جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
کد خبر38166

با حمایت شهرداری تبریز،
قیچی‌ساز بر بام لوتسه، جاودانه شد/ کوهنورد ایران در باشگاه ۸ هزارتایی‌ها

58f4128c-42b2-420b-9e74-744da99056fc.jpg

شهریارنیوز: عظیم قیچی‌ساز، از همالیانوردان شاخص جهان و کارمند شهرداری تبریز، دقایقی پیش، پرچم مقدس کشورمان را بر قله ۸۵۱۶ متری لوتسه برافراشت.

به گزارش شهریار، قیچی‌ساز که از مدتی پیش، با حمایت های شهرداری تبریز، برای فتح قله لوتسه، به منطقه مرزی چین و نپال سفر کرده‌بود، دقایقی پیش، بدون استفاده از اکسیژن همراه، بر بلندای یکی از دشوارترین ارتفاعات جهان ایستاد.
لوتسه اگرچه از حیث ارتفاع، چهارمین قله جهان است، اما از نظر مسیر دشوار، پرپیچ‌خم و بسترهای طاقت‌فرسا و مهیب، در میان کوهنوردان، خطرناک‌ترین قله جهان به شمار می‌رود.

کوهنورد سرشناس ایرانی با فتح قله لوتسه بدون کپسول اکسیژن رسما وارد باشگاه هشت هزار متری ها شد و نام خود را در تاریخ کوهنوردی جاودانه کرد.

قیچی ساز در حالی موفق به فتح قله ۸۵۱۶ متری لوسته شد که این کار را به استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد.

این کوهنورد روز ۲۰ فروردین ماه ایران را برای فتح قله های لوتسه بدون استفاده از کپسول اکسیژن ترک کرده بود. وی چندی پیش اورست را نیز بدون کپسول اکسیژن فتح کرد.

قیچی ساز پیش تر ۱۳ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کرده بود و این تنها قله باقیمانده بالای هشت هزار متر بود. بدین ترتیب او با فتح هر ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان نام خود را در تاریخ این رشته جاودانه کرد.

بر این اساس تاکنون حدود ۳۵ نفر موفق شده اند هر ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کنند.