چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
کد خبر74549

شهردار تبریز خبر داد:
احداث گلخانه‌های عینالی در راستای خودکفایی در تولید گل و گیاه

چند پروژه عمرانی شهرداری منطقه ۵ تبریز با هزینه ای بالغ بر ۲۸۰ میلیارد ریال به  بهره برداری رسید.

شهردار تبریز گفت: در دوره فعلی مدیریت شهری، ۲ گلخانه جدید در تفرجگاه عینالی احداث و به بهره‌برداری رساندیم تا در زمینه تولید گل و گیاه به خوکفایی برسیم.

به گزارش شهریار، ایرج شهین‌باهر اظهار کرد: خودکفایی در تولید محصولات مورد نیاز شهرداری تبریز و مناطق و سازمان ها، سیاست ویژه این دوره از مدیریت شهری تبریز بود که در این راستا با مطالعات میدانی و تحقیق و پژوهش و در نظر گرفتن شرایط آب و خاک تبریز، دو گلخانه به گلخانه های تفرجگاه عون بن علی افزوده شد.

او افزود: در سال ۱۳۹۸ دومین و در سال ۱۳۹۹ سومین گلخانه که صفر تا صد آن را همکاران سازمان عون بن علی انجام داده اند، به بهره برداری رسید.

شهردار تبریز تصریح کرد: گلخانه ی شماره ۲ تفرجگاه عون بن علی با ظرفیت تولید ۳۰ هزار گلدان، ۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و گلخانه ی شماره سوم این تفرجگاه با ۴۵۰ مترمربع مساحت ظرفیت تولید ۳۵ هزار گلدان دارد.

او اضافه کرد: رویکرد این دوره از مدیریت شهری تبریز، توسعه پایدار فضای سبز است که در این راستا گل و گیاه هایی متناسب با جغرافیا و شرایط آب و هوایی ارتفاعات عون بن علی تولید و کاشته شده است.

ایرج شهین‌باهر خاطرنشان کرد:  مجموعه عون بن علی خاک و اقلیم منحصربه فردی دارد و از این رو احداث گلخانه های شهرداری علاوه بر ایجاد امکان کار مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه گل و گیاه، امکان شناسایی گونه های سازگار با خاک و اقلیم این منطقه را نیز فراهم می سازد که بازدهی بهتری نیز دارد.

او یادآور شد:  با هدف فرهنگ سازی هر چه بیشتر کاشت گیاهان دارویی چند ساله در عون بن علی، از سال ۱۳۹۸ با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی، پروژه شناسایی گونه های گیاهی مقاوم متناسب با شرایط ویژه عون بن علی آغاز و چند گونه گیاهی به صورت آزمایشی کاشته شد.

شهردار تبریز تأکید کرد: در مجموع اکنون ظرفیت تولید گلخانه های تفرجگاه عون بن علی به ۹۵ هزار گلدان افزایش یافته که ۹۵ درصد نیاز این تفرجگاه را تامین می‌کند.

او با اشاره به کاشت گیاهان دارویی در تفرجگاه عینالی نیز گفت: با هدف فرهنگ سازی هر چه بیشتر کاشت گیاهان دارویی چند ساله در عون بن علی از سال ۱۳۹۸ با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی پروژه شناسایی گونه های گیاهی مقاوم متناسب شرایط ویژه عون بن علی آغاز و چند گونه گیاهی به صورت آزمایشی کاشته شد که زنده مانی این گیاهان پس از سرمای شدید کوهستان به صورت تجربی مشاهده گردید و نشان از موفقیت ۱۰۰ درصد کاشت آزمایشی این گیاهان در ارتفاعات کوهستانی عون بن علی می باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 11 =