چایکنار و پشت بیمارستان استاد شهریار، یکی از نیازهای اصلی منطقه ۱ بود.

پروژه دوازدهم؛ مسیرگشائی فاز اول ملازینال

مسیرگشایی فاز اول خیابان ملازینال به طول ۳۵۰ متر و عرض ۱۶ متر با هزینه تملک و اجرا ۱۰۰ میلیارد ریال با هدف توسعه بسترهای عمرانی و آبادانی و خدمت رسانی به مردم تبریز روز دوشنبه دهم خرداد ۱۴۰۰ مورد بهره برداری قرار گرفت. مسیرگشایی ملازینال یکی از پروژه های مهم شهرداری منطقه ۱ تبریز در راستای احیا بافت فرسوده و مناطق کم برخوردار بود و با بهره برداری از آن، موجبات رضایت اهالی این محله را فراهم آورد. ۲۶ باب واحد مسکونی با مساحت عرصه ۸۲۹ مترمربع و مساحت اعتیانی ۱۵۵۹ مترمربع، در راستای این پروژه تملک شده است.  همچنین ۹۰۰ تن آسفالت‌ریزی اساسی، ۲۰۰ مترمربع کفپوش و طول جدول ۱۰۰ متر، جزو عملیات مسیرگشایی جدید در این خیابان هستند.

این مسیرگشایی آرزوی دیرینه شهروندان ساکن در این خیابان و جهت تسهیل تردد خودروها صورت گرفته است. فازهای بعدی این پروژه نیز در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفته است.

پروژه سیزدهم؛ مجموعه خدماتی چندمنظوره بحران

در سالنی با زیربنای یک هزار و ۵۰۰ مترمربع و ساختمان اداری جوار آن در ۲ طبقه و با زیربنای ۳۰۰ مترمربع برای استفاده های مختلف، خصوصا بهره گیری در مواقع بحرانی احداث شده و هم زمان با ولادت کریمه اهل بیت عصمت و طهارت (علیها السلام) به بهره برداری رسید.

 پروژه چهاردهم؛ مسیرگشایی جاده باسمنج به دروازه تهران

از پروژه های عمرانی منطقه ۲ مسیرگشایی جاده باسمنج به دروازه تهران به طول ۶۰۰ متر و به عرض ۱۲ و ۱۸ متری، است که با احداث این مسیر در حدود ۱۰ هزار متر مربع به فضای عمومی شهر افزوده شده است.

این مسیر در کمترین زمان ممکن جاده باسمنج را از طریق خیابان خورشید به مسیر دروازه تهران متصل می کند.

پروژه پانزدهم؛  پروژه های عمرانی، خدماتی و رفاهی در بافت تاریخی شهر

در راستای حفظ و احیای هویت تاریخی و فرهنگی تبریز، ده‌ها پروژه عمرانی، خدماتی و رفاهی در بافت تاریخی شهر و در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۸ تبریز به بهره‌برداری رسید.

احداث بازارچه صنایع دستی درب استانبول، جداره سازی نمای داخلی بازار تاریخی تبریز،  ۲۶ هزار متر مربع کف‌سازی در بازار تاریخی تبریز، پیاده راه حرمخانه، سنگفرش شفائیه، سنگفرش کوچه استاد شهریار، یخچال تاریخی صادقیه، سنگفرش محدوده مسجد انگجی، سنگفرش ورودی مسجد کریم خان، احداث فضای باز شهری در ورودی شهرداری منطقه ۸، احداث سردربهای پامبیقچی بازار و رهلی بازار، نوسازی سنگفرش و احیاء باغ گلستان، احداث ۳۰باب سرویس بهداشتی در معابر سطح حوزه و اجرای ۱۰ پروژه نقاشی دیواری سنتی همگون با بافت تاریخی شهر، سنتی سازی پل دارایی و پروژه های کف سازی بازار تاریخی تبریز شامل کفسازی تلیسچی بازار، باشماقچی بازار، بازار صفی، بازار شهیدی، بازار سراجان، کاروانسرای حاج حسین، سرای صاحب دیوان، تیمچه قندفروشان، بازار حرمخانه، سرای میرزا مهدی، بازار مقبره، پامبیقچی بازار، بازار سیگار فروشان، سرای شازده بزرگ، بازار جامبوران، بازار امیر، پشت بازار امیر پروژه‌های کف‌سازی و سنگفرش هستند که به بهره‌برداری ‌رسیدند.

پروژه شانزدهم؛ پارک کودک کوی دادگستری 

 مجموعه تفریحی پارک کودک کوی دادگستری دارای ۲ هکتار مساحت با پرداخت ۴۰ میلیارد ریال هزینه عملیات عمرانی و ارزش زمین ۵۰۰ میلیارد ریالی، به افتتاح رسید 

پارک کودک کوی دادگستری با ۲ هکتار مساحت دارای زمین بازی و مسیر ویژه دوچرخه سواری است که نصب چمن مصنوعی زمین ورزشی، استفاده از کفپوش های ویژه گرانولی برای محوطه زمین بازی، ایجاد آبشار مصنوعی برای زیبائی پارک و سرویس بهداشتی کودکان برای استفاده مناسب از فضای پارک، برای کودکان و نوجوانان احداث شده است. کاشت چمن فضای پارک کودک در وسعتی بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ مترمربع نیز انجام شده است.

پروژه هفدهم؛ پارک ترافیک (آموزشی)  

پروژه آموزش یادگیری قوانین راهنمائی و رانندگی در ۳ هزار و ۶۰۰ مترمربع، در کوی باغچه بان ائل گلی احداث شده است. در این پارک کودکان علاوه بر بازی و تفریح و بهره گیری مناسب از اوقات فراغت، می توانند با علائم راهنمائی و رانندگی و نظم و انظباط شهری هم آشنا شوند. برای زیبائی هرچه بیشتر پارک ترافیک، کاشت چمن در محوطه آن در فضایی حدود ۸۰۰ مترمربع، به انجام رسیده است.

پروژه هجدهم؛ آمفی‌تئاتر روباز عینالی

آمفی‌تئاتر روباز عینالی به مساحت ۷ هزار متر مربع و با گنجایش اسمی ۳ هزار نفر یکی از طرح های فرهنگی و رفاهی شهرداری در بام سرخ تبریز است که به بهره برداری رسید. این آمفی تئاتر یک ظرفیت مهم در جهت توسعه فرهنگی کهن شهر تبریز است که از طرف شهرداری تبریز با ۸۰میلیاردریال اعتبار تقدیم شهروندان هنر پرور و هنردوست و اهالی فرهنگ و هنر تبریز شد.

پروژه نوزدهم؛ ورود اولین محموله واگن های مونتاژ داخل «خط یک قطار شهری» به تبریز

طی قراردادی که در سال ۹۸ برای خرید رام‌های قطار شهری بین شهرداری تبریز و کارخانه‌ای در زنجان منعقد شد، ۲۷ رام برای شهر تبریز اختصاص یافت که  ۲ رام قطار از قدرالسهم تبریز در سال ۱۴۰۰ تحویل داده شد.
 
ظرفیت حمل مسافراین قطار ۱۹۲ نفر در حالت نشسته و ۱۰۵۰ نفر در ۶ نفر در هرمتر مربع است که بدون شک با جابجایی مسافر در هر ایستگاه این اعداد قابل افزایش است.
محل تامین اعتبارات این خرید از محل منابع دولتی و دارای ماده ٦٢ است. قیمت ساخت داخل هر رام قطار  ۵ واگنه حدود ۳ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۱۰۰ یورو و به عبارتی ۱۲۰میلیاردتومان می باشد که در مقایسه با  ساخت خارج بسیار مقرون به صرفه است.

با عنایت به راه اندازی خط تولید و ورود تجهیزات ١٠ رام قطار اول یعنی ٥٠واگن در آینده شاهد ورود قطارهای جدید در حداقل زمان خواهیم بود.

پروژه بیستم؛ بهره برداری از مجتمع مسکونی ۱۲۴ واحدی در شهرک اندیشه

در راستای سیاست های شهرداری تبریز مبنی بر تامین و احداث مسکن ارزان قیمت در مناطق کم برخوردار شهر، مجتمع مسکونی ۱۲۴ واحدی در شهرک اندیشه با حضور اعضای شورای شهر، شهردار تبریز و منتخبین مردم در شورای ششم به بهره‌برداری رسید.

این مجتمع مسکونی ۱۰ هزار متر مربع مساحت دارد و با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال،  تکمیل شده و کلید چند واحد مسکونی از این مجتمع به ساکنین آن از جمله به یک زوج جوان تحویل داده شد.

شهرداری تبریز در راستای تأمین و احداث مسکن ارزان‌قیمت و مقاوم اقدام به ساخت واحدهای مسکونی در شهرک های جدید کرده است که پروژه ۱۲۴ واحدی ذکرشده، از جمله آن هاست و بقیه پروژه ها آخرین مراحل ساخت خود را طی می‌کند.

افتتاح

بهره برداری از پروژه های عمرانی و خدماتی و ترافیکی منطقه ۹ تبریز

کریدور شمال جنوب خاوران به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های شهری به همراه ۲ پروژه عمرانی و ترافیکی دیگر امروز به بهره برداری می رسد.

به گزارش شهریار، در راستای خدمت رسانی به همشهریان عزیز، آئین افتتاح و بهره برداری از پروژه های عمرانی، خدماتی و ترافیکی شهرداری منطقه۹، با حضور مسئولین ارشد استانی، شهری و همچنین شهروندان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

بر این اساس امروز فاز نخست کریدور شمال - جنوب شهرک خاوران به طول ۲.۵ کیلومتر، مسیر دوچرخه سواری به طول ۵ کیلومتر و پد هلی کوپتر به بهره برداری رسید.

همزمان، عملیات احداث پارک دوستدار کودک نیز در شهرک خاوران توسط مسئولان ارشد شهری کلنگ زنی و آغاز شد.

هاشم آقا

چند پروژه عمرانی شهرداری منطقه ۵ تبریز به بهره برداری رسید

چند پروژه عمرانی شهرداری منطقه ۵ تبریز با هزینه ای بالغ بر ۲۸۰ میلیارد ریال با حضور شهرداری تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، مدیران شهری و شهروندان به بهره برداری رسید.

پارک هاشم آقا چاووشی در کوی ولی امر با پنج هکتار مساحت و ۴۰ میلیارد ریال هزینه، پارک شهدای محیط بان در کوی شهید بهشتی با دو هکتار مساحت و ۴۰ میلیارد ریال هزینه، پارک کودک مرزداران با هفت هزار متر مربع مساحت و ۴۰ میلیارد ریال هزینه، مرکز سپتیک و بوستان محله ای مرزداران با ۵۰ میلیارد ریال هزینه، چهار پارک پله ای باغمیشه با هفت هزار متر مربع مساحت و ۱۰ میلیارد ریال هزینه و آسفالت ریزی اساسی و خدمات محله ای با ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه تا تیر ۱۴۰۰، پروژه های آماده افتتاح شهرداری منطقه ۵ تبریز در دهه امامت و ولایت هستند که امروز مورد بهره برداری قرار گرفت.

افتتاح

پیاده راه امین و بازارچه صنایع دستی درب استانبول افتتاح شد

در راستای حفظ و احیای هویت تاریخی و فرهنگی تبریز،  دو پروژه عمرانی، رفاهی شهرداری منطقه ۸ تبریز با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال عصر امروز به بهره‌برداری رسید.

 مسیرپیاده راه امین یکی از این پروژه ها  است که با  اتمام عملیات ایستگاه مترو، آزاد سازی و ایجاد پیاده راه در این مسیردر دستور کار شهرداری منطقه ۸ و سازمان قطارشهری قرار گرفته که با تکمیل سنگفرش، ایجاد فضای سبز در طول مسیر و نصب ایستگاه های اتوبوس، این پروژه مهم با ۹۸۰۰متر مربع کفسازی و اعتبار ۱۵۰میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
 در اجرای پروژه ساماندهی و بازگشایی پیاده راه امین، اولویت با عابرین پیاده بوده و بیشتر مسیرهای ترددی  پیاده محور است.
دومین پروژه مورد افتتاح شهرداری منطقه ۸،    بازارچه صنایع دستی درب استانبول است که در کنار درب تاریخی استانبول احداث شده و شامل ۶ باب مغازه عرضه صنایع دستی میباشد که در راستای حمایت و تقویت هنرهای صنایع دستی استان احداث شده و با استقرار اهالی هنر و فرهنگ بطور رسمی افتتاح شد.

افتتاح

گلستان شهدای ستارخان و کافه هنر مقبره‌الشعرا به بهره برداری رسید

دو پروژه خدماتی رفاهی گلستان شهدای ستارخان و کافه هنر مقبره‌الشعرا در حوزه شهرداری منطقه ۱۰ تبریز با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال عصر امروز به بهره برداری رسید.

پروژه گلستان شهدای ستارخان، یکی از مطالبه‌های شهروندان ساکن در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۱۰ است که پس از چندماه عملیات عمرانی با ۳.۵ هکتار مساحت  و با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی آماده بهره برداری شد.

علاوه بر تملک این پارک، پارک ۳۵هزار متر مربعی، فضای بازی کودکان، زمین ورزشی، فضای فرهنگی و کتابخانه در دل فضای سبز احداث و در اختیار شهروندان قرار گرفت.  احداث مخزن آب، ساماندهی مزار شهدا، اجرای جدول فانتزی، تعبیه مبلمان شهری مناسب،کاشت فضای سبر، رنگ کاری دیوارهای پیرامون پارک و کف‌سازی درون پارک دیگر اقدامات شهرداری این پارک محله ای است.

کافه هنر  مقبره‌الشعرا  پروژه‌ دیگر شهرداری منطقه ۱۰ است  که با مساحت ۸۰۰ متر مساحت و ۴۰ میلیارد ریال اعتبار، همزمان با گلستان شهدای ستارخان به بهره‌برداری رسید.

فاز دوم مجتمع خدماتی تفریحی رفاهی عتیق به بهره‌برداری رسید

افتتاح

در راستای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری و احیا بافت‌ فرسوده در محدوده تاریخی و فرهنگی، فاز دوم مجتمع خدماتی تفریحی رفاهی عتیق در فضایی به مساحت ۴ هکتار و با اعتبار ۱۷۰۰ میلیارد ریال عصر امروز به بهره‌برداری رسید.

 پروژه عتیق در ۷ طبقه شامل طبقات تجاری، خدماتی و پارکینگ اجرا شده است که ۲ هزار میلیارد ریال نیز برای تامین تأسیسات زیر بنایی مجتمع اختصاص یافته است.

از مجموع ۵۳۹ واحد این پروژه، ۱۷۳ واحد خدماتی، ۳۲۳ واحد تجاری و پارکینگ با گنجایش بیش از ۱۱۵۰ دستگاه خودرو، فودکورت، شهربازی و غیره پیش بینی شده است.  

برخی واحدهای این پروژه نیز در سال های اخیر تحویل داده شده و مالکین در حال فعالیت هستند.

در مرحله اول طرح بازآفرینی بافت تاریخی و فرسوده عتیق، ۲۰۰ واحد مسکونی توسط شهرداری تبریز احداث و افتتاح شده است.

باغشمال

قلب سبز تبریز افتتاح شد

 پروژه بزرگ پارک باغشمال در محدوده مرکزی شهر تبریز با حضور مسئولان ارشد استانی و شهری به بهره برداری رسید.

پروژه مجموعه فرهنگی و تاریخی باغشمال تبریز، یکی از بزرگترین پروژه‌های شهرداری تبریز در دوره فعلی مدیریت شهری است که در زمین‌های پادگان سابق لشگر ۲۱ حمزه احداث شده است.

فاز نخست این مجموعه شامل فضای سبز، کف‌سازی و مبلمان پارک مراحل پایانی احداث را طی کرده و به بهره‌برداری رسید.

مساحت کل مجموعه تاریخی -فرهنگی اغشمال  ۱۰ هکتار  است که فاز اول آن  در مساحتی معادل ۴۶ هزار مترمربع امروز به بهره‌برداری رسید.

با توجه به بزرگی مساحت پارک باغشمال و لزوم استفاده هر چه سریع تر شهروندان از این فضای سبز و مفرح در مرکز شهر تبریز، مطابق برنامه ریزی ها مقرر شد در ۲ فاز احداث و افتتاح و مورد بهره برداری قرار گیرد که بر این اساس ۴۶ هزار مترمربع آن در فاز اول احداث و ۵۳ هزار مترمربع آن در فاز دوم مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

جدول کشی و کف سازی با کف پوش های رنگی در اشکال متفاوت، نمای ساختمان های مستقر در پارک، نصب درب و پنجره، فنس کشی و حصار کشی فاز ۲ پارک باغشمال، آزادسازی و بازگشایی دیوارهای پارک از سمت خیابان ارتش و خیابان آزادی و همچنین تأمین روشنایی از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است.

برای تملک و اجرای این پارک، سه هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال هزینه شده و شهرداری منطقه ۳ تبریز ماموریت اجرای آن را به عهده داشته است.  

به گفته ایرج شهین باهر، سیاست گذاری شهرداری تبریز برای میانگین افتتاح یک پروژه در هر ۱۰ روز و هم اکنون دو بار در هفته، موظف کردن خود و مجموعه مدیریت شهری جهت تکمیل پروژه های ناتمام است. بنا بر اعلام شهردار تبریز، عمده پروژه های در دست اجرا تا پایان دوره فعلی شورای شهر به بهره برداری می رسد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 0 =