یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
کد خبر41681

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز خبرداد:
آغاز طرح محدوده کاهش آلودگی هوا/ ممانعت از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی خودرو

844.jpg

شهریارنیوز: معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز از آغاز طرح محدوده کاهش آلودگی هوا و ممانعت از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی خودرو خبر داد.

به گزارش شهریار به نقل از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز، مهدی یوسفی با اعلام این خبر اظهار کرد: با آغاز اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر تبریز ( LEZ ) از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی به محدوده مصوب این طرح جلوگیری می شود.

وی ادامه داد:  این طرح بر مبنای صدور مجوز تردد برای خودروهای کاملا پاک در تمامی ایام هفته و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دودزا، فاقد معاینه فنی و کاربراتوری در مرکز شهر و روزهای آلوده سال است و با اجرایی شدن طرح LEZ چنانچه خودرویی فاقد معاینه فنی باشد، دوربینهای نظارتی نسبت به جریمه خودرو اقدام خواهند کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز ادامه داد: بنابراین لازم است رانندگانی که قصد تردد در محدوده را دارند هر چه سریعتر نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام نمایند.

یوسفی با اشاره به اینکه محدوده اجرای طرح LEZ ( محدوده کاهش آلودگی هوای شهر تبریز) منطبق بر طرح محدوده زوج و فرد مصوب مورخه 96/7/16 شورای هماهنگی ترافیک شهر و استان به اجرا گذاشته می شود، یادآورشد: طرح LEZ در مناطقی که آلودگی هوا بالاست از ورود خودروهایی با آلایندگی بالا جلوگیری میشود  زیرا یک خودروی آلاینده حدود 30 برابر یک خودروی استاندارد آلودگی تولید می کند ودر طرح LEZ به جای تردد خودرو با پلاک روز به تردد خودروهای بدون آلودگی و یا آلودگی بسیار پایین تاکید می شود .

وی ادامه داد: در مدت زمان اجرایی طرح، مالکان خودروها به تدریج سعی می‌کنند تا خودروهایشان را به سطح مناسب آلودگی برسانند و خودروهای کاربراتوری خود را به انژکتوری ارتقاء دهند .

وی تصریح کرد : طبق تحقیقات فنی و علمی در یک خودروی انژکتوری آلودگی 45 گرم در کیلومتر به 2/7 گرم کاهش پیدا می‌کند.  

وی با بیان اینکه خوشبختانه اطلاعات معاینه فنی کلانشهر تبریز به سیستم یکپارچه سیمفا متصل شده است، اظهار کرد : خوشبختانه زیرساخت ها و شرایط اجرایی این طرح با هماهنگی های ایجاد شده فراهم آمده‌است .

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز اظهارکرد: پلاک کلیه خودروهایی که وارد محدوده می‌شوند ، توسط دوربین خوانده و اطلاعات آن به سرور سیمفا ارسال و در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد ، اعمال قانون توسط پلیس انجام می شود

یوسفی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر با محوریت معاینه فنی ، احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت و بر همین اساس پس از ابلاغ اجرایی شدن این طرح به مراکز معاینه فنی ابلاغیه های لازم جهت افزایش ظرفیت خود صادر شده است.

وی ادامه داد: اجرای کامل طرح مستلزم همکاری و مشارکت است و از شهروندان درخواست می وشدتا  زمان باقیمانده تا اجرای طرح نسبت به اخذ برچسب معاینه فنی خودرو اقدام کنند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر طرح فوق به صورت آزمایشی و بدون صدور جریمه اجرا خواهد شد .