شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
کد خبر74465

شهید چمران به‌تنهایی یک مجموعه است/ زندگی و شخصیت چمران پیچیدگی‌های خاص خود را دارد

ایوب آقاخانی - ایرج شهین باهر - نمایش تکه های سنگین سرب

نویسنده نمایش "تکه‌های سنگین سرب" گفت: نوشتن از شهید چمران به این معنی نیست که ایشان در مقایسه با سایر شهدای عزیزمان تشخص ویژه‌ای در خدمتی که انجام داده داشته باشد، بلکه او شخصیتی دراماتیک داشته و به‌تنهایی یک مجموعه است.

به گزارش شهریار، ایوب آقاخانی، نویسنده تبریزی نمایش "تکه‌های سنگین سرب" با حضور در تئاتر شهر تبریز شاهد اجرای این نمایش توسط حامد منافی و نیلوفر علیپور کامران به کارگردانی سعید رضانژاد بود.

آقاخانی در حاشیه اجرای این نمایش با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از آن اظهار داشت: همه ما خواه یا ناخواه دوست داریم و می‌توانیم در زادگاهمان خدمت کنیم. از بداقبالی من است که مجبور شدم در جایی دور از تبریز قلم بزنم.

وی افزود: با این حال خوشحال هستم که پرچم تبریزی‌ها را بالا نگه داشته‌ام. امیدوارم که لایق این اتفاقات باشم. همه ما با تکیه بر شانه شهدا قد خودمان را تاریخ نشان داده‌ایم اما برخی از آن‌ها مانند شهید چمران چگالی شخصیتشان برای کسانی که می‌خواهند بنویسند، به‌مراتب بالاتر و قابل‌بحث‌تر وگرنه نوشتن از شهید چمران به این معنی نیست که ایشان در مقایسه با سایر شهدای عزیزمان تشخص ویژه‌ای در خدمتی که انجام داده داشته باشد بلکه او شخصیتی دراماتیک داشته و به‌تنهایی یک مجموعه است.

آقاخانی ادامه داد: اما پیچیدگی‌های زندگی و شخصیت شهید چمران باعث شده بخشی از کارنامه من به این شخصیت و دو شخصیت دیگر در حوزه جنگ گره بخورد.

این نویسنده تبریزی با اشاره به شرایط جهان پس از شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: امیدوارم نه‌تنها دوره دفاع مقدس بلکه از دوره فعلی هم غافل نشویم. البته جنگ بزرگ‌ترین و مؤثرترین اتفاقاتی است که همه آحاد جامعه را درگیر کرد. آنچه از دستم برمی‌آید، این است که به بخش‌های مختلف تاریخ توجه کنم. در خصوص همین دوران هم که زندگی همه به خاطر شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرارگرفته و به‌نوعی یک جنگ است هم باید نوشته شود که البته این کار را کرده‌ایم و تقریباً تمام سال 99 را به این مورد اختصاص دادم.

 وی در پایان گفت: زندگی پرفیض شهید چمران بخشی تاریخ معاصر ما است. بخش‌های زیادی هستند که دیده نشده‌اند و همه باید به آن توجه کنیم. اینکه من در خصوص زوایای مختلف زندگی شهید چمران بنویسم و تبریزی‌ها روی صحنه آن را اجرا کرده و چهره‌های شامخ تبریز و مردم آن با وجود ترس از کرونا در کنار همدیگر حضور یافته و آن را تماشا کنند، ارزش و افتخار زیادی برای زندگی من ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است، این اجرا به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، سید قاسم ناظمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، ایرج شهین باهر، شهردار تبریز، بابک دانش پناه، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز و پیشکسوتان و علاقه مندان به هنرهای نمایشی در تئاتر شهر تبریز برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =