سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
کد خبر43630

فرهنگ شهروندی؛
رانندگی در روزهای بارانی

17813.jpg

شهریارنیوز: نفوذ غیرقابل انکار وسایل نقلیه شخصی در زندگی روزمره انسان ها، موجب شده بسیاری از مشکلات و معضلات به وجود آمده در اثرتغییرات جوی یا دیگر عوامل طبیعی و غیرطبیعی، در مقابل لذت رانندگی و راحتی ماشین شخصی، به چشم نیاید.

 به ویژه در روزهایی که شرایط جوی نامناسب است و بارش ها در معابرعمومی شهر، در تردد روان خودروها اختلال ایجاد می کند، این موضوع مشهودتر است؛ روزهایی هست که با وجود بارش سنگین برف یا بارش سیل آسای باران، شهروندان بازهم ترجیح می دهند سفرهای درون شهری خود را با خودروهای شخصی انجام دهند و اینجاست که نظم و نظام معابر و ترافیک جاری در آن، به هم می ریزد.

تبریز، شهری قدیمی است که معابر و خیابان های آن، بدون درنظر گرفتن اصول شهرسازی و محاسبات فنی احداث شده است؛ از سویی دیگر رشد بی رویه این شهر، بر این معضل دامن زده و در نهایت موجب ضعف زیرساخت های شهری در آن شده است که نمونه آن، در کانال های هدایت آب های سطحی بیش از همه  به چشم می خورد و موجب اختلال در نظم و روال عادی شهر می شود. اما بعضی عوامل دیگر نیز هستند که این اختلال را تشدید می کنند و گاه با ایجاد راه بندان های سنگین، علنا زندگی روزانه شهروندان را از مدار نظم، خارج می کنند.

یکی از این عوامل، عدم رعایت اصول رانندگی و قوانین و مقررات مربوط به آن است. در روزهای بارانی، برخی از رانندگان، بدون توجه به سرعت مجاز در روزهای بارانی و معابرخیس و بی احتیاطی، سبب تصادف و بروز سانحه، هم برای خود و هم برای دیگران می شوند که کمترین تاثیر منفی آن، ایجاد راه بندان و سنگینی ترافیک است.  در اثرهمین سرعت غیرمجاز، پاشیده شدن اب به اطراف و گاه روی شهروندان پیاده، خود معضل دیگری است که با اخلاق شهروندی و انسانی منافات دارد.

پرشدن کانال ها و جوی های سطح شهر، می تواند در مسیریابی توسط راننده گان، مشکلات حاد ایجاد کند و خطر سقوط خودرو به کانال را در پی داشته باشد.

ورود آب به قسمت هایی از لنت و ترمز ماشین، عملکرد این قسمت را نیز کاهش می دهد و در مقابل، خطر لغزندگی در خیابان را به هنگام بارش باران، بالا می برد. همچنین وجود لایه ای از باران، به ویژه در اولین دقایق بارندگی، اصطکاک بین چرخ و زمین را در حدقابل توجهی کم می کند و این امر نیز در لغزندگی و خارج شدن خودرو از کنترل، دخیل است.

سلامت فنی خودرو و به خصوص برف پاک کن ها، یکی از مهم ترین نکات در هنگام رانندگی درباران است؛ دید مناسب در زمان بارندگی، وابسته به سلامت برف پاک کن های خودروست که باید هر راننده ای به این موضوع، دقت خاصی داشته باشد.

با اینحال، بهترین توصیه برای شهروندان، عدم استفاده از خودروی شخصی در زمان بارندگیست و به جای آن، ترجیح دادن حمل و نقل عمومی برای انجام سفرهای درون شهری، سفارش می شود. و بالاتر از آن هم، حذف سفرهای غیرضروری در سطح شهراست که به دور از هر حادثه ای، لذت یک روز بارانی را به دور از هر حادثه ای برای ما تضمین می کند.

خاطره میرزایی