سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
کد خبر43641

از موزه عصر آهن تا گورستان آشوریان
تبریزگردی زمستانیِ اعضای کمیسیون فرهنگی

692.jpg

شهریارنیوز: اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز، صبح دوشنبه، بیست و سوم بهمن ماه از چند مکان فرهنگی و تاریخی این شهر بازدید کردند.

به گزارش شهریار به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، اعضای این کمیسیون پس از حضور در بازدید، به صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی رفتند و در جریان فعالیت های رادیو برون مرزی قرار گرفتند.

 

بازدید از خانه 130 ساله نصیرزاده

خانه تاریخی نصیر زاده در میدان شهید بهشتی، نخستین محلی بود که اعضای کمیسیون از آن بازدید کردند. این خانه تاریخی با قدمت 130 سال، متعلق به دوره قاجار و تنها خانه تاریخی تبریز در مسیر جاده ابریشم است که در حال حاضر همچنان در تملک شخصی قرار دارد و مورد بهره برداری مسکونی قرار می گیرد. این خانه که در سال 1377 در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است، با هزینه شخصی مالک مرمت گردیده است.

 

موزه عصر آهن، جلوه اعجاب انگیز تبریز باستان

اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر سپس در موزه عصر آهن حضور یافتند و از این میراث اعجاب انگیز در قلب تبریز بازدید کردند. این سایت موزه تاریخی که قدمت آن دست کم تا 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده می شود، گورستانی است که بقایای ارزشمندی از آن به جای مانده است.

بررسی های باستان شناسی حاکی از شکل گیری 27 لایه بر فراز این گورستان تا سطح فعلی شهر بوده است که از روی آن می توان سیل ها و زلزله های تاریخی تبریز را مورد مطالعه قرار داد.

گفته می شود مشابه این سایت موزه در کشور ترکیه وجود دارد که به علت فراهم آوردن زیرساخت های لازم، به شدن مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است اما عدم امکان گسترش کاوش هادر تبریز، این جاذبه تاریخی را مهجور ساخته است. با این حال پیش بینی می شود در کاوش های آتی آثاری با ارزش به مراتب بیشتر نیز کشف شود.

 

 پارک مفاخر و کشمکش ادامه دار اوقاف با شهرداری مجموعه موقوفه طوبی و پارک مفاخر تبریز

مقصد بعدی اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر بود که پس از بازدید از این محل، در جریان اختلافات و مشکلات مابین شهرداری و سازمان اوقاف قرار گرفتند. 1 گورستان آشوریان، نماد همزیستی مسالمت آمیز ادیان در تبریز معاصر اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر در ادامه تبریزگردی خود در گورستان آشوریانِ تبریز حضور یافتند. اعضای شورای شهر تبریز در این گورستان بر سر مزار باسکرویل، معلم آمریکایی و 110 شهید آشوری که در سال ۱۹۱۸ به دست سپاه عثمانی قتل‌عام شده‌اند، حضور یافته و به مقام آنان ادای احترام کردند.

بر اساس روایتِ «آقا منیر» مجاورِ این گورستان، در این محل بلوک بندی های مشخصی برای دفن درگذشتگان تبعه کشورهای مختلف از جمله انگلیس، آلمان، روسیه و ... وجود دارد.

گورستان آشوریان تبریز همچنین مدفن طراح آلمانی عمارت ساعت تبریز و همچنین خلبان اتریشی ِ پرواز چرچیل، روزولت و استالین برای شرکت در کنفرانس تهران می باشد.

 

همراهی کمیسیون فرهنگی با جشنواره تولیدات برون مرزی صدا و سیما در تبریز 2018

اعضای شورای شهر تبریز در پایان این بازدید چند ساعته در صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی حضور یافته و در نشست با مدیرکل این مرکز و مدیر رسانه های برون مرزی، پس از استماع طرح برگزاری جشنواره بین المللی تولیدات رادیویی برون مرزی صدا و سیما در تبریز 2018، موافقت خود را با کلیات این طرح اعلام داشتند. گفتنی است این برنامه تبریزگردی با حضور فرج محمدقلیزاده رئیس، و سعید نیکوخصلت، غلامحسین مسعودی ریحان و محرم محمدزاده، دیگر اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر برگزار گردید.