نمایش همه
 • وکیل-تهران.jpg ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۴۳

  دانستنی های حقوقی؛

  حق داشتن وکیل به چه معناست؟

  شهریارنیوز: با شروع فرایند دادرسی کیفری، متهم حق خواهد داشت تا از همراهی یک وکیل در مراحل قضایی بهره ببرد. گرچه این حق در دادرسی مدنی و در دادگاه‌های حقوقی نیز رعایت می‌شود، به‌جهت حساسیت مراحل کیفری و رسیدگی به اتهام و صدور حکم محکومیت، سلب حق داشتن وکیل برای متهم موجب مجازات انتظامی برای مسئولان و مقامات قضایی است.

 • IMG_7650.jpg ۱۳۹۷-۰۲-۰۶ ۰۸:۲۸

  دانستنی های حقوقی؛

  تحصیل و ترک تابعیت نسبت به اولاد و زوجه چه آثاری خواهد داشت؟

  شهریارنیوز: تابعیت عبارت از رابطه‌ای سیاسی و معنوی است که شخص خاصی را به دولت معینی پیوند می‌دهد. نظر به اصل احترام به آزادی افراد، اصولا قانونگذاران تحصیل و ترک تابعیت را جایز می‌دانند.

 • 18-24-38.jpg ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۱۲:۲۶

  دانستنی های حقوقی؛

  قانون درباره تقصیرات مأمورین دولتی چه می‌گوید؟

  شهریارنیوز: تقصیرات مقامات و مأموران دولتی نسبت به افراد از قبیل بازداشت غیرقانونی، هتک حرمت منازل، هتک حرمت مراسلات و مخابرات، اخذ اقرار به شکنجه و تعدیات مالی مأموران در فصل دهم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات) پیش‌بینی شده است.

 • 39661.jpg ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۳:۳۳

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با مقررات توقیف اموال محکوم‌علیه در قانون اجرای احکام مدنی

  شهریارنیوز: توقیف اموال محکوم‌علیه، به بازداشت دارایی‌های شخصی گفته می‌شود که حکم، به ضرر او صادر شده است. این دارایی‌ها ممکن است منقول یا غیر منقول باشد.

 • compra-venta.jpg ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۱۰:۳۳

  دانستنی های حقوقی؛

  نکاتی که موجر و مستاجر باید درباره «عقد اجاره» بدانند!

  شهریارنیوز: اجاره عقدی است که به موجب آن یک طرف منفعت عین یا نیروی کار خود را در ازاء اخذ اجرت معامله می‌کند. مورد اجاره ممکن است اشیاء، حیوان یا نیروی انسان باشد.

 • 636408351614023241.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۸:۴۸

  دانستنی های حقوقی؛

  مفهوم جنایت علیه بشریت و مصادیق آن در قوانین بین المللی چیست؟

  شهریارنیوز: عبارت «جنایت علیه بشریت» بارها و بارها در خبرهای داخلی و خارجی، مقالات مختلف و رخدادهای تاریخی به گوش‌مان خورده است و کم‌وبیش از مفهوم بین‌المللی آن آگاهیم و نمونه‌های بارز آن همچون کشتار جمعی، نژادی و … را می‌شناسیم؛ اما معنای دقیق این عبارت چیست؟

 • 8779356-scales-justice-and-hammer-on-white-background-isolated-3d-image.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۱۰:۴۵

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با شرایط تحقق «استیفا از عمل غیر»

  شهریارنیوز: برای تحقق مسئولیت ناشی از استیفا از عمل غیر و برای ایجاد الزام به پرداخت اجرت‌المثل، شرایط و ارکان خاصی باید موجود باشد مانند اینکه شخصی کارگری را که در خیابان آماده به کار بوده، سوار اتومبیل خود کند و به منزل خود ببرد و دستور اجرای عملی را به او بدهد؛ بدون اینکه با او قراردادی بسته باشد.

 • BN-MB177_woodwa_P_20160111165758.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۱:۲۸

  دانستنی های حقوقی؛

  چه جرایمی موجب سوءپیشینه کیفری می‌شوند؟

  شهریارنیوز: یکی از مدارکی که در زمان استخدام دولتی، اخذ جواز کسب و پروانه‌های شغلی و… از متقاضی خواسته می‌شود، گواهی عدم سوءِپیشینه است. برای دریافت گواهی عدم سوءِپیشینه‌ کیفری، نداشتن محکومیت مؤثر کیفری شرط است. اما محکومیت مؤثر کیفری چیست؟

 • 2304358.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۰۷:۳۰

  کارشناسان می‌گویند تلگرام به زودی از دسترس خارج می شود و باید اطلاعاتتان را ذخیره کنید؛

  عملیات نجات فایل‌های شخصی در تلگرام

  شهریارنیوز: در وانفسای بحث فیلترینگ تلگرام یکی از نگرانی هایی که وجود دارد ذخیره اطلاعات و فایل هایی است که طی این مدت در تلگرام نگهداشته اید.اینجا برایتان از نحوه ذخیره این اطلاعات می گوییم.

 • index.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۱۰:۳۹

  دانستنی های حقوقی؛

  کارت بازرگانی به چه کار‌هایی می‌آید و چه کاربرد‌هایی دارد؟

  شهریارنیوز: بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند.

 • ljquxkebft54789775298c4-620x350.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۰۹:۲۶

  دانستنی های حقوقی؛

  فروش ملک مشاع چگونه امکان‌پذیر است؟

  شهریارنیوز: هرچند فروش ملک مشاع به سبب تعدد مالکین و عموماً اختلاف میان ایشان ممکن است دشوار باشد و حتی معمولاً در مقایسه با ملکی که یک مالک دارد (ملک مفروز) معمولاً افت قیمت خواهد داشت، اما باید بدانیم که هریک از مالکان مشاع بدون اجازه دیگر مالکان، حق دارد نسبت به سهمی که مالک است، اقداماتی از قبیل: فروش و اجاره را انجام دهد.

 • 19710_807.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۱۳:۱۳

  ساز سفر؛ کوک کوک است

  شهریارنیوز: پیروز ارجمند را پیش از اینکه طی سال‌های 92 تا 94 مدیرکلی دفتر موسیقی وزرات فرهنگ و ارشاد را تجربه کند، همه به عنوان نوازنده و آهنگساز می‌شناختند؛ اما او بیش‌تر از اینکه نوازنده و آهنگساز و یا مدیری در حوزه موسیقی باشد، عاشق سفر است؛ عشقی که از هفت سالگی شروع شد و او را برد به 60 کشور دنیا.

 • index.jpg ۱۳۹۷-۰۱-۰۷ ۱۳:۰۷

  دانستنی های حقوقی؛

  حق محاکمه عادلانه چیست و چه اثراتی دارد؟

  شهریارنیوز: حق محاکمه عادلانه به عنوان یکی از حقوق اساسی بشر در سطح بین الملل به رسمیت شناخته شده است.

 • photo_2016-09-15_19-12-34.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۲:۰۴

  تبریز فردوس نشان

  شهریارنیوز: تبریز و آذربایجان به دلایل دیگری نیز نشان خود را بر سفره‌های ایرانیان بر جا گذاشته‌: تبریز‌، كرسي این ايالت باستانی ایرانی از ديرپاترین پایتخت‌های ایران در ادوار مختلف بوده و بر همین پایه شهری توسعه یافته و پرشكوه و الگو به حساب می‌آمده - چنان که امروز هم بر همین طریق است –

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۱:۵۹

  تبریز 2018 به فکر طعم و مزه متنوع

  شهریارنیوز: هر چند کباب تبریز شهره خاص و عام است اما تنوع غذایی آن چیزی است که گردشگران به دنبال آن می‌گردند. غذا و نوشیدنی یکی از تفریحات ثابت مردم است، اما برخی پا را از دایره تفریح بیرون می‌گذارند و به‌دنبال تجربه مزه‌های تازه به‌شهرها و کشورهای دیگر سفر می‌کنند. گردشگران هم می‌کوشند تجربه‌ای در عادت غذایی بومیان کسب کنند. با این همه، ایران با‌وجود هزاران نوع دستور‌پخت غذاهای رنگارنگ، برای گردشگران خارجی اهل شکم‌گردی فقط با کباب شناخته می‌شود.

 • museum.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۱:۵۲

  شهر خانه‌های قاجاری؛

  در کوچه‌های تبریز تاریخ را ورق بزنیم

  شهریارنیوز: تبریز با قدمت چند هزار ساله، نمایشگر خانه‌هایی است که از گذشتگان به یادگار مانده‌اند. وجود ۸۰۰ خانه تاریخی و قدیمی در شهر تبریز، به نوعی این شهر را به عنوان پایتخت و ویترین خانه‌های تاریخی در ایران تبدیل کرده است.

 • index.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۱:۱۷

  تبــریز شهــر اولیـــــن‌ها

  شهریارنیوز: شاید تاکنون پیش آمده است که نام تبریز را با عنوان «شهر اولین‌ها» دیده یا شنیده‌اید؛ ولی دلیل این نام‌گذاری چیست و این شهر به چه دلیلی به این نام خوانده می‌شود؟

 • payrollpicture.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۰۸:۴۳

  دانستنی های حقوقی؛

  بر اساس چه قوانینی حقوق و مزایای کارمندان توقیف می شود؟

  شهریارنیوز: واژه توقیف در لغت به معنای بازداشت کردن، از حرکت بازداشتن و در جایی نگاه‌داشتن است. واژه‌های حقوق و مزایا هم به ترتیب، جمع واژه‌های حق و مزیت است و عبارت «حقوق و مزایا»، در اصطلاح به مجموع پولی گفته می‌شود که به اشخاصی که برای دیگران، کار می‌کنند، پرداخت می‌شود.

 • 15625330_711838355633918_869277603771449344_n.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۰۹:۱۱

  دانستنی‌های حقوقی؛

  آشنایی با چگونگی شکایت از آرایی که غیابی صادر شده اند!

  شهریارنیوز: واخواهی حاصل مصدر واخواندن است که در لغت به معنای عمل اعتراض می‌باشد؛ که واخواست نیز از آن مشتق شده است.

 • 1.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۴:۱۵

  در گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز مطرح شد:

  با بخش‌نامه و دستور نمی‌توان بازار تبریز را در ایام نوروز رونق بخشید/ خانه‌های تاریخی در کاربری اداری تلف می‌‎شوند

  شهریارنیوز: نوروز برای هر شهری حال و هوای دیگری دارد شاید در کشور ما بیشترین حجم سفر در این تعطیلات شیرین انجام می شود.

 • 3908267_987.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۰۹:۰۴

  دانستنی های حقوقی؛

  مجازات شهادت کذب در قانون چیست؟

  شهریارنیوز: شهادت عبارت است از اینکه شخصی به نفع یکی از اصحاب دعوی و بر ضرر دیگری اعلام اطلاع و خبر از وقوع امری کند. شهادت کذب نیز عبارت از ادای گواهی دروغ توسط گواه نزد مقامات رسمی در دادگاه است.

 • 57456528.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۱:۳۵

  معیار سنجشِ "نوروزگاه" چیست؟

  وقتی "نوروزگاه" با گردشگری گره می‌خورد

  شهریارنیوز: "نوروزگاه" تک کلمه‌ای نوپا و کودکی سه ساله در کشور است که تجربه‌ای متفاوت از همه کودکان دارد، تجربه‌ای از برپایی یک آئین در این مدت که باعث شده براساس هدف‌اش در همین مدت زمانِ کم بتواند جای خود را در یک زمانِ خاص و در همه‌ی کشور باز کند، کلمه‌ای که به مرور می‌تواند به یک آئین تبدیل شود.

 • Bridal-kitchen-layout2.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۱۲ ۰۹:۳۲

  دانستنی های حقوقی؛

  نکاتی که باید درباره استرداد جهیزیه پس از طلاق بدانید!

  شهریارنیوز: در شرایط عادی، تقریبا هیچ زنی به فکر استرداد جهیزیه خودش نخواهد بود و زن و شوهر به‌صورت دو شریک واقعی کنار هم زندگی می‌کنند، اما داستان زمانی جنجالی خواهد شد که موضوع طلاق مطرح بشود، که لازم است طرفین با حقوق خود آشنا باشند.

 • 1425_635443911770038076_l3.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۰۹:۰۹

  دانستنی های حقوقی؛

  برای تصادفات رانندگی منجر به مرگ چه قوانینی وجود دارد؟

  شهریارنیوز: یکی از مرسوم‌ترین دلایل قتل افراد، ناشی از بی‌احتیاطی و حوادث مرتبط با رانندگی است. در این مطلب در خصوص ابعاد حقوقی قتل و کشتار ناشی از حوادث رانندگی صحبت خواهیم کرد.

 • 811421051768723520425211823221821867183122195.gif ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۸

  دانستنی های حقوقی؛

  نکاتی که باید در مورد «شروط ضمن عقد قابل ذکر در عقدنامه» بدانید!

  شهریارنیوز: ما در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم: اولاً با شروط ضمن عقدی که تقریباً در تمامی عقدنامه‌ها وجود دارد آشنا شوید؛ ثانیاً بدانید چه شروط دیگری را می‌توانید به عقدنامه‌ها اضافه کنید تا کاستی‌های قانون را در زندگی خانوادگی‌تان، خودتان مرتفع کنید.

 • 22.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۰۹:۰۹

  دانستنی های حقوقی؛

  نکات کلیدی که باید درباره پشت نویسی چک بدانید!

  شهریارنیوز: حتماً شما هم تاکنون عباراتی نظیر پشت نویسی چک یا ظهرنویسی چک را شنیده‌اید. در این مطلب قصد داریم به بررسی پشت نویسی چک، انواع آن، و مسئولیت‌های پشت نویس بپردازیم و ابعاد مختلف حقوقی آن را مطرح کنیم.

 • 134543.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۹:۵۰

  چگونه به گردشگران در خانه‌های خود اسکان دهیم؟

  شهریارنیوز: طی روزهای اخیر مردم پیامکی با متن «به کمک ما میزبان حضور گردشگران نوروزی در منزل خود باشد و درآمد کسب کنید» دریافت کردند که از آنان خواسته شده که با ثبت اطلاعات خود و به اشتراک گذاشتن تصاویر مرکز اقامتی و خانه‌های خود برای میزبانی از گردشگران عضو سامانه شوند.

 • uyiui.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۸:۵۶

  دانستنی های حقوقی؛

  چه جایگزین هایی برای مجازات حبس در قانون وجود دارد؟

  شهریارنیوز: زمانی مجازات حبس بهترین مجازات قلمداد می‌شد؛ اما اکنون بعد از گذشت مدتی، مضرات آن برای همه آشکار شده است و آثار منفی و زیان‌بار آن برای شخص زندانی، خانواده‌ی او و جامعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

 • 635976184689881493.jpg ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۰۸:۴۸

  دانستنی های حقوقی؛

  «کودکان طلاق» از چه حقوقی برخوردار هستند؟

  شهریارنیوز: کودکان طلاق، دسته‌ای از کودکان هستنند که باید حقوق حقه آنها را مورد توجه بسیار قرار داد. نخستین موضوع در خصوص این قبیل کودکان، به رسمیت شناختن حقوق آنهاست. یکی از مواردی که در این زمینه باید به آن پرداخته شود، حق ملاقات آنها با والدی است که تحت حضانت او قرار ندارد.

 • Faskh-Hilawyer.ir-.jpeg ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۰۸:۴۲

  دانستنی های حقوقی؛

  چگونه می توانید با «حق فسخ» احقاق حق کنید؟

  شهریارنیوز: بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وقتی کالایی را خریدند و سپس متوجه عیب آن شدند، دیگر کاری از دستشان ساخته نیست و باید با همان کالای معیوب سر کنند.این تصور اشتباه است.