نمایش همه
 • 5595978_783.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۲

  دانستنی های حقوقی؛

  یک «وصیت نامه» صحیح چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

  شهریارنیوز: وصیت از جمله اعمال حقوقى است که هر فردى ممکن است نیازمند آن باشد چه بسا دیده شده است که اشخاص نمی‌توانند دیون و طلب‌هاى خویش را در زمان حیات خود پرداخت یا مطالبه کنند همچنین ممکن است افراد در زمان حیات خود، به انجام کارى تمایل داشته‌اند یا قسمتى از آن را انجام داده و قسمتى دیگر را ناتمام گذاشته‌اند، اما اجل، مجال اتمام یا انجام آن کار را ممکن نساخته است.

 • 55753.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۸ ۰۸:۵۱

  دانستنی حقوقی؛

  برای گرانفروشی در حمل ونقل کالا و مسافر چه مجازات هایی وجود دارد؟

  شهریارنیوز: حمل و نقل کالا و مسافر از جمله خدماتی است که افراد زیادی را مشغول به کار کرده است و تک تک افراد جامعه ممکن است با این موضوع به صورت مستقیم یا غیر مسنقیم در ارتباط باشند.

 • images490.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۶ ۰۸:۳۳

  دانستنی های حقوقی؛

  ضابطان قضایی چه افرادی هستند و چه وظایفی دارند؟

  شهریارنیوز: ضابطان، مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و علایم و جمع‌آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضایی به‌موجب قانون اقدام می‌کنند.

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۰۹:۰۱

  دانستنی های حقوقی

  آشنایی با چند تفاوت مهم و اساسی چک با سفته

  شهریارنیوز: چک بهتر است یا سفته؟ در کجا باید از چک استفاده کرد و در کجا باید از سفته استفاده کرد؟ استفاده از هر کدام از آنها چه آثار حقوقی دارد؟ پاسخ به این سوالات در این مطلب بیان شده است.

 • photo_2018-02-10_04-05-36.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۴ ۱۴:۲۹

  رئیس کمسیون شهرسازی و معماري شورای اسلامی تبریز در حاشیه جلسه اسکان حقوق بشر در کوالالامپور:

  لزوم افزایش ارتباطات بین‌اللملی در مدیریت شهری تبريز/ در ساماندهی حاشیه‌نشینی نباید صرفا به دولت اتکا کنیم و نيازمند تغيير نگرش هستيم

  شهریارنیوز: عضو شورای اسلامی شهرتبریز در نهمین نشست شهري جهان حضور یافت.

 • divorce-01.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۴ ۰۸:۵۳

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با مراحل انجام طلاق توافقی در قانون حمایت خانواده

  شهریارنیوز: طلاق در لغت به معنای گشودن گره، ترک کردن و رها کردن است و در فقه اسلامی به معنای زایل کردن عقد نکاح با لفظ مخصوص است.

 • photo_۲۰۱۸-۰۱-۱۴_۲۲-۱۶-۳۵.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۰۸:۳۹

  دانستنی های حقوقی؛

  «دستور تخلیه» چرا و چگونه صادر می شود؟

  شهریارنیوز: «دستور تخلیه» از جمله عبارات آشنای حقوقی است که ممکن است هر موجر یا مستاجری زمانی با این عبارت برخورد کرده و تحت تاثیر آثار این عبارت حقوقی قرار بگیرد. لذا در این مطلب سعی داریم تا نکات مهمی را درباره چرایی و چگونی «دستور تخلیه بیان نماییم.

 • 8.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۸:۲۰

  دانستنی های حقوقی؛

  اموال مردانی که دارای چند همسر هستند چگونه میان وراث تقسیم می شود؟

  شهریارنیوز: تقسیم اموال افراد فوت شده از آن دست دعواهای حقوقی است که به تعداد زیاد و هر روزه در اطراف خود شاهد هستیم به گونه ای که تبعات این اختلافات به صورت مستقیم و غیر مستقیم دامنگیر بسیاری از افراد خانواده ها شده است.

 • Legal-profession.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۰۸:۵۶

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با انواع وکالت، از وکالت «اتفاقی» تا وکالت «تبرعی»

  شهریارنیوز: امروزه حق برخورداری از وکیل در دادگاه‌ها و مراجع تعقیب، جزئی از حقوق بشر محسوب می‌شود و پیمان جهانی حقوق مدنی و سیاسی که در دسامبر ۱۹۹۶ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و در سال ۱۳۴۵ به تصویب قوه‌ی مقننه ایران درآمد، این حق را به رسمیت شناخته است.

 • 99084_220.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۱۰:۰۵

  دانستنی های حقوقی؛

  چند نکته برای آپارتمان نشینی، از «هزینه برف روبی» تا «مشکل فروش انباری»

  شهریارنیوز: زندگی افراد در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی به علت وجود تفاوت سلیقه ها همیشه محل بروز اختلاف و گاهی طرح دعواهای حقوقی بوده به گونه ای که در این دعواها گاهی کار به نزاع کشیده و تبعات بسیار جبران ناپذیری در پی داشته است.

 • thinkstockphotos-95403455.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۸:۳۶

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با جزییات حضور کارشناسان در دعاوی حقوقی و کیفری

  شهریارنیوز: با توجه به کثرت و گستردگی علوم و فنون باید گفت به طور یقین، قضات دادگاه‌ها نمی‌توانند در دیگر مسائلی که خارج از حیطه شغلی آنهاست، اظهارنظر کنند و به همین دلیل، باید از نظر کارشناس استفاده کنند؛ بنابراین، طرفین می‌توانند با توافق، شخصی را به عنوان کارشناس مشخص کنند.

 • اثبات-مالکیت.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۹:۴۹

  دانستنی های حقوقی؛

  با چه روش‌هایی می‌توانیم مالکیتمان را اثبات کنیم؟

  شهریارنیوز: بدون شک یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های بشر از انجام فعالیت‌های اقتصادی، کسب دارایی است. از زمان شکل‌گیری جوامع تا به امروز هرگاه انسان به یک فعالیت اقتصادی پرداخته، انگیزه به دست آوردن مال و دارایی همراه او بوده است.

 • n00230182-b.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۹:۱۴

  دانستنی های حقوقی؛

  «مجرمان سیاسی» از چه حقوقی برخوردار هستند؟

  شهریارنیوز: اصل صد و شصت و هشتم (168) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان می کند رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیأت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد. نحوه انتخاب، شرایط، اختیارات هیأت منصفه و تعریف جرم سیاسی را قانون بر اساس موازین اسلامی معین می‌کند.

 • index.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۰۹:۰۵

  دانستنی های حقوقی؛

  «تخریب اموال تاریخی و فرهنگی» چه مجازاتی دارد؟

  شهریارنیوز: هر روز اخباری مبنی بر تخریب آثار باستانی، ساخت‌وساز در حریم بناهای تاریخی، حفاری در حریم حفاظت آثار تاریخی و سرقت کاشی‌های بناهای باستانی به گوش می‌رسد، اما نه تنها با متخلفان برخورد جدی نمی‌شود، بلکه اخبار مرتبط با تخلف در حوزه میراث‌فرهنگی همچنان هر از چند گاهی به گوش می‌رسد.

 • image_800_564.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۷:۵۶

  دانستنی های حقوقی؛

  نکاتی که فروشندگان و خریداران «حق سرقفلی» باید بدانند!

  شهریارنیوز: در میان کسبه و بازاریان، یکی از راه‌های انتقال سرقفلی، با سند عادی است. با این توضیح که اشخاصی که ملکی را با سند عادی اجاره کرده‌اند یا اجاره‌نامه‌ای در بین نبوده و به طور شفاهی اقدام به اجاره ملک کرده‌اند، با تمایل به واگذاری حقوق حاصله خود با سند عادی، اقدام به واگذاری حقوق خود می‌کنند یا برخی مالکان ابتدا به ساکن، سرقفلی ملک خود را با سند عادی انتقال می‌دهند.

 • حکم-جلب-1-300x200.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۸ ۰۸:۳۹

  دانستنی های حقوقی؛

  در چه مواقعی شما «جلب» می شوید؟

  شهریارنیوز: حکم جلب لغتی عامیانه است که در حقوق به آن قرار جلب یا دستور جلب گفته می‌شود؛ در اصطلاح حقوق، حکم به تصمیمی گفته می‌شود که قاضی دادگاه درباره دعوای مطروحه و برای فیصله دادن اختلاف صادر می‌کند.

 • رأی-وحدت-رویه-شماره-۷۵۴هیأت-عمومی-دیوان-عالی-کشور.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۷ ۰۸:۴۴

  دانستنی های حقوقی؛

  آرای «وحدت رویه» چه زمانی و چگونه صادر می شوند؟

  شهریارنیوز: قضات هنگام رسیدگی به دعاوی و اختلافات در پرونده‌­ها، موظف‌اند با توجه قوانین و مقررات و بنا به استنباطی که از این مقررات وجود دارد، به تفسیر موضوع دعوا بپردازند و نهایتا با تطبیق موضوع دعوا بر این قوانین، رأی خود را درمورد پرونده صادر و اعلام کنند.

 • Law And Court.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۰۹:۳۷

  دانستنی های حقوقی؛

  بررسی شرایط صرف نظر کردن اختیاری طلبکار از حق

  شهریارنیوز: ابراء بر اساس ماده 289 قانون مدنی، یكی از اسباب سقوط تعهدات دانسته شده و عبارت از یک عمل حقوقی یک‌طرفه و ایقاعی است که بر اساس آن، دائن (طلبکار) از حق خود به اختیار صرف نظر می‌کند.

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۱۳

  دانستنی های حقوقی؛

  اعتراض به «رای دادگاه» چه مراحلی دارد؟

  شهریارنیوز: گاهی در دعاوی‌ای که مطرح می‌کنیم یا بر علیه ما مطرح می‌کنند، رأیی به ضرر ما صادر می‌شود اما باید این نکته را در نظر داشت که این آخر راه نیست و کسی که حکم علیه او صادر شده است، می‌تواند از طرق مختلف به این رأی صادره اعتراض کند. این نوشته را بخوانید تا با نحوه اعتراض به رای دادگاه آشنا شوید.

 • 636504259991004733.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۸:۴۰

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با نحوه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

  شهریارنیوز: به‌دلیل نقش اطفال و نوجوانان در ساختن جوامع در آینده، در کشور ما و سایر کشورها مقرراتی در خصوص نحوه رسیدگی به جرایم این قشر از جامعه و حدود مسئولیت کیفری آنان وجود دارد که در همه این قوانین و مقررات، با نگاهی اصلاحی تلاش شده است شرایط برای بازاجتماعی شدن این قشر آسیب‌پذیر فراهم شود.

 • گزارش تصويري: تداوم روند آسفالت ريزي در سطح شهر ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۸

  مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز در گفت‌و گو با شهریار عنوان کرد:

  ثبت رکورد ۱۵۰ هزار تن تولید آسفالت در شش ماهه اول سال ۹۶

  شهریارنیوز: مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز اظهارکرد: در راستای تحقق واجرای برنامه های مدون سازمان عمران جهت توسعه کارخانه آسفالت مجتمع تولیدی کارخانه آسفالت تبریز تجهیز شد که نتیجه آن ثبت رکورد بی سابقه تولید وپخش آسفالت در شش ماهه اول سال ۹۶درحدود۱۵۰هزارتن بوده است.

 • زهرا ساعی.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۹:۴۲

  زهراساعي، نماينده مردم تبريز:

  تبریز 2018 آغازی بر تحول صنعت توریست در کشور/خشکی دریاچه‌اروميه سبب مهاجرتي عظیم می شود

  شهریارنیوز: دوره دهم مجلس يكي از متفاوت‌ترين ادوار بهارستان در زمينه فعاليت‌هاي زنان است. در اين دوره برخي زنان وارد پارلمان شدند كه توانايي‌ها و پتانسيل لازم را براي حضور در بهارستان داشتند و ناگفته نماند كه برخي از آن‌ها به خوبي درخشيدند.

 • 636316691574771943.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۷

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با شرایط و موانع اجرای قصاص

  شهریارنیوز: قصاص در لغت فارسی به معنای مجازات، جبران، تلافی و معامله به مثل آمده است و در اصطلاح فقهی انجام عملی دقیقا همانند عملی است که فاعل انجام داده است. به بیان دیگر، فقها قصاص را انجام کاری همانند جنایت ارتکاب‌یافته (قتل، قطع، ضرب یا جرح) علیه جانی دانسته‌اند.

 • 805576.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۰۹:۰۳

  دانستنی های حقوقی؛

  چرا مجازات برخی از سارقان «قطع دست» است؟

  شهریارنیوز: آنچه به عنوان سرقت مستوجب حد مشهور است و فقها در مورد آن بحث‌های تفضیلی کرده‌اند جرمی خاص و مستقل از محاربه یا راهزنی است.

 • da86daa9.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۹:۰۷

  دانستنی های حقوقی؛

  صادرکننده چک را در چه مواردی می توان تحت تعقیب کیفری قرار داد؟

  شهریارنیوز: بسیاری از مراجعه‌كنندگان به بانك‌ها پس از اینكه متوجه می‌شوند چك دریافتی آنها بلامحل است، نمی‌دانند چگونه باید طرح دعوی كنند.

 • 20613695233251538811044203732101037225448.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۰۸:۱۲

  دانستنی های حقوقی؛

  فروش مال غیر چیست و چه مجازاتی دارد؟

  شهریارنیوز: فروش مال غیر چیست؟ مجازات آن چیست؟ تفاوت انتقال مال غیر با معامله معارض چیست؟ آیا انتقال مال غیر همان معامله فضولی است؟ وجه تمایز انتقال مال غیر و معامله فضولی چیست؟ آیا انتقال مال غیر جرم محسوب می‌شود؟

 • کار-دادیار.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۳۳

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با شرح وظایف «بازپرس» و «دادیار» در داسراها

  شهریارنیوز: در حوزه‌ی قضایی شهرستان، در کنار هر دادگاه کیفری، دادسرایی وجود دارد که مسئولیت رسیدگی مقدماتی به پرونده‌های کیفری و برخی وظایف دیگر را برعهده می‌گیرد. دادسرا به ریاست دادستان تشکیل می‌شود و به تعداد کافی معاون، دادیار، بازپرس و کارمند اداری دارد.

 • womans-right-to-divorce3.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۱۱:۲۱

  دانستنی های حقوقی؛

  چه تصورات اشتباهی درباره «حق طلاق» زنان وجود دارد؟

  شهریارنیوز: آنچه در جامعه ما به حق طلاق شهرت پیدا کرده است در واقع وکالت در طلاق مرد (شوهر) به دیگری است. آنچه رواج بیشتری دارد وکالت طلاقی است که زوج به زوجه می‌دهد.

 • athlima.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۰۹:۵۰

  دانستنی های حقوقی؛

  کدام یک از خطاهای ورزشی قابل پیگرد قضایی هستند؟

  شهریارنیوز: شاخه‌های ورزشی بسیار متنوع و گسترده است و مقررات خاصی در خصوص آن‌ها نیز وضع شده است.

 • 733211134.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۸:۵۷

  دانستنی های حقوقی؛

  چرا باید مراقب «اقرار» خود و دیگران باشیم؟

  شهریارنیوز: اقرار در لغت به معنای تثبیت کردن و ابقا کردن، استقرار چیزی، ثابت کردن چیزی و خبر دادن از حقی آمده و در اصطلاح، اخبار شخصی به ثبوت حقی بر خود است که آن را اعتراف نیز می‌نامند و اگر اخبار به حق خود، بر دیگری باشد، آن را دعوی و اگر اخبار به حق دیگری بر دیگری باشد، آن را شهادت گویند.